A munka világában kiigazodni a napi teendők között sokszor nem egyszerű, ez teljesen érthető. A feladatok ellátása, az utasítások teljesítése, illetve a munka és a magánélet összeegyeztetése gyakran nehézségekbe ütközik. Ilyenkor elvész a fókusz és gyakran előfordul, hogy nem tudunk megfelelően reagálni a munkahelyi történésekre. Szimplán lehetséges, hogy nem ismerjük, miként is alakul egy-egy munkakörülmény szabályozása. Pánikra semmi ok, ez is teljességgel érthető és ezen kíván segíteni a következő cikkünk, amelynek középpontjában a munkával kapcsolatos jogi kérdések megválaszolása áll, valós eseteken keresztül. Tájékozódjon napjaink legégetőbb munkajogi kérdéseiről és tanuljon belőlük, hogy elkerülhesse az olyan kellemetlen helyzeteket, mint egy felmondás, kártérítés vagy munkaviszonnyal összefüggő kötelezettségszegés nehézségeit.
Munkahelyi gyakorlat és munkajog
A munkajogi szabályok betartása a munkahelyeken gyakran kihívást jelenthet. A törvények és előírások alkalmazása sokszor nem egyértelműen alkalmazhatók a gyakorlatra, mert vagy ellentmondásosak vagy több következmény is alkalmazható, de mondjuk különböző hatékonysággal. Ennek következtében mind a munkáltatók, mind a munkavállalók részéről előfordulhatnak mulasztások vagy félreértések, amelyek bizonytalan megítélésű helyzetet vagy jogvitát eredményeznek. [matarka.hu, jogaszvilag.hu, opussimplex.hu]
Ennek alátámasztására bemutatunk 3 olyan esetet, ami tanulságként szolgálhat mind a munkavállalók, mind pedig a munkáltatók számára.
Munkaszerződés aláírása
Az egyik munkavállaló egy fórumon osztotta meg tapasztalatát. Elmondása szerint van munkaszerződése, a munkáltató ezt aláírta, viszont ő maga nem írta alá, és nincs példánya sem róla, de ettől függetlenül rendszeresen dolgozik, és fizetését is megkapja. Ezen felül NAV-tól megkapta a TB-bejelentéséről szóló értesítést, tehát rögzíthető, hogy hivatalosan is be van jelentve. [reddit.com]
Mindazonáltal a szerződés aláírása egy adminisztratív hibán akadt el: a munkavállaló talált benne egy javítani való részt, ezt pedig jelezte a munkáltató irányába (emiatt nem írta alá a szerződést). Ekkor a munkáltató ígéretet tett a javításra, de sajnos azóta – több, mint három hónapja – nem történt előrelépés. A munkáltató szerint az aláírás és a példány megléte nem fontos, hiszen a munka folyik, a fizetés pedig időben érkezik.
Ilyen és ehhez hasonló helyzetek a gyakorlatban többször előfordulnak, mint gondolnánk, ezért ijedtségre ez még alapvetően nem ad okot. A törvény bizonyos értelemben számol is vele, ezért rugalmasabb a szabályozás kapcsán. Példa formájában ezt nemsokára bemutatjuk, mindazonáltal, ha olyan szabályokat kezelnek lazábban, amelyek eltérést nem tűrnek, úgy annak következménye bírság is lehet a munkáltató számára, a munkavállaló pedig más egyéb módokon szenvedheti meg. Tehát megállapítható, hogy az ilyen megközelítés mindkét fél számára kockázatos lehet.
Munkajogi szempontok
- Írásbeli szerződés kötelezettsége: A munka törvénykönyve kimondja, hogy a munkaviszonyt írásba kell foglalni. Ennek hiánya önmagában nem jelenti azt, hogy a munkaviszony érvénytelen, de komoly bizonyítási problémákat okozhat, ha vita merül fel a felek között. A főszabály az írásba foglalás tekintetében az, hogy a munkaszerződést írásba kell foglalni. Az írásba foglalás elmulasztása miatt a munkaszerződés érvénytelenségére csak a munkavállaló – a munkába lépést követő harminc napon belül – hivatkozhat. [kocsisszabougyved.hu, rsm.hu, drandirko.hu]
- Munkáltatói felelősség: A munkáltató köteles biztosítani, hogy a szerződés mindkét fél által aláírásra kerüljön, és a munkavállaló kapjon egy példányt. Ennek kapcsán, ha a munkavállaló szeretne rendelkezni egy példánnyal, úgy azt a munkáltatónak kötelessége teljesíteni. Mivel a munkaszerződést írásba kell foglalni, és a jövőben, ha attól el akar térni mondjuk a munkáltató, úgy azt módosítani csak a munkavállaló hozzájárulásával tudja majd. Ehhez viszont érdemes tisztában lenni a munkaszerződés részleteivel. [vdszsz.hu]
- Munkavállalói felelősség: A szerződés írásos formája védi mindkét felet. Írásbeli dokumentum nélkül a munkavállaló nehezen bizonyíthatja például a munkaviszony pontos feltételeit, mint például a munkakör, a munkaidő vagy a bérezés részletei.
Kulcskérdések
- Jogilag érvényes-e a munkaviszony írásbeli szerződés aláírása nélkül?
Az írásba foglalás elmulasztása miatt a munkaszerződés érvénytelenségére csak a munkavállaló – a munkába lépést követő harminc napon belül – hivatkozhat. Bár az írásba foglalásra sor került, de szerződés részleteinek elfogadása nem történt meg, ellenben a munkavállaló elfogadta a feltételeket azzal, hogy azt követően bejárt dolgozni. [jogaszvilag.hu] - Milyen következményekkel járhat a munkavállalóra nézve, ha nincs saját példánya a szerződésből?
Egy későbbi jogvita esetében nehezen tudja majd bizonyítani a munkaszerződésből fakadó kötelezettségeinek történő megfelelést, illetve a munkabér és azzal kapcsolatos elszámolás mindig visszatérő probléma a bíróságokon. Továbbá a munkaviszony létrejöttét és annak tartalmát a munkavállalónak kell majd bizonyítania, ami ebben a formában viszont könnyen vitatható. [vosz.hu] - Van-e lehetőség utólagos szerződéskötésre, és ha igen, milyen formában?
Az alaki hiányosságot a felek bármikor pótolhatják és ajánlatos is pótolni, hiszen a munkaviszony átláthatósága és szabályok tisztasága elősegíti a tisztességes munkakörülmények megteremtését. [drkatonacsaba.hu, erthetojog.hu] - Számíthat-e a munkáltató szankciókra a szerződés aláírásának elmulasztása miatt?
Feltehetően munkaügyi bírság nem kerül kiszabásra, mindazonáltal nagyobb mértékű munkajogi szabályok betartására vonatkozó átvizsgálást eredményezhet.
Javaslatok
- Kérjen példányt: A munkavállalónak mielőbb fel kell vennie a kapcsolatot a munkáltatóval, és kifejezetten írásban kérnie kell a szerződés aláírását és a példányának átadását.
- Veszélyek: Az aláírt szerződés nélkül a munkavállaló kiszolgáltatott helyzetbe kerülhet, ezért fontos, hogy írásban dokumentálják a munkaviszony feltételeit.
- Munkáltatói tudatosság növelése: A munkáltatónak egyébként nem csupán kötelezettsége, hanem érdeke is a szerződéses dokumentumok pontos és szabályos nyilvántartása, illetve vezetése.
- Munkaszerződés pótlása: Az írásbeli szerződést a felek utólag is aláírhatják, akár visszamenőleges hatállyal is, amennyiben mindketten egyetértenek a munkaviszony feltételeivel.
Felmondás vagy áthelyezés? Válasszon!
A munkáltatóknak a gazdasági helyzetre és körülményekre folyamatosan figyelmet kell szentelniük. Mindez azonban nem azt jelenti, hogy a munkavállalói szempontokat figyelmen kívül hagyhatják. A cég és munkavállalói érdekek együttes érvényesítése mellett kell meghozni az üzleti döntéseiket. Mindez igaz például a nyitvatartási idők változására.
A különféle megoldási lehetőségek türelmet igényelnek mindkét oldaltól, hiszen ilyenkor előfordulhat, hogy gyökeresen megváltozhatnak a munkavégzés körülményei. Az alkalmazkodás nem csak a munkavállalók számára jelent kihívást. Az ilyen helyzetek jelentős kihatással lehetnek a cég működésére és az alkalmazottakra egyaránt, különösen, ha ezek az átszervezések létszámcsökkenéssel járnak. Az alábbiakban egy konkrét esetet vizsgálunk meg, amelyben két munkavállaló közül kell kiválasztani, hogy ki maradjon, illetve bemutatjuk, milyen lehetőségek következnek ebből a munkajog szemszögéből.
Munkavállalói létszámcsökkentés
Egy áruházláncnak szintén változtak a gazdasági körülményei, ami miatt módosításokat kell végrehajtania annak érdekében, hogy a működése hatékony maradjon. Ennek egyik eszköze, hogy a nyitvatartási időt rövidítheti a cég. Nos, a nyitvatartásának rövidítése miatt viszont egy munkavállalóval csökkentenie kell a munkavállalói létszámát. [reddit.com]
Ebben az esetben azonban – az egyik ott dolgozó szerint – két lehetőség jöhet szóba a személyzeti változások tekintetében:
- A bejáró dolgozó, aki 10 kilométerről érkezik a munkahelyre.
- A helyi lakos dolgozó, aki közel lakik az üzlethez, de ő kezdett el legutoljára dolgozni.
Az üzletlánc ismert gyakorlatában – amely egyébként megegyezik a munka törvénykönyvének gyakorlatával – előfordul, hogy felajánl egy állást egy másik üzletben annak a munkavállalónak, akit az adott átszervezés során egyébként feltehetően elbocsátanának. A kérdés az, hogy ha a munkavállaló ezt az áthelyezési lehetőséget nem fogadja el, akkor a munkáltató ezzel mentesül-e a végkielégítés fizetési kötelezettsége alól?
Munkajogi szempontok
- Felmondási okok és körülmények: A munkáltatók kötelesek jogszerű eljárást alkalmazni az elbocsátás során. Az, hogy melyik munkavállalót bocsátják el, sok különböző tényezőtől függhet, mint például a munkaviszony időtartamától, a munkateljesítménytől és az adott dolgozó egyéb körülményeitől (pl. bejárási távolság). A személyes kapcsolat a munkavállaló és munkáltató között szintén ilyen körbe esik. [arsboni.hu]
- Áthelyezési lehetőség vagy átirányítás: Alapvetően a munkaszerződésben foglalt munkavégzés helye lesz a kulcskérdés ebben a tekintetben. Amennyiben nem egy konkrét helyszín van megjelölve, hanem egy terület vagy régió, úgy sokkal nehezebb dolga lesz a munkavállalónak. Úgy például, ha meg van jelölve a munkavégzés helyeként a Budapest, Minta utca 1. szám, úgy az áthelyezés csak a szerződés módosításával lesz lehetséges, amihez a munkavállaló hozzájárulására lesz szükség. Azonban, ha a munkavégzés helye Budapest város teljes területe, úgy végső soron kirendelheti a munkáltató egy másik helyszínre a munkavállalót.
- Felmondás és végkielégítés: A munkáltató jogosult felajánlani egy másik pozíciót egy másik boltjában, de ez nem feltétlenül számít érdemi alternatívának. A munkavállaló elutasíthatja ezt, ha az aránytalan sérelemmel járna vagy terhet ró rá (például a hosszabb bejárás vagy a kedvezőtlen munkakörülmények miatt). Ha a munkáltató megfelelő áthelyezési lehetőséget biztosít, és azt a munkavállaló alapos indok nélkül utasítja vissza, a végkielégítés kifizetésének kötelezettsége megszűnik. Azonban, ha az áthelyezés aránytalan terhet jelentene, akkor a munkavállaló jogosult lehet a végkielégítésre. [rsm.hu, birosag.hu]
Kulcskérdések
- Mikor számít megfelelőnek egy áthelyezési ajánlat?
A szerződés módosításának a lényege, hogy a felek egyező akarttal tudják a feltételeket megváltoztatni. Megfelelő a feltétel, ha azt a munkavállaló egyébként elfogadja. A kulcsa ennek a kérdésnek az, hogy a módosítás szerinti körülmények ne minősüljenek a munkavállaló számára aránytalan sérelemnek. Az értékelendő kérdések: munkavégzés helye, munkakör stb. Ezek azonban minden ügy esetében egyedileg mérlegelendő körülmények. [kocsisszabougyved.hu, tomosvarilaw.hu, munkaugyilevelek.hu] - Milyen jogi lehetőségei vannak a munkavállalónak, ha nem fogadja el az áthelyezést?
Abban az esetben, ha nem fogadja el a szerződés módosítását a munkavállaló és a feltételek nem járnának aránytalan sérelemmel, úgy végkielégítésre nem lesz jogosult. - Hogyan érinti a munkaviszony időtartama és a dolgozó helyzete a munkáltató döntését?
A munkáltatói döntéshozatal bizonyos munkajogi követelményekhez van kötve a munkavállalók egyedi adottságai okán (pl.: nyugdíjhoz közeli életkor esetén határozatlan idejű szerződés), de egyebekben a döntéshozatal mindig sajátos módon történik. A végső döntések pedig a munkáltató által mérlegelt körülmények és munkajogi szabályok együttes alkalmazásával születnek. [forvismazars.com] - Az áthelyezés visszautasítása milyen módon befolyásolja a végkielégítéshez való jogot?
Amennyiben az áthelyezés aránytalan sérelemmel járna a munkavállaló számára és visszautasítja az ajánlatot, így pedig végkielégítésre lesz jogosult. Felmerülhet, hogy a munkáltató belecsalja egy közös megegyezéses munkaviszony megszüntetésbe a munkavállalót mondva “így mindenkinek előnyösebb”. Ebben az esetben viszont biztosan nem járna majd végkielégítés, ha a közös megegyezésbe belemegy a munkavállaló.
Munkabér
A munkabér kérdése minden munkavállaló számára kardinális kérdés. Természetesen nem csak az alapbér összegétől függ, hogy milyen egy munkahelyen dolgozni, milyen minőségű a légköre vagy mennyire produktív a munkavégzés. Az alábbiakban egy konkrét esetet vizsgálunk, amelyben egy munkavállaló jogsérülésre gyanakszik a fizetésének indokolatlan csökkentése miatt.
Jogellenes bércsökkentés
Egy munkavállalót ért jogsérelem, amikor főnöke bejelentette, hogy 10 ezer forinttal csökkenti a bérét, anélkül hogy erről előzetesen egyeztetett volna vele. Az információt a teljes részleg előtt közöltette a munkavállalóval, amely persze kellemetlen és megalázó helyzetet eredményezett. A bércsökkentés alapjaként a munka közbeni telefonhasználatot jelölte meg, ugyanakkor a munkarendi határozatban nem szerepel erre vonatkozó szabályozás. [reddit.com]
A munkavállaló saját elmondása szerint:
- Kétszer annyi munkát végez, mint amire eredetileg felvették és amit a munkaszerződés megkövetel.
- Hasonló helyzetek korábban is előfordultak a cégnél, amikor a bércsökkentést utólag átminősítették, például „előlegkérésnek” nevezve.
- Több munkavállalótól vontak le pénzt hasonló indokokkal, mint pl. dohányzás munkaidő alatt.
A munkavállaló kijelentette, hogy nem hajlandó munkaszerződés módosítást aláírni, ha a munkáltató nem igazolja az erre való jogosultságát.
Munkajogi szempontok
- Bérmódosítás feltételei: Bármilyen furcsának is tűnhet, de logikus, hogy a munkabér felfelé könnyebben módosítható, mint lefelé. A munkavállaló beleegyezése a legfontosabb ebben a tekintetben. Egyébként nem zárható ki a lehetősége. Kivéve a minimálbér és a garantált bérminimum határát. [konyvelosziget.hu]
- Diszkrimináció és megaláztatás: A nyilvános megalázás, valamint az ilyen jellegű kommunikáció sértheti a munkavállaló emberi méltóságát a közlés formájától és körülményeitől függően. [tasz.hu]
- Pénz megvonás: A munkavállaló legyen tisztában a munkaszerződése által megkívánt kötelezettségeivel, amelyek munkaköréből fakadnak. Ezeknek a vétkes megszegése akár anyagi következményekkel is járhat.
- Jogtalan bércsökkentés következményei: Amennyiben a munkavállaló nem ír alá semmilyen módosítást, a munkáltató nem jogosult egyoldalúan csökkenteni a bért.
Kulcskérdések
- Jogosult-e a munkáltató a bércsökkentésre a munkavállaló beleegyezése nélkül?
A bércsökkentés csak a munkavállaló beleegyezésével történhet. A munkaszerződés egyoldalú módosítása a munkavállaló hozzájárulása nélkül jogellenes. [jogaszvilag.hu] - Hogyan érvényesítheti a munkavállaló jogait ilyen esetben?
Érdemes egyeztetni a munkáltatóval és megoldani a konfliktust, törekedve a kölcsönösen nyújtott kompromisszumokra. Amennyiben nincs lehetőség a megoldásra, úgy munkaügyi bírósághoz kell fordulni. [hrportal.hu] - Hogyan lehet biztosítani a munkavállaló bérének védelmét?
A munkavállaló legyen tisztában és ismerje pontosan, milyen jogai és kötelezettségei vannak a munkaszerződése és a vonatkozó munkajogi jogszabályok alapján. Ez alapján könnyen körvonalazni tudja, hogy miért és hogyan tartozik felelősséggel, illetve miért lehet számon kérni. [munkaugyilevelek.hu] - Pénzbüntetést lehet kiszabni a munkavállaló magatartása miatt?
A munkaviszonyból származó kötelezettség vétkes megszegése esetére a munkaszerződés a kötelezettségszegés súlyával arányos hátrányos következményt állapíthat meg. A hátrányos jogkövetkezménnyel járó intézkedést írásba kell foglalni és indokolni kell. [drmarkolevai.hu]
Jogi tanácsadás a Szerzin keresztül
Amennyiben úgy érzi, segítségre lenne szüksége egy ügyvédtől a munkahelye kapcsán felmerült kérdésekben, vagy bizonytalan a jogi lehetőségeiben, úgy érdemes szakértővel egyeztetni. Kérdése esetén pedig forduljon bizalommal a Szerzi platformon regisztrált ügyvédek egyikéhez online jogi tanácsadás keretében, aki készséggel áll majd rendelkezésére.