Napjainkban csupán elvétve, néhány esetben hallunk bizományról, ami nem véletlen, hiszen más jogterület és gazdasági szegmens fejlődésével a fókusz máshová helyeződött. Így főleg a személygépjárművekkel, bizományi áruházakkal (műtárgyak), értékpapír ügyletekkel kapcsolatban merül fel a bizományi szerződés. Fontos néhány alapvető dologgal tisztában lennünk, amennyiben mégis a bizományi szerződéshez nyúlnánk.
Bizomány a gyakorlatban
Bizományi szerződés alapján a bizományos a megbízó javára a saját nevében ingó dologra adásvételi szerződés kötésére, a megbízó a díj megfizetésére köteles. A szerződés tartalmazza a feladatokat, a bizományos jogait és kötelezettségeit, valamint a fizetési feltételeket is.
A bizományi szerződés működése azon az elven nyugszik, hogy a bizományos valójában két irányba szerződik.
- A bizományos köt egy bizományi szerződést a megbízójával.
- A bizományos köt egy adásvételi szerződést egy harmadik személlyel.
Az ügylet lényege az, hogy a bizományos összekapcsolja a másik két alanyt a megbízó gazdasági céljai érdekében. Bár a bizományos saját nevében köt szerződést a harmadik személlyel, de a megbízó javára jár el.
Ez a szerződés nem kizárólag adásvételi típusú lehet, azonban a gyakorlatban jellemzően erre irányul, a lehetőség ettől még adott más típusú ügylet kötésére. Olyan kitétel azonban van, hogy amennyiben a bizományos egy ingatlan tulajdonjogának megszerzésére köteles, a Ptk. szerint a szerződés semmisnek minősül.
Eladás vagy vétel?
Két formában jelenik meg adásvételi szerződés körében a bizományosi tevékenység.
- Vételi bizomány esetében a bizományos szerez tulajdonjogot az ingó dolog felett az adásvétel következtében. Ezt követően a bizományos a megbízóra köteles átruházni a tulajdont, amelyre az elszámolás biztosít lehetőséget.
- Eladási bizomány esetében a bizományos az ingó dolgot úgy adja el, hogy azt az ő birtokába adta a megbízó, mindazonáltal az adásvételt követően köteles a dolog ellenértékével a megbízónak elszámolnia.
A kettő közötti különbség tehát az ingó dolog pozíciója, amelyet előző esetben megszerez a bizományos, utóbbi esetben pedig megválik tőle.
Konklúzió
A bizományi szerződés napjainkban a megbízási szerződések térnyerésével kissé háttérbe szorult, azonban bizonyos ügyleteknél továbbra is fontos szerepet tölt be, mint például a műtárgyak vagy az értékpapírok adásvétele.
Amennyiben problémája vagy kérdése merült volna fel, keresse bizalommal a Szerzi platformon regisztrált ügyvédeket, akikhez sok más jogterület mellett a bizományi szerződések körében felmerült problémáikkal is fordulhatnak online jogi tanácsadás keretében.