A kölcsönszerződés fogalmát a Polgári Törvénykönyv határozza meg. Kölcsönszerződés alapján a hitelező meghatározott pénzösszeg fizetésére, az adós pedig a pénzösszeg szerződés szerinti későbbi időpontban történő visszafizetésére és kamat fizetésére köteles. A törvényi megfogalmazás meglehetősen egyszerű és a jogügylet lényegét érinti, ugyanakkor a gyakorlatban a magánszemélyek egymás közötti kölcsönei a bizonytalanság melegágyait jelentik, amelyek különösen kellemetlenek lehetnek a nehéz gazdasági körülmények között. Amennyiben Ön is kisegítette egy barátját rokonát egy kisebb-nagyobb pénzösszeggel, vagy hasonló kérésen töri a fejét, a következő cikkünket érdemes elolvasnia, hiszen minden hasznos információt megtudhat a kölcsönszerződés részleteiről.
Tanári jövedelemből taxis vállalkozás
Magánszemélyek között létrejött félresiklott kölcsönök történeteivel az interneten több tucattal találkozhatunk. A következőt egy fórumon tették közzé, és több szempontból is tanulságosnak tekinthető. A bejegyzést készítő felhasználó édesanyjának néhány évig volt egy párja, aki nem igazán találta a helyét a munka világában. Egyik állásból a másikba sodródott, sehol sem maradt meg huzamosabb ideig. Amikor a kapcsolatuk véget ért, a két fél között sikerült megőrizni a baráti viszonyt, így továbbra is tartották a kapcsolatot. Egy nap a férfi előállt egy ötlettel: taxis szeretne lenni, de ehhez kezdőtőkére van szüksége. Kétmillió forintot kért kölcsön azzal az ígérettel, hogy az összeget havi százezer forintos részletekben fogja törleszteni.
Édesanyja a tanári fizetéséből összespórolt megtakarításából jóhiszeműen segített neki. Kölcsönadta a kért összeget, ráadásul kölcsönszerződést is készítettek, amit mindketten aláírtak és tanúk hitelesítettek. A történteket üzenetváltások is alátámasztják, így jogi szempontból minden szabályosnak tűnt. Az első három hónapban a férfi rendben törlesztette az ígért részleteket, azonban ezután váratlanul bejelentette, hogy nem tudja folytatni a fizetést. Arra hivatkozott, hogy fáj a lába, emiatt nem tud tovább taxizni, és csak akkor törleszti az adósságát, ha valamikor a jövőben ismét lesz rá pénze.
Az édesanya csalódottan szembesült a helyzettel, hiszen az addigi törlesztések után a kifizetés hirtelen megszakadt. A jóhiszeműségre alapozott kölcsön visszafizetése most kétségessé vált, és a korábban kölcsönös bizalmon alapuló viszony emiatt megbánást szült. [reddit.com]
A kialakult helyzet számos kérdést vet fel a magánszemélyek közötti kölcsönszerződések jogi hátterével kapcsolatban. Mit tehetünk egy ilyen helyzetben hitelezőként? Kellően részletezett az okirat? Milyen rendelkezéseket tartalmaz a késedelem és a fizetésképtelenség esetére? Milyen lehetőségek vannak a tartozás békén úton történő rendezésére? A következőkben ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat!
Miért írjunk kölcsönszerződést és mi az?
A kölcsönszerződés egy olyan dokumentum, amelyre magánszemélyek közötti pénzmozgás esetén mindenképpen szükség van. Nagyon fontos, hogy a jogi keretekkel tisztában legyünk, hiszen bármi félrecsúszhat, amikor pénzt adunk vagy kapunk kölcsön. Ez különösen barátok és családtagok között szokott elmaradni, pedig éppen az ilyen ügyleteknél lenne a legnagyobb jelentősége.
A kölcsönszerződés a kölcsön minden lényeges feltételét és adatát tartalmazza, elsődleges célja az, hogy olyan helyzetet teremtsen, amely az adós és a hitelező érdekeit a lehető legteljesebb mértékben kifejezésre juttatja. A jó kölcsönszerződés a jövőben esetlegesen felmerülő vitás helyzeteket is igyekszik megelőzni. Ezeken kívül rögzíti a visszafizetés feltételeit, védi mindkét fél érdekeit és segít elkerülni a félreértéseket. [drszep.hu]
A kölcsönszerződésre vonatkozó legfontosabb rendelkezéseket a Polgári Törvénykönyv tartalmazza. A jogügyletben két (vagy több fél) szerepel, a hitelező(k) és az adós(ok). A hitelező feladata az, hogy átadja a kölcsönkért összeget, az adós pedig átveszi és vállalja, hogy egy előre meghatározott későbbi időpontban visszafizeti azt. A felek megállapodásától függően arra is van lehetőség, hogy kamatfizetésben állapodjanak meg a szerződésben, de ezt természetesen nem kötelező.
Ezek ugyanakkor leginkább iránymutató jellegű rendelkezések, hiszen a törvény nem adhat minden egyes kölcsön adásával és visszafizetésével kapcsolatban válaszokat. Ezeknek a tranzakcióknak a részleteit maguknak a feleknek kell a szándékaiknak legmegfelelőbb módon kialkudniuk egymással.
Formai követelmények: szóban vagy írásban szerződjünk?
Annak ellenére, hogy a Polgári Törvénykönyv nem teszi kötelezővé az írásbeli szerződéskötést (vagyis akár szóban is megköthetjük a kölcsönszerződést), mindenképpen ajánlott írásba foglalni a megállapodást. Talán magyaráznunk sem kell, mennyi előnye van az írásba foglalásnak, úgy mint egyértelművé teszi a feltételeket mindkét fél számára, a későbbiekben is könnyedén visszakereshetők, valamint egy esetleges félreértés vagy jogvita esetén a bizonyítás is gördülékenyebben zajlik. [notar.hu]
Az írásba foglalás mellett a kellő részletezettség és a precizitás is elengedhetetlen a biztonságunk érdekében. A kölcsön minden lényeges feltételét rögzítsük a szerződésben: a hitelező és az adós személyes adatait, a kölcsön összegét, a visszafizetés határidejét és módját is. Ha kamatot is kialkudtunk, ezt is mindenképpen szerepeltessük a megállapodásban, illetve ennek számításának módját és az esedékességét.
Gondolkozzunk el azon is, hogy melyek azok a pontjai a szerződésnek, amelyek a későbbiekben problémásak lehetnek. A taxisofőrt kisegítő tanárnő példájából is láthattuk, hogy milyen bizonytalanságot eredményezhet, ha a szerződés nem tér ki a fizetésképtelenség vagy a késedelem következményeire. Így ezekre külön érdemes kitérni a szerződés megkötése során.
Amennyiben nem bízik meg az online fellelhető mintadokumentumokban, vagy még soha nem szerkesztett semmilyen szerződést, a legegyszerűbb megoldás az, ha a Szerzi pénzkölcsön okosdokumentumát használja. Nincs más dolga, mint megválaszolni a platform által feltett kérdéseket, és a Szerzi automatikusan elkészíti a megállapodást, a hatályos jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően.
Milyen tartalmi elemeket tartalmaz egy kölcsönszerződés?
A kölcsönszerződés tartalma elsődlegesen a felek megállapodása alapján alakul, hiszen a Polgári Törvénykönyv is leginkább irányadó jellegű rendelkezéseket fogalmaz meg. Ennek ellenére mégis vannak olyan tartalmi elemek, amelyeket mindenképpen érdemes belefoglalni a megállapodásba:
- A szerződő felek adatai: ez a felek pontos beazonosításához szükséges. Rögzítsük a hitelező és az adós nevét és születési nevét, születési helyét és idejét, anyja nevét, lakóhelyét, illetve valamelyik személyazonosító okmányuk számát.
- Kölcsönösszeg: természetesen ne felejtsük a szerződésből, hogy pontosan mekkora is az az összeg, amelyet az adós megkapott és amelyet köteles visszafizetni. Pontosan határozzuk meg, hogy ne adjunk alapot az eltérő értelmezéseknek.
- Visszafizetés helye és módja: a visszafizetésre vonatkozó feltételek is szerepeljenek a megállapodásban, vagyis rögzítsük, hogy az adósnak hol és hogyan (pl. készpénzzel vagy átutalással) kell teljesítenie a kötelezettségét.
- Határidő: a visszafizetés határideje is szerepeljen a szerződésben, egyértelműen meghatározva. Ezt megtehetjük akár egy konkrét naptári nap megjelölésével, vagy valamilyen feltételtől is függővé tehetjük.
- Kamat: ha a felek kamatot is kikötnek, ennek összege és számításának módja, valamint az esedékessége is szerepeljen a megállapodásban.
- Késedelem és fizetésképtelenség: a jó kölcsönszerződés alkalmas arra, hogy a felmerülő vitás kérdésekre válaszokkal szolgáljon. Ez leggyakrabban akkor kerül elő, amikor az adós nem tud, vagy nem hajlandó teljesíteni.
- Egyéb feltételek: ezeken felül bármilyen egyéb tényt, kikötést, feltételt is belefoglalhatunk a szerződésbe, hiszen a cél az, hogy a felek egyedi körülményeinek legmegfelelőbb végeredmény szülessen. [instacash.hu]
Mikor kössünk kölcsönszerződést?
Amikor magánszemélyek között nagyobb összegű kölcsönadásra vagy kölcsönkérésre kerül sor, különösen fontos a jogilag szabályos kölcsönszerződés megkötése. Ez nemcsak a kölcsönt nyújtó, hanem a kölcsönt felvevő érdekeit is védi, hiszen pontosan rögzíti a megállapodás feltételeit, és ezzel egyértelmű keretet ad a visszafizetés folyamatának. Legyen szó akár családtagok, akár közeli barátok közötti megállapodásról, a szerződéskötés fontossága nem veszít jelentőségéből – a dokumentum megléte megelőzi a későbbi félreértéseket és konfliktusokat, miközben tiszteletben tartja a felek közötti személyes kapcsolatot. [kozjegyzotkeresek.hu]
Különösen indokolt a hivatalos megállapodás, ha a kölcsön hosszabb időre szól, vagy a törlesztési feltételek bonyolultabbak, például több részletfizetést vagy egyedi időzítéseket tartalmaznak. Egy jól megfogalmazott szerződés segít előre tisztázni az olyan lényeges részleteket, mint a visszafizetési határidő, a törlesztőrészletek összege, az esetleges késedelmi díjak, vagy a szerződés megszegése esetén alkalmazandó eljárásrend.
Egyúttal a szerződéskötés lehetőséget ad arra is, hogy a felek előre tisztázzanak minden esetleges kérdést vagy aggályt. Ez nemcsak a kölcsön adásának és visszafizetésének folyamatát könnyíti meg, hanem hosszú távon hozzájárulhat ahhoz is, hogy a felek közötti kapcsolat sértetlen maradjon. Ha minden részlet világosan, írásban rögzítve van, a kölcsönadás nem okoz feszültséget, és a baráti vagy családi viszony is megőrizhető.
Amennyiben rokona vagy barátja kölcsön kért Öntől és segítene szeretne neki, de nem biztos abban, hogy ezt milyen formában tehetné meg, használja a Szerzi online ügyvédkeresőjét. A jogi tanácsadás szolgáltatás igénybevételével a platform a jogi kérdése, problémája alapján a legmegfelelőbb ügyvéddel kapcsolja Önt össze, és akár chaten, akár videohívás formájában konzultálhat a regisztrált szakemberek egyikével.
Hogyan adjunk és vegyünk fel pénzt kölcsönbe?
Amennyiben kölcsönadáson gondolkozik, van néhány olyan feltétel, amelyet mindenképpen érdemes hitelezőként megfontolnia.
- Körültekintés. Az első és legfontosabb, hogy a kölcsön egész folyamata alatt a lehető legnagyobb körültekintés mellett járjunk el. Minden feltételt gondosan mérlegeljünk, és a szerződés megkötésekor se legyünk könnyelműek: olvassuk át a megállapodást, szem előtt tartva, hogy az egyes pontok okozhatnak-e nekünk kellemetlenséget.
- Az adós képes lesz visszafizetni a kölcsönkért összeget? Mielőtt aláírnánk a megállapodást, vessük össze a kölcsön összegét az adósunk anyagi helyzetével. Vajon lesz elegendő jövedelme, vagyona, hogy visszafizesse? Számíthatunk arra, hogy tényleg vissza is törleszti, amit kölcsönadtunk neki?
- Teljesítési hajlandóság. Fontos kérdés az is, hogy az adós mennyi hajlandóságot mutat a törlesztésre. Amennyiben megbízunk benne, természetesen segítsünk neki, ellenkező esetben azonban érdemes lehet fontolóra venni a dolgot.
- Anyagi helyzet és lehetőségek. Nem utolsó sorban azt is érdemes átgondolni a szerződéskötés előtt, hogy saját anyagi helyzetünk lehetővé teszi-e számunkra, hogy kölcsönadjunk. Vegyük fontolóra, hogy biztosítékot kérjünk. [drujvary.hu]
Problémába ütközött?
Kérjen jogi segítséget, ha az adós nem fizeti vissza a kölcsönkért összeget, vagy ha további megválaszolatlan kérdései vannak a témával kapcsolatban. A Szerzi platformon regisztrált ügyvédek online jogi tanácsadás keretében, akár otthona kényelméből segítenek problémáinak megoldásában.