Autóvásárlás esetén több pénz forog kockán, mint egy egyszerű bevásárlás alkalmával, pedig mindkét esetben adásvételről van szó. Ezért is fontos, hogy fokozott odafigyelés mellett kössük meg az autó adásvételi szerződést, legyen szó használt, vagy vadiúj autókról. A cikket bátran ajánljuk autó adásvétel előtt állóknak ugyanis a gépjármű adásvételi szerződés alapvető elemeiről lesz szó, és egy elrettentő példával is statuáljuk, miért is kell kellő gondossággal eljárni ebben a jogügyletben is.
Általános tudnivalók
Az adásvétel során az eladó átadja a dolgot (ezzel a dolog tulajdonjogát is) a vevőnek, a vevő pedig kifizeti a vételárat. De mikor kell szerződést írni? Értelemszerűen egy bolti vásárlás alkalmával is adásvételről van szó, mégsem írunk szerződést. A Polgári Törvénykönyv (röviden Ptk.) csak annyit rögzít, hogy: “Ha a szerződés tárgya ingatlan, az adásvételi szerződést írásba kell foglalni.“ Nagyobb értékű ingóságok (értékes porcelánkészlet, ékszer, telefon) esetén a biztonság kedvéért jobb, ha készül egy írásbeli szerződés, mivel az utólagos félreértéseket és bizonytalanságokat el lehet kerülni egy írásbeli szerződéssel. A gépjárművek adásvétele során nem kötelező írásba foglalni a szerződést, viszont nem szabad elfelejteni, hogy ahhoz, hogy a tulajdonosváltozást be tudják jelenteni, kell egy szerződés, ami alapul szolgál ehhez.
Hogyan írjuk meg a szerződést?
Akár már korábban használt autót, akár vadonatúj gépjárművet veszünk, vannak minimum elemei a szerződésnek, amiket érdemes tartalmaznia.
Mit tartalmazzon?
Az adásvétel tárgyának, azaz a gépjárműnek az adatai
Az egyik legfontosabb, hogy minél részletesebben, a lehető legtöbb adatát rögzítsük a járműnek. Ezek többek között a gépjármű;
- rendszáma
- típusa,
- alvázszáma,
- motorszáma,
- törzskönyvének száma,
- forgalmi engedélyének száma és
- gyártásának éve.
Fontos, hogy a szerződés megkötésénél többször le kell ellenőrizni, hogy valós adatok szerepelnek-e a szerződésben.
Szerződő felek adatai
A szerződésben pontosan rögzíteni kell azt is, hogy ki az eladó és ki a vevő. Ha természetes személyek között megy végbe az adásvétel akkor a következőkre lesz szükség:
- Név (születéskori is, családi és utónévvel együtt)
- Születési helye, ideje,
- Anyja neve,
- Személyazonosító okmány és annak száma,
- Lakcíme,
- Állampolgársága.[netrisk.hu]
Ezeket az adatokat is ellenőrzés alá kell vetni, akár többször is. Tipikus hiba, hogy a második keresztnevet nem szokták feltüntetni, ám mivel a személyazonosító okmányban szerepel, így nem fog azzal megegyezni, ami akár a gépjármű-nyilvántartásba való bejegyzést is megakadályozhatja. Fontos hangsúlyozni, hogy a szerződő felek nevében egy-egy ékezet eltérés máris galibát tud okozni.
Ha az eladó vagy a vevő nem természetes, hanem jogi személy akkor a következő adatokat kell rögzíteni:
- Név,
- Székhely,
- Cégjegyzék vagy nyilvántartási szám,
- Képviselő neve.
Jogi személyekkel való szerződéskötés esetén az adatok hitelességét interneten az e-cégjegyzékben ellenőrizhetjük le. [ceginformaciosszolgalat.kormany.hu]
Üzembentartó vagy tulajdonos?
Egy gépjárműnek tulajdonosa és üzembentartója is van. Legtöbb esetben ez a kettő ugyanaz a személy. De nézzük is hogy miben különbözik a kettő!
Tulajdonos az a személy, aki így van bejegyezve a nyilvántartásba, köznapi szóhasználattal élve, akinek a ”nevén van”. Az üzembentartó pedig a fenntartásáért és a mindennapi használatáért felelős. Az üzembentartó rendezi a kötelező felelősségbiztosítást. A korábban erről készült cikkünket ide kattintva olvasható. Ezenkívül a jármű műszaki vizsgáját és a fizetendő adókat is ő rendezi, sőt ő felel a parkolási és úthasználati díjak rendezéséért is. Két esetben lehet valaki üzembentartó:
- ha ő a jármű tulajdonosa, vagy
- más jogcím alapján a járműnyilvántartásba bejegyezték. (Ez egy üzembentartói szerződéssel egyszerűen megoldható) [biztositas.hu]
Mindezek után az üzembentartó is kap egy saját adatait tartalmazó forgalmi engedélyt, így gyakorolhatja az előbb felsorolt jogosultságokat. Fontos megjegyezni, hogy amint változik az üzembentartó személye, az új üzembentartónak gondoskodni kell a kötelező felelősségbiztosításról.
Kizárólag a tulajdonost illeti meg a gépjármű tulajdonjogának átruházása és a végleges forgalomból való kivonása. [gepjarmubiztositas.clb.hu, jogado.hu]
Vételár
A vevő szempontjából a legfontosabb, hogy szerepeljen a szerződésben a vételár, számokkal és betűkkel írva is. A fizetés pontos körülményeit is érdemes rögzíteni, például azt, hogy milyen módon (készpénzes fizetés vagy utalás) és hogy egyben vagy részletekben kerül kifizetésre a vételár. [jogegyszerűen.hu]
Továbbiak
Az alábbiakban azokat az elemeket említjük még meg, amiket a lehető legbiztonságosabb jogügylet érdekében érdemes belefoglalni a szerződésbe, mivel elmaradásuk általában megnehezíti a vásárló dolgát egy esetleges perlekedés során.
Keltezés: Érdemes mind a szerződés megkötésének és a gépjármű birtokba adásának időpontját is rögzíteni akár óra és perc feltüntetésével. Előfordult már, hogy ez elmaradt, és az eladó tilosban parkolásai, szabálysértései okozta csekkek az új tulajdonosnak lettek címezve. Ez adja meg az időpontot, hogy az eladó mikortól kezdve nem, a vevő pedig mikortól kezdve viseli a felelősséget. [totalcar.hu]
Alkotórészek és tartozékok sorsa: Az adásvétel során a gépjárművet és az összes alkotórészét átadjuk a vevőnek. Alkotórész ebben az esetben az, ami a gépjárművel tartósan van egyesítve, elválasztásával értéke vagy használhatósága számottevően csökkenne. Például a kereke, a motorja vagy az ajtajai. Tartozéknak számít az, ami a rendeltetésszerű használathoz vagy épségben tartáshoz szükséges vagy elősegíti azt, de csak abban az esetben, ha a felek megállapodtak róla. Például ilyen egy téligumi-szett vagy pótkulcsok. Érdemes minden apróságnak tűnő dolog sorsáról szót ejteni, majd ezt írásba foglalni.
Hibák: Léteznek nyílt és rejtett hibák is. Nyílt hiba az, ami felismerhető és észrevehető a gépjármű megtekintése és kipróbálása során. Például a karcok, vagy az ülések hibái. Rejtett hiba azonban az, amik vásárláskor nem voltak észlelhetők, és utólag derülnek ki. Az eladó kötelessége a vevőt minden hibáról tájékoztatni, amiről tud. Többek között ezért érdemes a szerződés aláírása előtt eredetiségvizsgára küldeni az autót, mivel ezzel akár a rejtett hibákra is fény derülhet. Egy szakértői szem sokkal hamarabb észreveszi a hibákat és nagyobb eséllyel értesíti is a feleket, mivel neki nem származik belőle előny, ha átveri a szerződő felek egyikét. Használt, koros autóknál bele kell számítani, hogy futásteljesítmény alapján vannak észszerűen várható hibák. [alapjarat.hu, auto-detektiv.com]
Tisztességtelen ÁSZF és adásvételi szerződés
2024 júliusában a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség sajtóközleményt adott ki, miszerint sikeresen megtámadta az ügyészség egy közismert gépjármű-forgalmaző általános szerződési feltételeit. Ennek az előzménye volt, hogy az ügyészség autókereskedő vállalkozások rendszeresített szerződéseit vizsgálta meg, amelyekben kifogásolta a szerződési feltételeket. Ezek a szerződési feltételek lehetővé tették, hogy a kereskedők egyoldalúan, a vevők beleegyezése és hozzájárulása nélkül megemelhessék a vételárat, oly módon, hogy a vevő ennek mértékét és szerződésszerűségét nem tudta ellenőrizni. Ezenkívül a felmondási jog szabályai az átlag ember számára nem voltak érthetőek. Emellett egyenlőtlen feltételeket szabott a fogyasztó hátrányára, amennyiben az fizetési késedelembe esne, de ha a kereskedő esett késedelembe az átadással, akkor bármikor póthatáridőt tűzhetett ki. Végül a bíróság jogerős ítéletben megállapította eme tisztességtelen szerződési feltételeknek az érvénytelenségét. [ugyeszseg.hu]
Ítélet
Másodfokon a bíróság kimondta: “[…]a vételár változását eredményező, a vállalkozást egyoldalú szerződésmódosításra feljogosító általános szerződési feltétel érvénytelen, ha nem tartalmazza teljeskörűen, világosan és érthetően azokat a feltételeket, amelyek a vételár változását eredményezik. “
Továbbá megállapította, hogy a jegybanki alapkamat kétszeresének kikötése a fogyasztó késedelembe esés esetén eltúlzott és tisztességtelen. Hasonlóan vélekedett a következőkről is:
- az egységesen, egy évben meghatározott szállítási határidőről: mivel egy év alatt olyan változások mehetnek végbe mely a fogyasztó érdekmúlásához vezetne, ezen okból nem zárhatja ki a vevő elálláshoz való jogát.
- arról a szerződési feltételről, melynek alapján a vevő kötelezettséget vállal arra, hogy a szerződésből eredő igényeit nem engedményezi, ellenkező esetben az engedményezés a kikötés szerint a felek között hatálytalan és a vevő köteles helytállni az eladó helyett: nem térhet el ennyire jelentősen a polgári anyagi jog szabályaitól, ezért is a fogyasztóra nézve hátrányos következményeket nem vezethet be.
- arról a szerződési feltételről, melyben a vállalkozás a fogyasztó továbbértékesítési jogát korlátozza és a korlátozás ellenére történt értékesítés esetén kötbérrel sújtja a fogyasztót: a vállalkozás nem korlátozhatja a vevő tulajdonosi jogosítványait. [ugyeszseg.hu]
ÁSZF fontossága
Ebből a történetből szépen kirajzolódik, hogy milyen súlyos jogsértésekhez vezethet az, ha a vevő nem elég körültekintő és figyelmes egy gépjármű vásárlásakor. Fontos odafigyelni arra is, hogy ha nem magánszemélytől vásárlunk autót, akkor többek között az ÁSZF tartalmára is figyelni kell. Egy autóvásárlás esetén az ÁSZF tartalmazza a felek jogait, kötelezettségeit, amiket a kereskedők előre fogalmaznak meg. Többek között a jótállásra, szavatosságra, elállásra, visszavásárlásra és a felelősségre vonatkozó szabályokat is tartalmazza. Ezek biztosítják a védelmet a feleknek, ha azok tisztességesek és átláthatók. Ellenkező esetben nagy fokú veszélyt is jelenthetnek.
Segít a Szerzi
Ha segítséget szeretne akár egy autó adásvételi szerződés aláírása előtt, akár annak összeállításában, nyugodtan forduljon a Szerzi oldalán regisztrált megbízható ügyvédekhez, akiktől online jogi tanácsadás keretében minden kérdésére választ kaphat. Ne felejtse, hogy az autó adásvétel legtöbbször pozitív kimenetelű, főleg ha tudatosan, szakértők segítségével döntünk egy ilyen szerződés aláírása vagy elkészítése mellett, azonban a fent említett példákból látszik, hogy bizony rossz vége is lehet megfelelő körültekintés nélkül. Ne bízza a véletlenre!
Ide kattintva pedig kipróbálhatja a gépjárműre vonatkozó adásvételi szerződésgenerátort, amely időhatékony, jogszabályokhoz aktualizált és pontos.