A végrendelet az örökhagyó olyan egyoldalú jognyilatkozata, amelyben vagyonáról vagy annak egy részéről halála esetére rendelkezik. Az örökhagyó a halála esetére vagyonáról vagy annak egy részéről végintézkedéssel szabadon rendelkezhet. Ebben az esetben a végrendelet egy, a halála esetére szóló vagyoni rendelkezést tartalmaz.
A Polgári Törvénykönyv alapján, amennyiben az örökhagyó végintézkedést hagy hátra maga után, az öröklés rendjét az abban foglaltaknak alapján kell rendezni. Alapvetően a végrendelet nem azonos a végintézkedéssel, ugyanis annak több más formája van, mint a halál esetére szóló ajándékozás vagy az öröklési szerződés.
A végrendelet fajtái
- Közvégrendelet
- Írásbeli magánvégrendelet
- Szóbeli magánvégrendelet
Írásbeli végrendelet
Az írásbeli végrendelet tekintetében kiemelendő az alaki és tartalmi feltételek megléte, amelyek érvényessé teszik az örökhagyó rendelkezését.
Alaki szempontból érvényes a sajátkezűleg írt végrendelet, például, ha:
- készítésének ideje az okiratból kitűnik,
- továbbá, ha a végrendelkező azt pl.: sajátkezűleg írt végrendelet esetén elejétől végéig maga írja és aláírja,
- a több különálló lapból álló sajátkezűleg írt írásbeli magánvégrendelet akkor érvényes, ha minden lapját folyamatos sorszámozással látták el.
Tartalmi szempontból az írásbeli végrendeletnek tartalmaznia kell például örökösnevezést, illetve nem lehet a rendelkezés nyilvánvalóan jóerkölcsbe ütköző, érthetetlen vagy lehetetlen.
Amennyiben a végrendelet nem fedi le a hagyaték egészét, a fennmaradó részben a törvényes öröklési rend fogja meghatározni az öröklést.
Segít a Szerzi
Amennyiben problémája vagy kérdése merülne fel, keresse bizalommal a Szerzi platformon regisztrált ügyvédeket, akikhez sok más jogterület mellett a végrendelet készítéssel vagy örökléssel kapcsolatos kérdéseikkel is fordulhatnak online jogi tanácsadás keretében.