Ha az ember meghallja a végrendelet szót, valószínűleg egy hivatalos dokumentum fog eszébe jutni, aminek megírásához hosszú procedúra és rengeteg különféle szabály kapcsolódik. Ez több esetben valóban hasonlóképpen működik, azonban léteznek a végrendelkezésnek jóval egyszerűbb módjai. E cikkünkben bemutatjuk a végrendelet fajtáit, többek között azt is, hogy milyen esetekben lehet érvényes egy szóban tett végrendelet.
Az öröklés
Az öröklési jog a polgári jog azon területei közé tartozik, amellyel előbb vagy utóbb valamilyen úton mindenki találkozik. Magyarországon az úgynevezett „ipso iure” öröklési elv működik, ami azt jelenti, hogy az örökhagyó halálának pillanatában átszáll az örökösre az örökség. Tehát az átszálláshoz semmilyen külön jogcselekményre nincsen szükség, így az örökség elfogadására sem. [e-justice.europa.eu]
Örökhagyó kizárólag természetes személy lehet, akinek az egész hagyatéka, a jogok és kötelezettségek összességével száll át az örökösre. Az örökös azonban már lehet természetes és jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem bíró társaság egyaránt. [birosag.hu]
A Polgári Törvénykönyv az öröklésnek kettő jogcímét határozza meg. Ezek a végintézkedés alapján, illetve a törvény szerinti öröklés. A Ptk. a sorrendet egyértelműen meghatározza, miszerint a végintézkedésen alapuló öröklés az elsődleges. Törvényes öröklésre abban az esetben kerül sor, amennyiben az örökhagyó nem hagyott hátra végintézkedést, az hatálytalan vagy érvénytelen, illetve ha az nem terjed ki az örökhagyó teljes vagyonára.
Érvénytelen szóbeli végrendelet esete
Az alábbi esetben a felperes azért indított pert, hogy a bíróság megállapítsa, hogy az örökhagyó halála előtt szóban végrendelkezett felperes javára, így őt illeti meg az örökség, nem pedig a törvényes öröklés szabályai szerint öröklő alperest. [A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20438/2024/4. számú határozata]
Az örökhagyó 2021. szeptember 25-én hunyt el. Felperes keresetében azt állította, hogy az örökhagyó 2021. szeptember 22-én, majd halálának napján, 2021. szeptember 25-én is szóbeli végrendeletet tett, amelyekben őrá hagyta minden vagyonát. Előadta, hogy az örökhagyó születésétől kezdve gyermekeként szerette, ő pedig rendszeresen segítette, idősebb korában pedig bevásárolt, mosott, főzött, takarított, anyagilag támogatta. Az örökhagyó kezdettől fogva azt mondta, hogy a sok szeretetért, gondoskodásért cserébe minden ingó és ingatlan vagyonát a felperesre fogja hagyni.
Felperes álláspontja szerint mindkét alkalommal fennálltak a szóbeli végrendelet megtételének törvényi feltételei, miszerint élete közvetlen veszélyben volt, valamint egyértelműen kinyilvánította, hogy minden vagyonát a felperes örökölje.
Az alperes szerint viszont az örökhagyó nem tett szóbeli végrendeletet. Ugyanis a tanúk nyilatkozatából az állapítható meg, hogy az örökhagyó a régebben tett írásbeli végrendeletét akarta megkeresni (ez a végrendelet egyébként érvénytelen volt, így tartalmának relevanciája nincsen). Továbbá azzal érvelt, hogy a tanúk maguk sem tudtak arról, hogy tanúként vannak jelen, ezen felül pedig azt is vitatta, hogy az örökhagyó állapota valóban lehetetlenné tette számára egy írásbeli végrendeletnek az elkészítését. Illetve érvelt azzal is, hogy a 2021. szeptember 25-ei alkalommal csak a felperes gyermekei voltak jelen, akik pedig a Ptk. értelmében nem lehetnek tanúk.
A bíróság végül azt a döntést hozta, hogy 2021. szeptember 22-én az örökhagyó vonatkozásában nem álltak fent a szóbeli végrendelet megtételéhez szükséges feltételek. A szakértői vélemény alapján ugyanis az örökhagyó ebben az időpontban még nem volt közvetlen életveszélyben, valamint írásra és névaláírásra még nagy valószínűséggel képes volt.
A 2021. szeptember 25-ei alkalommal a szakértői vélemény szerint ugyan már fennállt a közvetlen életveszély, azonban igaznak bizonyult az a tény, hogy csak a felperes gyermekei voltak jelen az örökhagyóval. A Ptk. szerint pedig a tanú hozzátartozója számára történő juttatás érvénytelen.
Így a felperesnek annak ellenére nem sikerült megszereznie az örökséget, hogy az örökhagyó valóban azt kívánta, hogy ő örököljön utána. Többek között az ilyen esetek elkerülése végett is érdemes tisztában lennünk a végrendeletkészítés szabályaival, amit az alábbiakban részletezünk is.
A végrendelet
A jog biztosítja számunkra azt a lehetőséget, hogy vagyonunkról (vagy annak egy részéről) végrendelkezés útján szabadon rendelkezzünk. Ez a végrendelkezési szabadság, amely általános jogelv a demokratikus államokban, amely a magántulajdonból és a tulajdonosi rendelkezési szabadságból következik. [birosag.hu] Ezen szabadságnak egy fontos korlátja azonban a kötelesrész intézménye, amelyről információkat találhat ebben a cikkünkben.
A végrendelkezés azon polgári jogi jogintézmények egyike, amely során kötelező személyesen eljárnunk. Kizárt tehát, hogy helyettünk bárki más tegyen végrendeletet. Ahhoz, hogy egy megállapítható legyen egy okiratról végrendeleti jelleg, kettő feltételnek kell teljesülnie. Ez a két feltétel közül az első az, hogy az örökhagyó halála esetére szóló vagyoni rendelkezést tartalmazzon, a második pedig, hogy külsőleg az örökhagyótól származónak mutatkozzék. [njt.hu]
A végrendelet fajtái
A Ptk. a végrendelet fajtáinak felsorolásakor a közvégrendeletet, illetve az írásbeli magánvégrendeletet említi elsődlegesként, és hozzáteszi, hogy szóbeli végrendelkezésre csak akkor van lehetőség, ha annak a törvényi feltételei fennállnak.
Közvégrendelet
Közvégrendeletet csak közjegyző előtt lehet tenni. Az alaki érvényességére a közjegyzői okiratok érvényességére vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. Nem lehet érvényesen közvégrendeletet tenni olyan személy előtt, aki a végrendelkezőnek, a végrendelkező házastársának, élettársának hozzátartozója, gyámja vagy gondnoka. Az a juttatás, amely a közvégrendelet tételében közreműködő személy, valamint ennek hozzátartozója, gyámoltja vagy gondnokoltja javára szól érvénytelen. [17kerugyved.hu]
Amennyiben tehát az említett kapcsolatok valamelyike állna fent köztünk és a közjegyző között, más közjegyzőt kell keresnünk.
Közvégrendelet bármelyik közjegyző előtt tehető, de a közjegyző csak olyan személyhez mehet ki végrendeletet készíteni, aki illetékességi területéhez tartozik. [oroklesijog.hu]
A korlátozottan cselekvőképes kiskorúak és a cselekvőképességében vagyoni jognyilatkozatai tekintetében részlegesen korlátozott nagykorúak érvényesen kizárólag közvégrendeletet tehetnek. Ehhez azonban nem szükséges számukra sem a törvényes képviselő, sem pedig a gyámhatóság hozzájárulása. Csak közvégrendelet útján végrendelkezhetnek érvényesen továbbá a vakok, az írástudatlanok, vagy azok, akik olvasásra vagy nevüknek aláírására képtelen állapotban vannak. [rsm.hu]
Írásbeli magánvégrendelet
A legtöbb végrendelet valószínűleg ebbe a körbe tartozik, ami nem véletlen. Ugyanis nem feltétlenül szükséges közjegyző közreműködése, sőt akár arra is lehetőség van, hogy bárkinek a jelenléte, közreműködése nélkül végrendelkezzünk. A végrendelet keletkezésének ideje mindenképpen ki kell, hogy tűnjön az okiratból.
Milyen nyelven készüljön?
Talán triviális, ugyanakkor rendkívül fontos szabály, hogy az írásbeli magánvégrendelet csakis olyan nyelven tehető meg érvényesen, amit a végrendelkező ért.
A 2014 előtti szabályozással ellentétben a Ptk. nem követeli meg, hogy a végrendelkező írni és olvasni is tudjon az adott nyelven, ezek közül elég az egyik feltételnek eleget tenni attól függően, hogy a végrendeletet a végrendelkező saját maga, vagy más személy írta. Értelemszerűen a végrendelkező által írt végrendelet esetén az írni tudás, más által írt végrendelet esetén pedig az olvasni tudás várt el az adott nyelven.
Érdekesség, hogy amennyiben ezen feltételek fennállnak a végrendelkező személyében, a végrendelet holt nyelven (latinul) is megtehető. [birosag.hu]
Sajátkezűleg írt és aláírt végrendelet
Amennyiben a végrendelkező saját maga írja meg végrendeletét és azt alá is írja, máris érvényes végrendeletet készített anélkül, hogy bárkinek is közre kellett volna működnie a folyamat során. Ez az úgynevezett holográf végrendelet. [legitimo.hu]
E szabály első ránézésre igen engedékenynek tűnik, azonban a saját kézzel írt és aláírt magánokiratokat a polgári perrendtartás 325. § (1) bekezdése is teljes bizonyító erejűnek tekinti.
Fontos leszögezni, hogy a gépírással készített végrendelet sosem minősül sajátkezűleg írtnak, még abban az esetben sem, ha azt a végrendelkező maga gépelte, majd kézzel alá is írta. Ennek oka, hogy utóbb nem bizonyítható, hogy valóban tőle származik.
Nem csak a saját kezűleg írt, hanem a más által írt magánvégrendelet is érvénytelen abban az esetben, ha az gyorsírással vagy a közönséges írástól eltérő egyéb jel- vagy számjegyírással készült. Közönséges írásnak az olyan írás tekinthető, amelynek betűi, írásjelei megfelelnek a végrendelet nyelvének. [birosag.hu]
Más által írt végrendelet
A más által írt végrendeletet allográf végrendeletnek is nevezzük. Abban a tekintetben, hogy ki lehet az a “más”, aki megírja a végrendelkező helyett a végrendeletet, a Ptk. nem tartalmaz külön feltételt, így az korlátozás nélkül bárki lehet. [birosag.hu]
Allográf végrendelet esetén tehát nem elegendő a végrendelkező aláírása. Ahhoz, hogy a végrendelet érvényes legyen szükséges, hogy a végrendelkező az okiratot két tanú együttes jelenlétében írja alá, vagy amennyiben azt már aláírta, az aláírását két tanú előtt, azok együttes jelenlétében a magáénak ismeri el. Ezen felül a végrendeletet maguknak a tanúknak is alá kell írniuk, feltüntetve azon eme minőségüket.
Ki lehet tanú?
A Ptk. mindössze három olyan okot sorol fel, amelynek következtében valaki nem lehet tanú végrendelettételkor, amelyek a következőek:
- aki a végrendelkező személyazonosságának tanúsítására nem képes,
- aki kiskorú, cselekvőképtelen nagykorú vagy cselekvőképességében részlegesen úgy korlátozott, hogy az kizárja tanúkénti közreműködését,
- aki írástudatlan.
Az sem feltétel, hogy a tanú ismerje a végrendelet tartalmát, sőt még az sem, hogy tudjon arról, hogy végrendelet megtételénél működött közre. [njt.hu]
A tanúkkal és más közreműködőkkel (a végrendelet megfogalmazója, szerkesztője, leírója és minden olyan személy, akinek tevékenysége a végrendelet tartalmának érdemi befolyásolására nyújt lehetőséget) kapcsolatban kiemelten fontos megjegyezni, hogy az ezen személyek részére csak akkor lehet érvényesen juttatásról rendelkezni, ha a végrendeletnek ezt a részét az örökhagyó sajátkezűleg írta és aláírta, vagy, ha a végrendelkezésnél a javadalmazott tanúkon kívül további két tanú működött közre. [csaladjog.com]
Ezen felül, ha jogi személynek szeretnénk juttatást rendelni, nem lehet tanú a jogi személytagja, vezető tisztségviselője, képviselője, felügyelőbizottsági tagja és munkavállalója. Amennyiben ilyen személy közreműködőként vesz részt a végrendelet elkészítésében, a jogi személynek rendelt juttatás érvénytelen lesz. [vizerugyved.hu]
Letétbe helyezés közjegyzőnél
A Ptk. lehetőséget biztosít arra, hogy akár sajátkezűleg, akár más által írt végrendeletünket nyílt vagy zárt iratként, aláírással ellátva közjegyzőnél letétbe helyezzük. Ekkor a végrendelkező kijelenti, hogy az okirat az ő végrendeletét tartalmazza. A közjegyző a végrendelet átvételéről a félnek elismervényt ad. A letétbe helyezésről jegyzőkönyv készül, és azt az átvett végrendelettel együtt őrzik. [csaladjog.com]
Szóbeli végrendelet
Talán kevesen tudják, de a jog lehetőséget ad arra, hogy igazán kivételes esetekben az örökhagyó szóban végrendelkezzen. Eme kivételes jelleg abból adódik, hogy ez esetben csak a tanúk nyilatkozata alapján ismerhető meg az örökhagyó végakarata, így a helyzet elég bizonytalan lehet. [kocsisszabougyved.hu]
A Ptk. szerint szóbeli végrendeletet az tehet, aki életét fenyegető olyan rendkívüli helyzetben van, amely írásbeli végrendelet tételét nem teszi lehetővé. Fontos, hogy e két feltétel konjunktív, tehát mind a kettőnek fenn kell állni ahhoz, hogy a szóbeli végrendelet érvényes lehessen. [PK 88.]
További érvényességi feltételek, hogy a végrendelkező két tanú együttes jelenlétében a tanúk által értett nyelven végakaratát egész terjedelmében szóban előadja, és kijelentse, hogy nyilatkozata az ő végrendelete. A törvény jelnyelvet használó végrendelkező esetén esetén megengedi a jelnyelv használatát. [birosag.hu]
A szóbeli végrendelet tanúira a fent említett korlátozásokat kell alkalmazni azzal a kivétellel, hogy ebben az esetben nem követelmény a tanú írni tudása.
Segít a Szerzi
A végrendelet elkészítése nem feltétlenül egyszerű feladat és sok helyen lehet olyan hibát véteni, amely érvénytelenséget okozhat. Éppen ezért érdemes jogász segítségét kérni, hogy biztosan érvényesen tudjunk végrendelkezni.
Érdemes továbbá igénybe venni a Szerzi végrendelet generátorát. Nincs más teendőnk, mint megválaszolni a kérdéseket, és a rendszer elkészíti számunkra a teljes, célnak megfelelő dokumentumot, amely biztosítja akaratunk teljesülését.
Amennyiben további segítségre volna szüksége akár az örökléssel vagy végrendelettel kapcsolatban esetleg bármely más jogi témában, forduljon bizalommal a Szerzi platformon regisztrált ügyvédek egyikéhez online jogi tanácsadás keretében.