“Szerintetek rosszul teszek, ha így döntök a végrendeletemben?” “Tanácstalan és lesokkolt vagyok, nem tudom mitévő legyek…” “Érvényes lehet-e vagy örökölhet-e?” Klasszikus kérdések a végrendelkezés és öröklés kapcsán, amelyek szinte minden jogi fórumon felmerülnek. Nem kell, hogy mindenki a jogtudományok doktora legyen és mindennel tisztában legyen az adásvételi szerződésektől kezdődően kölcsönadáson keresztül egészen a végrendelkezésig. Azonban azt fel kell ismerni, hogyha nem tudunk valamit, akkor annak érdemes utána járni, máskülönben könnyen megjárhatjuk és ráfizethetünk. A moralizálás és tanácstalanság ellenszere az információgyűjtés, amely tükrében könnyebb döntést hozni, éppen ezért a fentebb idézett gondolatokat kifejtjük ebben a cikkben és választ is adunk, mit és hogyan érdemes a végrendelkezés kapcsán intézni.
A végrendelkezési képesség korlátai és kivételei
A végrendelkezési jog a magántulajdon szabadságának egyik legfontosabb megnyilvánulása, amely lehetőséget ad arra, hogy valaki halála esetére rendezze vagyona sorsát. Azonban a jogrendszer bizonyos személyek esetében korlátozza ezt a jogot, hogy a végrendelkezés érvényességét és az érintettek érdekeinek védelmét biztosítsa. [kozjegyzotkeresek.hu]
A magyar jogrend értelmében az önálló végrendelkezési képesség feltétele a teljes cselekvőképesség. Ez azt jelenti, hogy kiskorúak és azok, akiknek cselekvőképességét a vagyoni jognyilatkozatok körében korlátozták, nem tehetnek saját kezűleg írásbeli végrendeletet, és szóban sem rendelkezhetnek érvényesen vagyonukról. Esetükben kizárólag közjegyző előtt készített közvégrendelet tekinthető érvényesnek.
Ez a szabályozás az érintettek védelmét szolgálja, hiszen a kiskorúak még nem rendelkeznek kellő élettapasztalattal és jogi ismeretekkel ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzanak vagyonaik jövőjéről. A cselekvőképességükben korlátozott személyek esetében pedig a jogalkotó abból indul ki, hogy állapotukból adódóan kiszolgáltatottabb helyzetben lehetnek, így nagyobb a visszaélések kockázata.
A jogrend más személyi körre is kiterjeszti a közvégrendelet kötelező alkalmazását. Ide tartoznak azok, akik vakok, írástudatlanok, vagy akik olvasásra vagy saját nevük aláírására képtelen állapotban vannak. Ezek az emberek szintén nem készíthetnek saját kezűleg írásbeli végrendeletet, mivel a jogalkotó úgy ítéli meg, hogy az ilyen általuk, önállóan írt végrendelet fokozottan ki van téve a visszaéléseknek, értelmezési problémáknak vagy hamisításnak.
Fontos kivételt jelent azonban az életveszélyes helyzet, amikor e személyek számára mégis lehetőséget biztosít a törvény a szóbeli végrendelkezésre. Ennek indoka az, hogy ilyen helyzetekben a végrendelkezőnek nincs reális lehetősége közjegyzőhöz fordulni, ugyanakkor a végrendelkezési jogának teljes megvonása igazságtalan lenne. Azonban az ilyen szóbeli nyilatkozat érvényessége rendkívül szigorú feltételekhez kötött, és annak bizonyítása is nehezebb.
Végrendelkezés célja és módja
A végrendelkezési szabályok célja, hogy egyensúlyt teremtsenek az egyéni autonómia és a jogbiztonság között. Ez azt jelenti, hogy biztosítani kell, hogy az emberek szabadon rendelkezhessenek a vagyonukról, de úgy, hogy az ne sértse más jogos érdekét. Azoknak, akik valamilyen okból kifolyólag nem képesek önállóan írásbeli végrendeletet készíteni, a közjegyzői eljárás biztosítja, hogy végakaratuk egyértelmű és hiteles módon rögzüljön. [birosag.hu, ugyvedma.com, mokk.hu]
Az életveszélyes helyzetben tett szóbeli végrendelet engedélyezése pedig arra szolgál, hogy senki ne maradjon végintézkedési lehetőség nélkül, még extrém körülmények között sem. Ezek a szabályok tehát az érintettek védelmét és a végrendelkezés hitelességét egyaránt szolgálják.
A végrendeleteknek több típusa létezik, amelyeket a jogszabályok részletesen meghatároznak. A legfontosabbak a következők:
- Írásbeli magánvégrendelet: Az örökhagyó saját kezűleg írt és aláírt, géppel írt vagy más által írt, de az örökhagyó által aláírt dokumentum, amelyet legalább két tanú hitelesít.
- Közjegyzői végrendelet: A legbiztonságosabb forma, amelyet közjegyző készít el. Ez a típus nyújtja a legnagyobb jogi garanciát, mivel hivatalos eljárásban jön létre.
- Szóbeli végrendelet: Kivételes esetekben, az örökhagyó közvetlen életveszélye esetén alkalmazható, ha más módon nincs lehetőség nyilatkozatot tenni. Ehhez két tanú jelenléte szükséges, azonban ez csupán ideiglenes megoldás, mivel az életveszély elmúltával írásbeli végrendeletet kell készíteni. [legitimo.hu, birosag.hu, oroklesijog.hu, rsm.hu]
De mi a helyzet azonban azzal, ha valaki egy videó formájában szeretné közölni a végrendelkezési szándékát? Minősülhet végrendelkezésnek az ilyen szándék közlés?
Végrendelet rögzítése videófelvétellel
A végrendelkezés egyik alapvető kérdése, hogy milyen formában tekinthető érvényesnek egy végakarat. Felmerül a kérdés, hogy egy videón rögzített nyilatkozat önmagában elégséges-e, illetve van-e joghatása, ha egy kézzel írt nyilatkozat mellett egy videófelvétel is készül, amelyben a végrendelkező szóban megerősíti akaratát? [reddit.com]
A videófelvétel nem tekinthető érvényességi kelléknek, tehát önmagában attól, hogy egy végakarat szóban elhangzik egy kamerába, az még nem eredményez érvényes végrendeletet. Az írásbeliség követelménye jogilag megkerülhetetlen a szóbeli végrendelet sajátos esetét kivéve (ennek nagyon szigorú feltételei vannak). A videófelvétel használhatósága vagy hasznossága legfeljebb bizonyítási eszközként merülhet fel, amennyiben egy írásbeli végrendelet hitelessége vagy értelmezése vitássá válik, esetleg értelmezésre szorulna a végrendelet.
Valjuk be ez érthető, mivel az utóbbi időkben a digitális technológia fejlődésével egyre több kérdés merül fel a videós tanúvallomások és nyilatkozatok hitelességével kapcsolatban. Az úgynevezett deepfake-technológia lehetővé teszi, hogy valósághű, de hamisított videókat hozzanak létre, amelyeken egy személy olyan dolgokat mondhat el, amelyeket valójában soha nem mondott ki. Ez kifejezetten csökkenti a videófelvételek bizonyító erejét.
Érdemes feltenni ezek alapján a kérdést: ha egy végrendelkező egy videón nyilatkozik, az mennyiben lehet bizonyító erejű? A válasz, hogy a bíróság figyelembe veheti, de önmagában ez nem elégséges. A végrendelkezés elsődleges formája így tehát az írásbeli végrendelkezés.
Közjegyző vagy ügyvéd?
Sokan úgy vélik, hogy a végrendelet hitelesítéséhez közjegyzőhöz kell fordulni, pedig ez nem minden esetben igaz. Bizonyos kivételektől eltekintve az otthon egyszerű tollal írt végrendelet is elégséges lehet. A közjegyző ezen felül valóban hitelesítheti a nyilatkozatot, de nem vizsgálja annak tartalmi helyességét vagy érvényességét. Éppen ezért, ha valaki biztos akar lenni abban, hogy a végrendelete valóban megfelel a törvényi előírásoknak és nem támadható meg, érdemes ügyvédhez fordulni, aki jogi tanácsot adhat, és segíthet a végrendelet pontos megfogalmazásában.
Érvényes lehet-e a kézzel írt végrendelet közjegyző nélkül?
A magyar jogrend alapján a kézzel írt nyilatkozat érvényes lehet közjegyző nélkül is, amennyiben azt a végrendelkező saját kezűleg írja és aláírja. Sok egyéb feltétel mellett, ha azonban nem saját kézzel írja – például gépírással készül –, úgy az érvényességhez két tanú együttes jelenléte is szükséges. [mfor.hu, erthetojog.hu]
A végrendelkezés érvényességéhez elengedhetetlen az írásbeliség és az alakisági követelmények betartása. Egy videón rögzített nyilatkozat önmagában nem elegendő, a közjegyző hitelesítése pedig nem érvényességi feltétel. A nyilatkozat érvényessége érdekében célszerű jogi szakember, például ügyvéd segítségét kérni, hogy a végakaratot, a szándékot minden tekintetben biztos jogi alapokra helyezzük.
A kötelesrész és a végrendelkezés szabadságának ellentéte
A végrendelkezés joga a magyar jog egyik alapvető elve, amely lehetővé teszi, hogy az örökhagyó maga határozza meg, ki és milyen arányban részesüljön vagyonából halála után. Ez azonban gyakran feszültségeket szül a családon belül, különösen olyan esetekben, amikor egy közeli hozzátartozó attól tart, hogy kizárják az örökségből. Kizárhat-e egy szülő a végrendeletben a gyermekét? [reddit.com]
A magyar jogrend szerint a végrendelkezési szabadság elve alapján az örökhagyó megteheti, hogy nyilatkozatban kizárja gyermekét az öröklésből. Ez azt jelenti, hogy az érintett leszármazó nem kap részt az örökségből, kivéve a törvényben meghatározott kötelesrészt.
A kötelesrész a törvényes örökrész egyharmada, amely a közeli hozzátartozóknak – így a gyermeknek is – jár, még akkor is, ha a végrendelet másként rendelkezik vagy egyáltalán nem rendelkezik az örökös. Fontos azonban tudni, hogy ha az örökhagyó kitagadja az örököst, akkor a köteles rész sem jár. Kitagadásra azonban csak jogszabályban meghatározott súlyos okok esetén van lehetőség, például ha az örökös az örökhagyó ellen súlyos bűncselekményt követett el, vagy tartósan elhanyagolta őt.
Megkerülhető-e az öröklési jog ajándékozással vagy tartási szerződéssel?
Az örökhagyó nemcsak végrendelettel rendelkezhet vagyona sorsáról, hanem más jogi eszközökkel is befolyásolhatja, hogy ki örököl tőle.
- Ajándékozás: Az örökhagyó még életében elajándékozhatja a vagyonát, így az nem képezi az örökség részét. Azonban, ha az ajándékozás az örökhagyó halála előtt tíz éven belül történt, azt a köteles rész számításánál figyelembe kell venni.
- Tartási szerződés: Az örökhagyó köthet tartási szerződést mással, amelyben vállalja, hogy vagyonát az eltartó javára átruházza. Ebben az esetben az örökhagyó már életében lemond a tulajdonáról, így az a hagyaték részévé sem válik. Ennek kulcsa, hogy a természetbeli tartás vagy szolgáltatás lesz a vagyon ellenértéke.
Felbontható a lezárt boríték?
“A hozzátartozóm saját kezűleg írt egy végrendeletet, amely egy lezárt borítékban található a lakásában. Tudomásunk szerint közjegyző előtt is készült egy végrendelet. Felbontható-e a saját kezűleg írt végrendelet közjegyző jelenléte nélkül, vagy mindenképpen át kell adni a közjegyző részére?” [reddit.com]
Amennyiben egy lezárt borítékban található végrendelet kerül elő az elhunyt lakásában, azt az örökösök vagy más érintettek felbonthatják önállóan, mindazonáltal a jövendőbeli viták elkerülése végett érdemes inkább bontatlan formában átadni a hagyatéki eljárást lefolytató közjegyzőnek. A közjegyző feladata, hogy megvizsgálja a végrendelet formai és tartalmi érvényességét, valamint azt, hogy létezik-e másik, esetleg későbbi keltezésű vagy közjegyzői okiratba foglalt végrendelet, amely felülírhatja a megtalált dokumentum rendelkezéseit. [index.hu, kocsisszabougyved.hu]
Fontos tudni, hogy ha valaki saját maga bontja fel a végrendeletet, az ugyan nem feltétlenül jár jogkövetkezménnyel, azonban komoly problémákat vethet fel. Amennyiben valaki szándékosan eltitkolja, meghamisítja vagy megsemmisíti a végrendeletet, az bűncselekménynek minősülhet, például hagyatéki hűtlen kezelés vagy okirat-hamisítás formájában. Ha később bebizonyosodik, hogy egy érvényes végrendeletet elhallgattak vagy manipuláltak (több oldalas nyilatkozatot megrövidítettek). Akkor pedig ha bármilyen kétség merül fel az érvényességgel kapcsolatban, érdemes jogi szakértőhöz fordulni, hogy az öröklés jogszerűen és a törvényi előírásoknak megfelelően történjen.
Egy 25 éves végrendelet, amit nem látott közjegyző, érvényes lehet?
Igen, lehetséges, hogy a végrendelet érvényes maradt, de ennek feltételei vannak. Az, hogy a végrendelet nem volt közjegyző előtt, önmagában nem érvényteleníti azt, hiszen a magyar jog elismeri a magánvégrendeleteket is. [gyakorikerdesek.hu]
A magánvégrendelet akkor érvényes, ha:
- Saját kezűleg írta és aláírta az örökhagyó (ebben az esetben tanúk nem szükségesek), vagy
- Más géppel vagy kézzel írta, de ekkor két tanú is aláírta és jelen volt az aláíráskor.
A 25 év önmagában nem teszi semmissé a végrendeletet, mivel az nem évül el. Fontos azonban ellenőrizni, hogy:
- Az örökhagyó a nyilatkozat készítésekor cselekvőképes volt-e.
- A tanúzás megfelelő módon hitelesítették-e a nyilatkozatot.
- Nem vonták-e vissza a végrendeletet egy későbbi dokumentummal.
Abban az esetben, ha a végrendelet érvényességét vitatják úgy peres úton lehet kezdeményezni annak érvénytelenítését ennek keretében például az okirati, írás szakértők is vizsgálhatják az iratot.
Ügyvéd vagy közjegyző nélkül készült végrendelet érvényes-e?
Igen, lehet érvényes, mert a magyar jog nem követeli meg ügyvéd jelenlétét. Az érvényességhez azonban be kell tartani a fenti formai követelményeket. [gyakorikerdesek.hu]
Három fő típus létezik:
1. Közvégrendelet (közjegyző előtt készült, ez a legbiztosabb).
2. Írásbeli magánvégrendelet
- Saját kezűleg írt és aláírt (tanúk nem kellenek).
- Nem saját kézzel írt, de két tanú előtt aláírt.
3. Szóbeli végrendelet (csak rendkívüli helyzetben, pl. halálos veszélyben).
Szakértő nélkül készült végrendelet “betegségre lehet hajlamos” a tekintetben, hogy több formai vagy tartalmi hiba fordulhat elő benne amely miatt könnyebben támadható. Érdemes ügyvéd vagy közjegyző segítségét kérni, hogy az örökösöknek ne legyen gondjuk a későbbiekben.
Egyenesági leszármazott kitagadása lehet érvényes?
Igen, de nagyon szigorú feltételei vannak a kitagadásnak. [gyakorikerdesek.hu]
Kitagadás feltételei:
- Csak törvényben meghatározott okok alapján lehet (pl. súlyos bűncselekmény a szülő ellen, életellenes bűncselekmény).
- Írásban kell történnie (nem szükséges közjegyző, de célszerű).
- Egyértelműen meg kell jelölni a kitagadás okát.
- Ha az örökös perre viszi az ügyet, a bíróság vizsgálhatja, hogy az indok valós volt-e.
Ha a végrendeletben csak annyi szerepel, hogy „kitagadom X-et”, de nincs megjelölve a törvényes indok, akkor az örökös kötelesrészre továbbra is jogosult lesz.
Testvérem összejátszik ellenem a szüleimmel, és magának akar mindent lehet ez?
Jogilag lehetséges, hogy a szülők egyoldalúan úgy döntenek, hogy a vagyonukat csak a testvére örökölje. [gyakorikerdesek.hu]
Azonban vannak korlátok:
- Kötelesrész: Egyenesági leszármazott vagy házastársi szerep esetén bizonyos mértékű részt (általában az örökség 1/3-át) mindenképpen meg kell kapnia – kivéve, ha törvényes kitagadási ok áll fenn.
- Jogszerűség: Ha bizonyítható, hogy a testvér fenyegette vagy befolyásolta a szülőket, az végrendeleti érvénytelenséget okozhat.
Ha családi konfliktus van, és úgy érzi, jogtalanul megfosztanák az örökségétől, érdemes ügyvéddel konzultálni.
Ingatlan-kötelesrészt pénzben vagy tulajdonrészben kell kifizetni?
A kötelesrészt lehetőség van pénzben kell megfizetni, de lehetőség van természetben való kielégítésre is, ha az ingatlan tulajdonrészben történő átadása indokolt. [gyakorikerdesek.hu]
Mit jelent a természetbeni kiadás ingatlan esetén?
- Az örökösök közösen döntenek arról, hogy a jogosultat pénzben vagy ingatlanrészben elégítik ki.
- Ha az ingatlan megosztható (pl. két külön lakás van benne), akkor fizikailag is lehetőség van részesedésre.
- Ha nem osztható, akkor általában pénzbeni megváltás történik.
Ha egy végrendelet évekkel később kerül elő, lehet érvényes?
Igen, ha az érvényesség formai és tartalmi feltételei teljesülnek, akkor a később előkerült végrendelet is érvényesíthető. Ekkor a hagyatéki eljárást meg kell ismételni, amelyet kezdeményezni a hagyatéki eljárás lezárását követő egy éven belül lehet, ezen túl már bíróságnál szükséges ezt kérelmezni. [gyakorikerdesek.hu]
Póthagyatéki eljárásra akkor kerül sor, ha a hagyatéki eljárás befejezése után kerül elő a hagyatékhoz tartozó valamilyen vagyontárgy. Itt viszont nem egy vagyontárgy előkerüléséről van szó, hanem magáról a végrendeletről, így ez az eljárás nem lesz alkalmas az ügy korrigálására. A hagyatéki eljárás megismétlése iránti kérelmet lehet előterjeszteni, ha olyan tényre hivatkozik az örökös vagy az akinek öröklésben jogi érdeke van, amely az öröklés rendjének vagy a hagyatékban való részesedés arányának megváltoztatását eredményezi.
Rosszul teszem, ha így döntök a végrendeletemben?
“Volt 3 gyermekem, abból 1 már nem él, csak 2 unoka maradt utána. Én a 2 gyermekemre hagynám az ingatlanom, és a 2 unoka csak a pénzemből örökölne, ami ugye jóval kisebb összeg, mint a ház. A 2 unoka évi egyszer ha beszél velem, és nagyon jól keresnek, jobb az anyagi körülményük, mint a 2 gyermekemnek. A gyerekeim egyedül akik segítenek engem anyagilag is, és egészségügyi dolgokban is.” [gyakorikerdesek.hu]
Jogosult úgy rendelkezni az örökségéről, ahogy jónak látja. Az érvei érthetőek és életszerűek ezek pedig végső soron számítanak, hiszen ez az örökhagyói akart része. Ha két gyermeke támogatja, és az unokák távolságtartóbbak, akkor érthető, hogy a két gyermekét részesíti előnyben.
Fontos szempontok:
- Unokák kötelesrészre jogosultak lehetnek az elhunyt gyermekük után.
- Ha teljesen kizárná őket az ingatlanból, de pénzbeli örökséget kapnak, az a végakaratát tükrözi.
- Ha ezt ügyvéd vagy közjegyző rögzíti, az csökkenti a későbbi jogviták esélyét.
Ha valaki attól tart, hogy jogos öröksége veszélybe kerül, fontos tisztában lennie a jogi lehetőségekkel. Egy végrendelet nem feltétlenül jelenti azt, hogy teljesen kizárják az öröklésből, hiszen a kötelesrész védelmet nyújthat. Abban az esetben, ha a hagyaték kiüresítésére törekedett az örökhagyó és ezeknek a szerződéseknek az érvénytelenségét szeretné bizonyítani vagy ha valaki úgy érzi, hogy igazságtalanul vagy jogszerűtlen módon fosztják meg az örökségtől, érdemes ügyvédhez fordulni, aki segíthet a jogi lehetőségek feltárásában és a megfelelő lépések megtételében. [kocsisszabougyved.hu, drszep.hu, drujvary.hu]
Végrendelet minta a Szerzivel!
A költségek, az öröklési viszonyok bonyolultsága, a személyre szabott tanácsadás igénye és a biztonság szempontjai mind fontos mérlegelési alapot nyújtanak. A Szerzi végrendelet-generátorát is érdemes igénybe venni, amely a legtöbb szükséges szempontot figyelembe vesz helyettünk. Csak válaszolni kell a kérdésekre, és a rendszer elkészíti számunkra a megfelelő dokumentumot, biztosítva az akaratunk teljesülését.
Ha további segítségre van szüksége öröklés, végrendelet készítés vagy bármilyen más jogi kérdésben, forduljon bizalommal a Szerzi platformon elérhető ügyvédek egyikéhez online jogi tanácsadás keretében, akik örömmel állnak rendelkezésére.