Minden munkavállaló életében megterhelő és kihívásokkal teli időszak az elbocsátás. A megélhetésünk elvesztését csak tovább nehezíti az, hogy hirtelen a munkajog bonyolult útvesztőjébe kerülünk. Gyakran felmerül az a kérdés, hogy milyen esetben érvényes a munkáltató felmondása. A következőkben választ kaphat erre a kérdésre, és minden fontos tudnivalót elolvashat az elbocsátással kapcsolatban.
A felmondásról
A munkaviszonyt a munkáltató és a munkavállaló is megszüntetheti felmondással, akár határozott, akár határozatlan időre jött létre a munkaviszony.
A felmondás egy egyoldalú, címzett jognyilatkozat, amely nem a közlésével egyidejűleg, hanem a felmondási idő leteltével megszünteti a munkaviszonyt.
Ugyan mindkét fél élhet a felmondás lehetőségével, mégis számos szabály eltérően kezeli a munkavállaló és a munkaadó kötelezettségeit:
- A munkáltatónak minden esetben meg kell indokolnia a felmondását. Ez vonatkozik határozott és határozatlan idejű munkaviszonyra is, az egyetlen kivétel a próbaidő. A munkavállalónak azonban csak határozatlan időre létrejött munkaviszony felmondásakor kell megindokolnia a döntését.
- A munkaviszony felmondásának jogszerűsége is más megítélés alá esik a két fél esetében.
Mikor jogszerű a munkáltató felmondása?
Amikor a munkáltató úgy dönt, hogy felmondja a munkaviszonyt, döntését köteles megindokolni. Magyarországon a jog jelenleg 3 nagyobb esetkört határoz meg, melyre hivatkozva a munkaviszony megszüntetése a munkáltató részéről jogszerű.
A munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartása
A munkavállalónak meghatározott kötelezettségei vannak. Ezek közül a legfontosabb a munkavégzés és a rendelkezésre állás, de ezeken felül is lehetnek mellékkötelezettségei. Amennyiben az alábbiak közül valamelyiket megszegi, az okot ad a munkáltatónak a jogviszony megszüntetésére. Ilyen magatartás lehet például:
- ha a munkavállaló nem tesz eleget a munkáltató utasításának,
- veszélyezteti a munkáltató jogos gazdasági érdekét,
- a munkahelyén rendszeresen nem jelenik meg időben,
- vagy üzleti titkot oszt meg harmadik személlyel.
A munkavállaló képessége
Amennyiben a munkáltató a munkavállaló képességeire hivatkozik a munkaviszony felmondásakor, megfelelően alá kell támasztania azt. Érvényes indokok lehetnek a következők:
- a munkavállaló egészségügyi alkalmatlansága,
- ha a munkavállaló nem rendelkezik a megfelelő szakmai képesítéssel,
- vagy alkalmatlan az együttműködésre.
A munkáltató működésével összefüggő ok
Az természetesen egyik munkáltatótól sem várható el, hogy saját üzleti érdekeinek ellentmondva foglalkoztassa munkavállalóit. Éppen ezért jogszerű az is, ha működésére, gazdálkodásában bekövetkezett változásra hivatkozva szünteti meg a munkaviszonyokat. Erre akkor lehet szükség, ha például visszaesett a forgalma vagy átszervezésre, létszámcsökkentésre van szüksége.
Ezen a ponton azt is fontos megjegyeznünk, hogy a munkáltató által megjelölt indokoknak ténylegesen fenn kell állnia, amikor az elbocsátás mellett dönt. Amennyiben a fentebbiektől eltérő indokot jelöl meg, a felmondás jogszerűtlen.
A munkáltatói felmondás szabályai a munkaviszony megszűnésekor kiemelten fontosak, hiszen döntő hatást gyakorolnak a munkavállaló anyagi helyzetére és kilátásaira. A Szerzi platformon regisztrált ügyvédek a munkahelyét érintő jogi kérdéseinek megoldásában is szívesen állnak rendelkezésére, amelyet az online jogi tanácsadás szolgáltatást választva vehet igénybe.