A megbízási szerződés egy nagyon gyakran előforduló szerződéstípus, melyet érdemes megvizsgálni, hogy pontosan megismerjük a jogintézményt. Éppen ezért összegyűjtöttük a megbízási szerződés alapvető fogalmát és célját.
Mi is a megbízási szerződés?
A megbízási szerződés egy olyan megállapodás, ami egy meghatározott feladat vagy szolgáltatás elvégzésére jön létre. A megbízási szerződés ennek az egyfajta munkamegosztásnak a kereteit tartalmazza. Szerepelnie kell benne a feladat pontos leírásának és annak is, hogy milyen feltételek szerint kell teljesíteni azt. A feladatokon túl fontos, hogy a megbízási díj megfizetésének részleteiről (például az összege és a határideje) is állapodjanak meg a felek.
A szerződés megkötése a megbízó és a megbízott számára is számos előnnyel jár, mivel biztonságos környezetet teremt a feladatok ellátásához. A megbízási szerződés az egyik leggyakrabban előforduló szerződéstípus, és rendkívül széles az a kör, amire kiterjedhet: a leghétköznapibb élethelyzetektől egészen a komplex gazdasági ügyletekig előfordul.
A megbízási szerződés alanyai
Általában két fél között születik, őket a megbízónak és a megbízottnak nevezzük.
Akinek az a célja, hogy egy feladatot valaki másra delegáljon, vagy valakinek a szolgáltatását igénybe vegye, megbízónak hívják. Ezekért cserébe ellenszolgáltatással tartozik, ez azt jelenti, hogy megbízási díjat kell fizetnie.
Azt a felet, aki a rábízott feladatot ellátja vagy a szolgáltatást nyújtja, megbízottnak nevezik. Ő az elvégzett munkáért cserébe jogosult lesz a megbízási díjra.
A megbízási szerződés írásba foglalása
A megbízási szerződést szóban és írásban is megköthetjük, azonban ahhoz, hogy később egyértelműen tudjuk, hogy milyen tartalommal kötöttük meg a szerződést, érdemes a szóbeli megállapodás helyett az írásbeli formát választanunk.
A megállapodás szabályozza a felek jogait és kötelezettségeit, illetve a szolgáltatások teljesítésének feltételeit. A vitás helyzetek elkerülése érdekében fontos az előzetes és alapos tárgyalás a feltételek kapcsán.
Tartalmi elemei
Ahhoz, hogy a megbízási szerződés érvényes legyen, fontos, hogy a következő pontokat tartalmazza:
- A felek adatai: a megbízási szerződés – a legtöbb szerződéshez hasonlóan – a felek legalapvetőbb adatainak rögzítésével kezdődik. Tartalmaznia kell, hogy a szerződést megkötő feleknek mi a neve, címe, elérhetősége.
- A megbízás tárgya: fontos, hogy rögzítsük pontosan, hogy mi az a feladat vagy szolgáltatás, aminek a teljesítésére a megbízási szerződést megkötjük. Ha a megbízó a feladatok ellátására általános irányelveket határoz meg, ezeket is érdemes a megállapodásba foglalnunk.
- A megbízási díj: rögzítsük, hogy pontosan mekkora összegre tarthat igényt a megbízott a feladat ellátásáért cserébe. Határozzuk meg azt is, hogy mi a fizetés határideje és módja.
- Felmondás: a megbízási szerződésben térjünk ki a szerződés felmondásának feltételeire Ha nem rendelkezünk róla, a Polgári Törvénykönyv általános szabályai fognak érvényesülni.
- Időtartam: rögzíthetjük a szerződés időtartamát is, vagyis azt az intervallumot, amin belül a megbízott jogosult lesz eljárni a megbízó ügyeivel kapcsolatban.
- Képviselet: ahhoz, hogy a megbízó olyan feladatokat is teljesíthessen, ahol a megbízó képviselete szükséges, fontos, hogy képviseleti joggal rendelkezzen. A megbízási szerződés tartalmazhatja azoknak a kérdéseknek a körét, amelyekben a megbízott képviselőként eljárhat, de olyan ügyeket is meghatározhatunk, amelyek esetében a megbízó jóváhagyása szükséges a döntéshez.
- Egyebek: a fentiek mellett számos egyéb elemet is felvehetünk a szerződésbe. Ennek az a célja, hogy a lehető leginkább személyre szabott és a céljainknak megfelelő tartalmú megállapodás jöjjön létre.
Konklúzió
Manapság nagyon sokan használnak megbízási szerződés mintákat az internetről letöltve. Ezek a minták nagyon becsapósak lehetnek, mivel alapvetően olyan tartalmi elemekkel rendelkeznek, melyek sok esetben hibásak, vagy hiányosak. A Szerzi platform ebben alternatívát kínál. Itt sok másik okosdokumentum között megtalálja a megbízási szerződés okosdokumentumot is, mellyel garantáltan kiküszöbölhetők a fent említett problémák.
Amennyiben szeretnénk biztosak lenni a jognyilatkozataink helyességében, érdemes jogi szakember tanácsát kérni, amelyre a Szerzi appon regisztrált ügyvédektől is lehetőségünk van,