Mi a meghatalmazás?
A meghatalmazás olyan egyoldalú nyilatkozat [1] amelyben a meghatalmazó lehetővé teszi a meghatalmazott számára, hogy ügyeiben eljárjon, érdekeit képviselje. Tehát képviseleti jogot létesít. [4,9] A meghatalmazás önmagában nem kötelezettség, tehát nem kötelezi a meghatalmazottat az eljárásra, csak feljogosítja rá.
Szerződés-e a meghatalmazás?
A meghatalmazottnak nem szükséges elfogadnia a meghatalmazást, a megbízással [6] ellentétben. [6] Tehát ebben az esetben nem szerződésről, hanem nyilatkozatról beszélünk. Ennek megfelelően a meghatalmazott aláírása nem minden esetben, csak a jogszabály szerint előírt esetekben szükséges. [2,3,9] Például az ügyvédi meghatalmazás esetén a meghatalmazáson az ügyvéd aláírásának is szerepelnie kell, azt az ügyvédnek el kell fogadnia. [1]
A meghatalmazás tárgya
Egyszeri ügyintézés
A meghatalmazás egy adott ügyben való képviseletre jogosítja fel a meghatalmazottat, ennek végeztével a képviseleti jog is megszűnik. Kötelező az ügy megnevezése.
Határozatlan
A meghatalmazás célja ez esetben, hogy a meghatalmazott általánosságban és teljes körben járjon el a meghatalmazó helyett annak ügyeiben. Általános meghatalmazás legfeljebb 5 évre adható, utána semmissé válik. Közokiratba, vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba szükséges foglalni. [2]
A meghatalmazott személye
Polgári jogi ügyekben a meghatalmazott személy bárki lehet, nem szükséges még a nagykorúság sem, elegendő, ha betöltötte a 14. életévét.
Specifikus esetekben, például hagyatéki tárgyalás vagy peres eljárás, csak törvényben meghatározott személyeket hatalmazhatunk meg. [5]
A meghatalmazás időtartama
Fentebb tisztáztuk, hogy az általános meghatalmazás maximális időtartama 5 év lehet. Ezen kívül a meghatalmazás vagy a benne foglalt idő leteltével, vagy a jelzett ügy végeztével veszti érvényét. Ezen kívül a meghatalmazónak jogában áll a meghatalmazást bármikor visszavonni.
Fontos: A meghatalmazás visszavonásához való jogról nem lehet lemondani, tehát a meghatalmazás mindig visszavonható.
A meghatalmazáshoz szükséges okmányok
- Magánszemély: Személyazonosításra alkalmas arcképes igazolvány, lakcímkártya, esetleg adókártya.
- Cég: cégjegyzékszám vagy adószám, képviselő neve, esetleg nyilvántartási szám.
A meghatalmazás Hitelesítése
- Végig kézzel írott: csak aláírás.
- Gépi: két tanú vagy Ügyvéd vagy Közjegyző [9]
Meghatalmazás egyszerűen
Az internetről összevadászott Word vagy PDF meghatalmazás minta [8] helyett használjunk egy biztos megoldást. A Szerzi szerződésgenerátora az összes fent említett tényezőre figyel helyettünk. Nincs más teendőnk, mint megválaszolni a kérdéseket, és a rendszer elkészíti számunkra a teljes, koherens dokumentumot. A Szerzi rendszerében regisztrációt követően a meghatalmazás [7] okos nyilatkozat ingyenesen igénybevehető. Ha további kérdése merül fel, kérhet online jogi tanácsadást is egy regisztrált, Ügyvédi Kamaránál ellenőrzött Ügyvédtől.
Források
[1] https://erthetojog.hu/egyeb-polgari-jog/milyen-legyen-a-meghatalmazas/
[3] https://pingvinpatika.hu/blog/post/kinek-segit-a-meghatalmazas-es-a-megbizas.html
[4] https://www.jogado.hu/meghatalmazasok-a-gyakorlatban/
[5] https://kozjegyzotkeresek.hu/blog/mitol-lesz-ervenyes-egy-meghatalmazas
[6] https://szerzi.hu/document/agency-contract
[7] https://szerzi.hu/document/power-of-attorney-agreement
[8] https://szerzi.hu/blog/miert-ne-hasznaljunk-dokumentum-mintakat/
[9] https://mfor.hu/cikkek/szemelyes_penzugyek/igy-keruld-el-a-meghatalmazas-buktatoit.html