A vállalkozási szerződés olyan dokumentum, amelyben a megrendelő a vállalkozóval megegyezik egy bizonyos eredmény teljesítésében. Ez lehet például egy termék adott darabszámú legyártása, vagy egy épület kifestése. Ennek fizetsége a vállalkozási díj. A vállalkozó ezt az eredményt viszont a saját munkaszervezési rendszerében, saját eszközeivel és módszereivel éri el. Így a megrendelőnek a munkaszervezésbe nincs beleszólása, azt nem befolyásolhatja.
A vállalkozási szerződés keretein belül végzett tevékenység fókusza a várt eredmény elérése, amelynek részeredményeit a vállalkozó teljesítési igazolással tudja bizonyítani. A folyamat végén pedig a vállalkozás típusától függően átadás-átvétel, vagy birtokbavétel megy végbe. Ebből is következik egy jelentős különbség a megbízási szerződéshez képest. Ott ugyanis az elvégzett munkát, munkaórákat fizetjük ki, míg vállalkozás esetében az eredményt, terméket, így ez utóbbi sikerorientált.
Mit tartalmaz?
- A vállalkozó azonosító adatait.
- A megrendelő azonosító adatait.
- A megrendelés pontos leírását, minőségi és mennyiségi jellemzőit.
- A vállalkozási díjat, ami a megrendelt eredmény elérésekor kerül kifizetésre.
- A munkavégzés helyét és idejét, határidejét.
- Az átadás-átvétel körülményeit.
- A szerződés felbontásának feltételeit, a szerződésszegés következményeit.
- Az adott esetben felmerülő pótmunka vagy utómunka feltételeit.
- A szerződésszegés következményeit.
Mikor van rá szükség?
Amennyiben Önnek egy feladat ellátására kell szakember, ahol a munkaórák és a belefektetett energia a legfontosabb tényező, akkor megbízási szerződésre van szüksége. Ha viszont a várt eredmény elérése a cél, arra a vállalkozási szerződés ad garanciát. Ha továbbra is bizonytalan abban, hogy melyik szerződéstípus szükséges Önnek, igénybe veheti az online jogi tanácsadás szolgáltatást, amelynek keretein belül a Szerzire regisztrált Ügyvédek választ adnak kérdéseire.