Az ismeretlen eredetű minta szerződések kapcsán felmerülő nehézségek, bizonytalanságok sorát hosszan lehetne taglalni. Hogy ez a bejegyzés mégse egy legyen ezek kritizálása közül, inkább azt szeretném ismertetni, hogy mik azok a tévedések, amiktől a szerződésünk valóban rossz lesz.
Az egyik hiba lehetőség, ha a szerződésünk semmis. Például, ha egy kiskorú szerződéses jognyilatkozatot tesz. Ebben az esetben ugyanis a kiskorú törvényes képviselőjének kell helyette és nevében az aláírási jogot gyakorolnia. Mindemellett ide tartoznak azok a szerződések, amelyeknél a célzott joghatás jogellenes tulajdonképpen. Ilyenek az úgynevezett „tilos szerződések” amelyek kifejezetten jogszabályba ütköznek, vagy amelyet jogszabály megkerülésének céljából kötöttek. Semmisek azok a szerződések is amelyek jóerkölcsbe ütköző céllal, illetve célból jönnek létre. Illetve semmisek az uzsorás szerződések is. Ezen semmisségi kategóriák esetében legtöbbször egybeesik a laikus jogérzet és a jogtudomány által kimunkált dogmatikai háttér eredménye, viszont akadnak olyan esetek, amikor nem ilyen egyértelmű a helyzet.
Azért is különösen veszélyes egy homályos tartalmú szerződés, mert adott esetben, aki a szerződés megkötésekor valamely lényeges körülmény tekintetében tévedésben volt, az megtámadhatja a szerződést (egyéb feltételek fennállta esetén). Így a szerződéssel akár hosszú távra is rendezni kívánt jogviszony valójában könnyen lehet, hogy gyenge lábakon áll.
Megesik, hogy a szerződés függő feltételt tartalmaz, ahhoz kötik a hatályba lépését. Ha a feltétel valamiért nem teljesül akkor hatálytalan lesz.
Ha egy szerződés a magyar nyelv szabályai szerint nem egyértelmű vagy homályos, az nem vitásan elemi akadályát képezheti a későbbiekben a felek feltehető szerződési akaratának a visszafejtése kapcsán, amely egy szerződésből fakadó jogvita esetén perdöntő tényező lehet.
Kötelmi Jog És Ügyvédi Tanácsadás
A Szerzi oldalán generálható szerződések kapcsán többször használjuk a kötelmi jog kifejezést. Ez gyakorlatilag a jognak azon része, amely a szerződéskötéssel foglalkozik; a szerződő felek egymás között jogosultságokat és kötelezettségeket hoznak létre.
Az ügyvédi jogi tanácsadás az ügyvédi hivatás gyakorlásának egyik legfontosabb ága; amikor az ügyvéd jogi tanácsot ad. Az ügyvéd tanulmányai és szakmai tapasztalatai alapján jártas a kötelmi jogban. Jogi tanácsadás esetén – a Szerzi keretein belül nyújtott jogi tanácsadás során is – az ügyvédet köti az ügyvédi törvény.
Az ügyvédi tevékenység lehet szóbeli szakmai tájékoztatás, amikor a kérdéses területről ad jogi tájékoztatást az ügyvéd. Vagy ennél jóval komplexebb, amikor az ügyvéd szerkeszti az okiratot és ellenjegyzi azt. Ekkor az ügyvéd a teljes okirat tartalmáért is felelőséget vállal.
Kíváncsi, hogy hogyan működik a Szerzi, az Ügyvédek platformja? Olvassa el következő írásunkat.
Szabálysértési jog, büntetőjog – Jogi kategória magyarázata
Mi a különbség a szabálysértési jog és a büntetőjog között? Milyen jogkövetkezményekkel jár egy szabálysértés, és mikor beszélünk bűncselekményről? Cikkünk közérthetően mutatja be e két jogterület alapvető különbségeit.
A meghatalmazott is visszaélhet jogával – meghatalmazás
Milyen veszélyeket rejt a meghatalmazás, a meghatalmazott visszaélhet a képviseletével! Cikkünk bemutatja, mire kell figyelni meghatalmazás készítésekor, milyen jogai vannak a meghatalmazónak, és hogyan lehet megelőzni vagy kezelni a visszaéléseket.
Vállalkozási szerződés: foglaljunk utazást biztonságosan!
A vállalkozási szerződés elkészítése fokozott figyelmet igényel, legyen szó kutatási, utazási vagy kivitelezési szerződésről.
Ingatlan adásvétel jogi tanácsadással
Hogyan is történik az ingatlan adásvétele? Milyen kötelező tartalmi elemei vannak egy ilyen szerződésnek?