Az ismeretlen eredetű minta szerződések kapcsán felmerülő nehézségek, bizonytalanságok sorát hosszan lehetne taglalni. Hogy ez a bejegyzés mégse egy legyen ezek kritizálása közül, inkább azt szeretném ismertetni, hogy mik azok a tévedések, amiktől a szerződésünk valóban rossz lesz.
Az egyik hiba lehetőség, ha a szerződésünk semmis. Például, ha egy kiskorú szerződéses jognyilatkozatot tesz. Ebben az esetben ugyanis a kiskorú törvényes képviselőjének kell helyette és nevében az aláírási jogot gyakorolnia. Mindemellett ide tartoznak azok a szerződések, amelyeknél a célzott joghatás jogellenes tulajdonképpen. Ilyenek az úgynevezett „tilos szerződések” amelyek kifejezetten jogszabályba ütköznek, vagy amelyet jogszabály megkerülésének céljából kötöttek. Semmisek azok a szerződések is amelyek jóerkölcsbe ütköző céllal, illetve célból jönnek létre. Illetve semmisek az uzsorás szerződések is. Ezen semmisségi kategóriák esetében legtöbbször egybeesik a laikus jogérzet és a jogtudomány által kimunkált dogmatikai háttér eredménye, viszont akadnak olyan esetek, amikor nem ilyen egyértelmű a helyzet.
Azért is különösen veszélyes egy homályos tartalmú szerződés, mert adott esetben, aki a szerződés megkötésekor valamely lényeges körülmény tekintetében tévedésben volt, az megtámadhatja a szerződést (egyéb feltételek fennállta esetén). Így a szerződéssel akár hosszú távra is rendezni kívánt jogviszony valójában könnyen lehet, hogy gyenge lábakon áll.
Megesik, hogy a szerződés függő feltételt tartalmaz, ahhoz kötik a hatályba lépését. Ha a feltétel valamiért nem teljesül akkor hatálytalan lesz.
Ha egy szerződés a magyar nyelv szabályai szerint nem egyértelmű vagy homályos, az nem vitásan elemi akadályát képezheti a későbbiekben a felek feltehető szerződési akaratának a visszafejtése kapcsán, amely egy szerződésből fakadó jogvita esetén perdöntő tényező lehet.
Kötelmi Jog És Ügyvédi Tanácsadás
A Szerzi oldalán generálható szerződések kapcsán többször használjuk a kötelmi jog kifejezést. Ez gyakorlatilag a jognak azon része, amely a szerződéskötéssel foglalkozik; a szerződő felek egymás között jogosultságokat és kötelezettségeket hoznak létre.
Az ügyvédi jogi tanácsadás az ügyvédi hivatás gyakorlásának egyik legfontosabb ága; amikor az ügyvéd jogi tanácsot ad. Az ügyvéd tanulmányai és szakmai tapasztalatai alapján jártas a kötelmi jogban. Jogi tanácsadás esetén – a Szerzi keretein belül nyújtott jogi tanácsadás során is – az ügyvédet köti az ügyvédi törvény.
Az ügyvédi tevékenység lehet szóbeli szakmai tájékoztatás, amikor a kérdéses területről ad jogi tájékoztatást az ügyvéd. Vagy ennél jóval komplexebb, amikor az ügyvéd szerkeszti az okiratot és ellenjegyzi azt. Ekkor az ügyvéd a teljes okirat tartalmáért is felelőséget vállal.
Kíváncsi, hogy hogyan működik a Szerzi, az Ügyvédek platformja? Olvassa el következő írásunkat.
Meghatalmazás – elektronikusan is megoldható!
Idős szülők helyett intézkedne? Esetleg külföldről szeretné eladni az otthon lévő ingatlanját, anélkül, hogy hazautazna? Megoldás az elektronikus úton tett meghatalmazás!
Meghatalmazás – Időseket célzó csalások
Majdnem sikerült a csalóknak eladni a tulajdonos feje felől a saját házát egy meghatalmazással. Ön biztos benne, hogy tudja a meghatalmazás szabályait? Ellenőrizze tudását a cikkünkből!
Ügyvédkereső – ügyvédek és irodák, íme a megfelelő ügyvéd!
Drámai rendőrségi akció, az áldozatok megtévesztése és milliárdos vagyon lefoglalása. Kerülje el a kellemetlenséget a Szerzi biztonságos Ügyvédkeresőjével.
Mi történik válás után a szülőktől kapott ajándékkal?
A szőlőültetvény és ingatlan ajándékozás az ifjú párnak nagyvonalúságról tesz tanúbizonyságot. Mi van akkor, ha balul sülnek el a dolgok és a válás lesz megfelelő döntés? Odaveszett az ingatlan vagy visszakövetelhető? Tudja meg mit tehet ilyen helyzetben a cikkünkből!