A zálogházak szolgáltatása hasonló céllal jött létre, mint a bankok által kínált személyi kölcsönök, azonban számos komoly különbséget is felfedezhetünk e két lehetőség között. Az értéktárgyainkért cserébe rendkívül gyorsan és egyszerűen juthatunk kölcsönhöz, ami hirtelen anyagi nehézségek esetén hatalmas segítség lehet. A következő 1 percben minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk a zálogházakról.
Mi a zálogházi ügylet?
A zálogházi ügylet egy valószínűleg mindenki által jól ismert folyamat: ha pénz szűkében vagyunk, valamely hasznosítható vagyontárgyunkat bevisszük a zálogházba, ahol ezért cserébe egy meghatározott időre pénz kaphatunk kölcsön. Ez tulajdonképpen egy (zálog)kölcsön szerződés formájában ölt testet, amelynek a felajánlott vagyontárgyunk lesz a fedezete.
Milyen vagyontárgyat ajánlhatunk fel?
Természetesen a zálogház részére ingatlant nem, csak ingó dolgot ajánlhatunk fel, de ezen belül meglehetősen széles a paletta: leggyakrabban ékszerről, műtárgyról, gépjárműről vagy más használati cikkekről beszélhetünk.
Zálogház tevékenységei
Miután felajánlottuk a kiválasztott vagyontárgyunkat a zálogháznak, az a következőképpen fog eljárni:
- Megállapítja a vagyontárgy becsértékét egy szakképzett becsüs segítségével.
- A becsértéknek egy bizonyos hányadát (kb. 70%-át) felajánlja az ügyfélnek.
- Ha az ügyfél elfogadja az ajánlatot, a zálogház átadja az összeget, birtokba veszi a zálogtárgyat és elkészíti a zálogjegyet.
Zálogjegy
A zálogjegy egy értékpapír, amely a tranzakció legfontosabb adatait tartalmazza (a zálogház, a vagyontárgy, az összeg és a kiváltáskor fizetendő díj és a kiváltás határidejének megjelölését), valamint alkalmas arra, hogy a birtokában kiváltsuk a beadott zálogtárgyat.
Hogyan zárul a folyamat?
A zálogjegy birtokosa bármikor kiválthatja a zálogtárgyat: ilyenkor a kölcsön összegét a zálogháznak járó kamattal együtt meg kell fizetnie. Amennyiben a zálogtárgy tulajdonosa nem tudja a határidőn belül kiváltani a tárgyát, a zálogház árverés keretében fogja értékesíteni.