Mindennapi életünkben gyakran találkozhatunk különböző szerződéstípusokkal, de mind közül a leggyakoribb a megbízási szerződés. Ahhoz, hogy a lehetséges buktatóit elkerüljük, érdemes lehet mindenekelőtt alaposabban is megismerkedni ezzel a szerződéstípussal, ezért ebben a cikkünkben röviden, de áttekinthetően kifejtjük, hogy pontosan mi is a megbízási szerződés, illetve azt is, hogy miképpen érdemes megkötni.
Mi a megbízási szerződés?
A megbízási szerződés egy kétoldalú jogügylet, amely a megbízó és a megbízott között jön létre. A szerződéssel a felek egy pontosan meghatározott feladat ellátásában állapodnak meg, amelyet értelemszerűen a megbízottnak kell teljesítenie, de ezért cserébe ennek ellenértékére, vagyis megbízási díjra jogosult, amelyet a megbízó fizet meg számára.
A megbízási szerződésre vonatkozó legfontosabb szabályokat a Polgári Törvénykönyv határozza meg. Fontos, hogy ezek diszpozitív rendelkezések, ami azt jelenti, hogy a szerződő felek jogosultak arra, hogy egyező akaratukkal ezektől a szabályoktól eltérjenek, és saját akaratuk szerint szabályozzák a jogviszonyukat a megbízási szerződésben, mely nagyfogú rugalmasságot eredményez. Vannak azonban ennek korlátai és a megkötései, mint például a felmondás jogának kizárása semmisnek minősül, tehát ettől a felek még egyező akarattal sem térhetnek el.
Hogyan kössünk megbízási szerződést?
A Polgári Törvénykönyv nem tartalmaz előírást a megbízási szerződés alakiságára vonatkozóan, ami azt jelenti, hogy írásban és szóban is megköthetjük. Mondanunk sem kell, hogy egy ilyen megállapodás esetén is az írásbeli forma nyújtja a legnagyobb biztonságot, amellyel legtöbben a következő három formában szoktunk találkozni.
Ügyvéd által ellenjegyzett magánokirat
Egy bonyolultabb, sok felet érintő vagy nagyobb anyagi ráfordítással járó megbízási szerződés esetén sokan ragaszkodnak ahhoz, hogy a megállapodást egy tapasztalt ügyvéd készítse, hiszen csak az ő szaktudása mellett érzik magukat biztonságban. Ez meglehetősen kényelmes, ugyanakkor költséges megoldás lehet.
Megbízási szerződés minta felhasználása
Gyakran találkozhatunk azzal, hogy sokan az internetre feltöltött szerződés- és okiratminták között válogatnak a számukra legmegfelelőbbet keresve, majd ezt igyekeznek a saját jogügyletükre szabni. A szerződésminták használata azonban számos buktatót rejt magában. Többek között az is előfordulhat, hogy elavult, hatálytalan szövegezésű vagy egy számunkra fontos kitételt, rendelkezést nem tartalmaz.
Szerzi megbízási szerződés okosdokumentum
Ma már van sokkal hatékonyabb módja a megbízási szerződés létrehozásának és ez nem más, mint a Szerzi platformon elérhető megbízási szerződés okosdokumentum. Ez egy igazán gyors, kényelmes és kifejezetten felhasználóbarát szerződésszerkesztési módszer.
A legfontosabb előnyeit az alábbiakban gyűjtöttük össze:
- Naprakész: a jogszabályi változásokat követve a sablon rendszeresen frissül, így mindig hatályos szerződést generál.
- Nem tartalmaz felesleges, a jogügyletünk szempontjából lényegtelen bekezdéseket.
- Rugalmas: online szerkeszthetjük és tárolhatjuk szerződéseinket, így szinte bárhol és bármikor elérhetjük őket.
- Átlátható és könnyen kezelhető.
- A dokumentum formázását is elvégzi helyettünk a Szerzi, így erre sem kell pazarolnunk az időnket.
- Az okosdokumentum a digitalizáció kényelmét az ügyvédi szakértelemmel kombinálja, hiszen magas szakmai képzettséggel rendelkező, a szerződés- és okiratszerkesztésben jártas ügyvédek közreműködésével készült.
- Rendszerezhetjük is elkészült dokumentumainkat.
Segít a Szerzi
Fontos kiemelni, hogy minden szerződéstípust érdemes alaposan átolvasni, és pontról pontra értelmezni a tartalmát, hiszen e nélkül könnyen előfordulhat, hogy olyan váratlan költségekkel és vitákkal kell szemben találnunk magunkat, amelyeket elkerültünk volna.
Ha bármilyen kérdése, problémája merülne fel ezzel a témával kapcsolatban vagy aggályosnak érzi a szerződésének valamely pontját, vegye igénybe a Szerzi online jogi tanácsadás szolgáltatását, hogy akár 20 percen belül kapcsolatba léphessen a Szerzi platformon regisztrált ügyvédek egyikével.