Mindannyian hallottunk már a megbízási szerződésről, hiszen az egyik legalapvetőbb, legelterjedtebb szerződéstípusról beszélünk. Azonban tisztában vagyunk-e vele, hogy mik is az alapvető szabályai? Tudjuk-e, hogy hogyan működik a felmondása? Milyen helyzetekben kötnek ilyet legtöbbször?
Cikkünk első részében áttekintjük a megbízási szerződés legfontosabb jellemzőit és a felmondás lehetőségeit, majd bemutatjuk azokat a tipikus élethelyzeteket, amikor ez a szerződéstípus a leggyakrabban alkalmazásra kerül.
A megbízási szerződés
Ahogyan a Polgári Törvénykönyv fogalmaz, a megbízási szerződés alapján a megbízott a megbízó által rábízott feladat ellátására, a megbízó a megbízási díj megfizetésére köteles.
Alanyai
A megbízási szerződés alanyai a megbízó és a megbízott. A személyi körben korlátozás nincs, megbízó és megbízott is lehet bárki. A megbízott alapvetően személyes teljesítésre köteles, azonban viszonylag tág körben lehetősége nyílik arra, közreműködőt vegyen igénybe.
Tárgya
A szerződés tárgya valamely tevékenység ellátása. Ez alapvetően bármilyen emberi tevékenység lehet, természetesen azzal a korláttal, hogy az nem ütközhet jogszabály tilalmába. Ebben a körben két nagy csoportra is bonthatjuk a megbízási szerződéseket aszerint, hogy szükségszerűen képviseleti jogot is keletkeztetnek vagy sem. Például szükségszerűen képviseleti jogot keletkeztet az ügyvédi megbízás, azonban a kezelési, gyógyítói tevékenységre kötött megbízási szerződés nem.
Alakiság
A megbízási szerződés alapvetően nem formakötött. Így főszabály szerint megköthető szóban, írásban, vagy akár ráutaló magatartással is. E szabály alól azonban kivételt jelent, ha képviseleti joggal összekapcsolt megbízásról van szó. Ez esetben ugyanis a meghatalmazásra vonatkozó alakisági előírások lesznek irányadóak. Ekkor a megbízási szerződést olyan alakban kell megkötni, amilyet jogszabály arra a jognyilatkozatra ír elő, amelyet a megbízott a megbízás keretében megtehet.
Utasítás
A megbízó utasítási joggal rendelkezik, így a megbízott köteles ezen utasításokat követni. Ki kell azonban emelni, hogy eme jog csakis az ügy ellátására, nem pedig a munkavégzés folyamatára vonatkozik.
Abban az esetben, ha a megbízó érdeke feltétlenül megköveteli, és már az előzetes értesítése sem lehetséges, a megbízott eltérhet a megbízó utasításaitól, de őt erről köteles késedelem nélkül értesíteni. Az utasítás teljesítésével kapcsolatos költségeket a megbízó viseli.
Cél- vagy szakszerűtlen utasítás
Abban az esetben, ha a megbízó célszerűtlen vagy szakszerűtlen utasítást ad, a megbízottnak első körben őt erre figyelmeztetnie kell, hiszen a megbízott az, aki jobban ért a megbízás tárgyával kapcsolatos területhez. Ha a megbízó ezután is fenntartja az utasítást, a megbízottnak három lehetősége van: eláll a szerződéstő, felmondja a szerződést vagy a feladatot a megbízó utasításai szerint, a megbízó kockázatára elláthatja.
Köteles azonban megtagadni a megbízott az utasítás teljesítését, ha annak végrehajtása jogszabály vagy hatósági határozat megsértésére vezetne, vagy veszélyeztetné mások személyét vagy vagyonát.
Gondossági kötelem
A megbízási szerződés úgynevezett gondossági kötelem. Ez az a tulajdonsága, amely alapvetően megkülönbözteti a vállalkozási szerződéstől, amely pedig úgynevezett eredménykötelem. A vállalkozási szerződésről ebben a cikkünkben írunk részletesen, amelynek olvasását mindenképpen ajánljuk.
Ez annyit tesz, hogy a megbízott bizonyos feladatok ellátására vállal kötelezettséget, amelyeknek nem minden esetben lesz konkrét eredménye. A vállalt feladatokat az elvárható legnagyobb gondossággal és szakértelemmel kell elvégezni.
A megbízási szerződés eme lényegi tulajdonsága kihat a megbízási díjra is. Ugyanis a megbízott akkor is jogosult a megbízási díjra, ha eljárása nem vezetett eredményre. Ez alól kivételt képez az az eset, amikor az eredmény egészben vagy részben azért marad el, mert a megbízott felróhatóan járt el.
Felmondás
A szerződés felmondása egy egyoldalú jognyilatkozat, amikor az egyik szerződéses fél a másik félhez intézett nyilatkozatával szünteti meg a szerződést. Egyoldalú megszüntetésre a feleknek csak akkor van lehetőségük, ha őket arra jogszabály vagy a szerződés feljogosítja. Felmondás esetén a szerződés a jövőre nézve szűnik meg, ellentétben az elállással, amikor a szerződés a megkötésére visszamenőleg szűnik meg, mintha létre sem jött volna. A szerződés felmondása esetén a felek kötelesek az addig teljesített szolgáltatásokkal elszámolni. [erthetojog.hu]
Megbízási szerződés felmondása
A Ptk. lehetőséget biztosít arra, hogy a megbízási szerződést bármelyik fél felmondhassa. Fontos, hogy a felek ezen jogát nem lehet kizárni vagy korlátozni, ugyanis amennyiben a felek a szerződésben ezt megteszik, az a rész semmisnek minősül. Ez alól kivételt jelent az az eset, amikor a felek tartós megbízási jogviszonyt létesítenek. Ekkor ugyanis a felek korlátozhatják a felmondást, valamint kiköthetik azt is, hogy egy általuk meghatározott idő előtt a rendes felmondás joga nem gyakorolható. A felmondás jogának kizárása azonban ez esetben sem lehetséges. [jogado.hu]
Amennyiben a megbízó mondja fel a szerződést, akkor köteles a megbízottnak az ezzel okozott kárát megtéríteni. Ezzel némileg ellenkezően, a megbízott az általa történő felmondás esetén csak akkor köteles a megbízónak ezzel okozott kárainak a megtérítésére, ha a felmondásra alkalmatlan időben került sor. Arról, hogy mikor is áll fenn ilyen alkalmatlan idő, a bíróság esetről esetre dönt. Fontos megjegyezni, hogy egyik félnek sem kell megtérítenie a másik félnek a felmondással okozott kárát, amennyiben a felmondásra ennek a félnek a szerződésszegése adott okot. [drrozsasmonika.webnode.hu]
A leggyakoribb alkalmazási területek
Megbízási szerződést a mindennapokban rendkívül szerteágazó helyzetekben használjuk. Most azonban szeretnénk megvilágítani három klasszikus alkalmazási területet, amelyeknél bemutatjuk, hogy mire érdemes figyelni. E területek pedig az ügyvédi, könyvelői, illetve az ingatlanközvetítői tevékenységek.
Ügyvédi megbízás
Ügyvédi megbízási szerződést az ügyfél csak olyan személlyel köthet, aki ügyvédi tevékenység gyakorlására jogosult. Az ügyvédi tevékenységről szóló 2017. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Üttv.) állapítja meg, hogy milyen tevékenységek minősülnek ügyvédi tevékenységnek, illetve azokat a személyeket, akik jogosultak e tevékenységek ellátására. [njt.hu]
E szerint tehát ügyvédi tevékenység
- a jogi képviselet ellátása,
- a büntetőeljárásban védelem ellátása,
- a jogi tanácsadás,
- az okiratszerkesztés,
- az okirat ellenjegyzése,
- az e tevékenységekkel összefüggésben a szerkesztett okiratok és mellékleteik elektronikus másolattá vagy elektronikus okirati formába alakítása és
- az eddig említett tevékenységgel összefüggésben letét kezelése.
Ügyvédi tevékenység folytatására jogosult
- ügyvéd,
- európai közösségi jogász,
- külföldi jogi tanácsadó,
- kamarai jogtanácsos,
- alkalmazott ügyvéd,
- alkalmazott európai közösségi jogász
- ügyvédjelölt és
- ügyvédi kamarai nyilvántartásba vett jogi előadó.
Az ügyvédi megbízást – a megbízási szerződés általános szabályaival szemben – írásba kell foglalni, kivéve, ha az csak jogi tanácsadásra irányul. Fontos, hogy az ügyvéd csak megbízás alapján járhat el bíróság és hatóság előtt, illetve csak ez alapján láthatja el minden ügyben ügyfele jogi képviseletét. [hidasi.hu]
Sikerdíj?
Ügyvédi megbízás esetén népszerű az úgynevezett sikerdíj kikötése. Ez az összeg akkor jár, ha ha a megbízás eredményre vezet, amely kissé azért furcsa a megbízási szerződés esetén, mert ahogyan azt fentebb is írtuk az nem eredménykötelem. Erre van lehetőég, azonban az Üttv. korlátot mond ki azzal, hogy bíróság előtt nem érvényesíthető a sikerdíj annyiban, amennyiben annak összege meghaladja a teljes ügyvédi munkadíj kétharmadát. [kocsisszabougyved.hu]
Könyvelői megbízás
Könyvelési szerződés esetén szerencsés, ha az kizárólag a könyvelésről szól, nem keverjük más tevékenységekkel. A bizonylatok átadásának kérdése ebben a szakmában nagyon kritikus, így mindenképpen szerepeljen a szerződésben hogy, mi ennek a módja, határideje. Fontos kitérni a titoktartásra. Ez alatt általában az ügyfél adataira vonatkozó titoktartást értjük, de a könyvelőiroda számára is előnyös, ha az adatok nem kerülnek illetéktelen harmadik személyhez. [menedzserpraxis.hu]
Ingatlanközvetítői megbízás
Az ingatlanközvetítő feladata az ingatlan adásvételi szerződés megkötésének elősegítése a megbízó és egy harmadik személy között. Eme feladatát ellátásába beletartozik a potenciális ügyfelek felkeresése, a velük való egyeztetés, kapcsolattartás, illetve akár a szerződéstervezet elkészítése is. [szerzi.hu]
E körben talán az egyik legfontosabb tisztázandó elem a kizárólagosság. Korántsem mindegy ugyanis, hogy a megbízott ingatlanközvetítő kizárólagosan jogosult értékesíteni az ingatlant vagy sem. Előfordulhat az, hogy a megbízó fenntartja magának a jogot arra, hogy más értékesítőket is megbízzon. Egy másik opció, hogy a megbízó mindössze egy ingatlanközvetítőt bíz meg, azonban saját maga is próbálja értékesíteni az ingatlant. A harmadik eset pedig az, hogy a tulajdonos megbíz egy ingatlanközvetítőt az értékesítéssel és ezzel párhuzamosan ő már nem is próbálkozik a saját ingatlanának az eladásával. Mindegyik formának megvannak a maga előnyei és hátrányai, azonban mindenképp érdemes jól átgondolni döntésünket. [tudastar.ingatlan.com]
Segít a Szerzi
Amennyiben segítségre van szüksége, akár e témában, akár más jogi problémával kapcsolatban, ne habozzon kapcsolatba lépni a Szerzi platformon regisztrált ügyvédekkel. Az online jogi tanácsadás keretében szakértőink készséggel válaszolnak kérdéseire, és segítenek eligazodni a jogi részletekben.
Vegye igénybe továbbá a Szerzi platform megbízási szerződés generátorát, amely az általunk megválaszolt kérdések alapján néhány perc alatt létrehozza az egyéni körülményeinkre alakított szerződést. Forduljon hozzánk bizalommal!