Az élet tele van változásokkal, sokszor mondják, hogy azok viszik előre az embert. Minden egyes változás formál egy picit az emberen, akkor is, ha ez nem volt szándékunkban. A felmondás is ilyen változást idéz elő, akár munkaviszony megszüntetéséről beszélünk, vagy egy bérleti szerződés felmondásáról. Lehet, hogy nem tetszik vagy zavaró a szomszédok viselkedése, esetleg a bérlő szeszélye nehezíti meg mindennapjainkat. Mindenesetre van néhány dolog, ami miatt már aludni sem tudunk, mert egész nap ezek járnak a fejünkben, emiatt a napi teendőinket sem tudjuk a szokásos módon ellátni. Nehéz döntés, de előbb-utóbb a jogviszony felmondása vezet megoldásra.
A köztudatban sok téves gondolat övezi a felmondás körülményeit. A legtöbb emberben a félelem érzése gátolja a folyamat elindítását, mivel nincs tisztában vele, hogy mi lesz a következménye, esetleg rosszabbul jön ki a helyzetből, mint amilyenben volt. Ezeken segíthet jelen cikk, megismerkedhet a felmondásra vonatkozó jogszabályokkal, és azokra a fontos részletekre is felhívom majd a figyelmet, amiket szem előtt kell tartani. Fontos kiemelni, hogy főszabályként a Polgári Törvénykönyv rendelkezéseit kell alkalmazni, de attól a felek eltérhetnek, persze csak akkor ha az megengedett.
A felmondásról általában
Elég tág fogalom ez így, habár az emberek nagy részének először a munkaviszony felmondása jut eszébe. Értelemszerűen felmondani valamilyen szerződésen alapuló jogviszonyt lehet. Az alábbiakban részletesen kifejtésre kerülnek, hogy egyes szerződéseknél mire kell figyelni. Ha többet szeretne megtudni a témával kapcsolatban, például a végkielégítéssel kapcsolatban, ide kattintva korábbi cikkünkből is tájékozódhat.
Munkaviszony megszüntetése felmondással
A ma hatályos Polgári Törvénykönyvünk és a Munka Törvénykönyve szerint egy munkaviszony megszűnhet;
- Közös megegyezéssel: ez a feleken múlik, hogy hogyan állapodnak meg, milyen feltételeket határoznak. Ez egy előnyös eset lehet, ugyanis ilyenkor eltérhetnek a jogszabályban foglaltaktól. [jobtain.hu]
- Felmondással
- Azonnali hatályú felmondással.
A felmondást indokolni kell, és az indoklásban rögzíteni kell a felmondás okát, kivéve, ha a munkavállaló nyugdíjas. Egyaránt tehet felmondást munkavállaló és a munkáltató. [net.jogtar.hu]
Felmondási védelem
Van néhány eset, amelyben a munkáltató nem, vagy csak szigorúbb feltételek esetén szüntetheti meg a jogviszonyt. Ezek a következők:
- várandósság esetén,
- szülői, szülési vagy apasági szabadság ideje alatt,
- GYES, GYED, azaz gyermekgondozás céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság alatt,
- tényleges önkéntes katonai szolgálat teljesítése esetén,
- reprodukciós kezelésen való részvétel alatt (kezelés megkezdésétől számított maximum 6 hónap),
- gondozásra szoruló súlyos egészségügyi állapotban lévő hozzátartozó ápolása vagy a közös háztartásban elő személyek személyes gondozása miatt (ez maximum 5 munkanap egy évben).
Fontos, hogy ezekben az esetekben általános indokokra hivatkozva (például létszámcsökkentés miatt) nem lehet felmondással élni. [tasz.hu]
Munkáltatói felmondás
Erre akkor kerülhet sor, ha a munkáltató nincs megelégedve az alkalmazott teljesítményével, meglehet, hogy a munkavállaló többször, súlyosan megsértette a munkahelyi szabályokat. Olyan esettel is találkozhattak, amikor a munkavállaló valamilyen kicsapongó magatartást tanúsít.
A munkáltató a jogviszonyt csak írásban mondhatja fel, a szóban közölt felmondás érvénytelen, kivéve, ha a felek ezt kölcsönösen elfogadják. Miután pedig megtörtént a kiléptetés, elszámolás, egyik fél sem vetheti fel mégis az érvénytelenséget. [jogado.hu]
Különbséget teszünk a határozott és határozatlan idejű munkaviszony felmondása között. Ha megállapításra került, hogy mikor van vége a munkaviszonynak, úgy az egy határozott idejű a szerződésnek minősül. Ellenben, ha ez hiányzik, akkor határozatlannak tekintjük. A meghatározott időtartam nem lépheti túl az öt évet, kivételt képeznek a vezető állású munkavállalók és a hatósági engedélyhez kötött munkaviszonyok. [hllj.hu]
Határozott idejű munkaviszony
Határozott idejű munkaszerződést felmondással a következő esetekben lehet megszüntetni:
- Ha a munkavállaló csődeljárás vagy felszámolási alatt áll. Tipikus eset, amikor fizetésképtelenség miatt helyezték ilyen eljárás alá.
- A munkavállaló hiányzó képességére hivatkoznak valamilyen okból, ha hiányzik olyan készség vagy adottság, amely szükséges a feladatok ellátásához.
- Továbbá akkor is, ha a munkaviszony fenntartása elháríthatatlan külső ok következtében lehetetlenné válik. Például jogszabályváltozás miatt a munkáltató már nem jogosult ilyen tevékenység folytatására. [kocsisszabougyved.hu]
Határozatlan idejű munkaszerződés
Az ilyen szerződést bármikor, bármelyik fél felmondhatja. Ebben az esetben, ugyanúgy, mint határozott munkaszerződés felmondásánál a munkáltató köteles írásban közölni a felmondás okát, de itt már nincs szükség indoklásra.
Munkavállaló felmondása
Nagy dicsőség, ha valaki több éven, akár évtizedeken keresztül is hűséges marad munkáltatójához. Mindkét félről egy nagyon jó képet ad, tisztességes, korrekt a munkáltató és a munkavállaló is. De korunk nagy problémájának látszik az, hogy a fiatal generációnak az elköteleződés problémát jelent a munka világában is.
Ha egyoldalúan, felmondással szeretnénk megszüntetni a munkaviszonyt, a megillető jogokat és kötelezettségeket a Munka Törvénykönyve határozza meg. A felmondásnak egyértelműnek és határozottnak kell lennie.
Határozatlan idejű jogviszony felmondását nem szükséges indokolni. Ha határozott munkaviszonyt szeretnénk felbontani, ehhez megfelelő indokot kell szolgáltatni. Elsősorban a magánéletet, személyi vagy családi körülményeket érintő változások, de egészségügyi okok is megállják a helyüket felmondási okként.
Azonnali hatályú felmondás
Azonnali felmondást nyújthat be a munkáltató és munkavállaló is. Leggyakoribban ennek oka, ha
- a másik fél viselkedése lehetetlenné teszi a munkaviszony fenntartását (például a munkáltató egyoldalúan módosítja a szerződést, a munkavállaló alkoholos vagy bódult állapotban jelenik meg a munkahelyen)
- vagy súlyos kötelezettségszegés történik (például a munkáltató nem fizet munkabért, a munkavállaló nem tesz eleget foglalkoztatási kötelezettségeinek)
Ha a munkavállaló az első eset miatt adja be a felmondását, akkor jogosult 12 havi (ha a határozott időből kevesebb van hátra, akkor a hátralévő időre) távolléti díjra. Ezeknek a magatartásnak a tudomásszerzésétől 15 nap áll rendelkezésre, hogy éljen az azonnali felmondási jogával. Ha bűncselekményt követett el, akkor a büntethetőség elévüléséig lehet gyakorolni.
A felmentés tartalmára a munkavállalót távolléti díj és végkielégítés illeti meg, amennyiben ő nyújtotta be a felmondást. Mindenféle indoklás nélkül szüntethető meg a munkaviszony próbaidő alatt, vagy ha a munkáltató szeretné a határozott idejű munkaviszonyt megszüntetni. [bodnarugyvediiroda.hu]
Felmondási idő és annak szükségessége
A következő történeten keresztül is láthatjuk, hogy mennyire sokat számít, ha tisztában vagyunk, hogy milyen jogaink vannak, más mit tehet meg velünk és hogy hogyan lehet fellépni a jogsértés ellen.
“A munkáltatóm augusztus elején csak szóban közölte a felmondás tényét és hogy legfeljebb október végéig maradhatok a jelenlegi munkahelyemen. A munkaszerződés szerint 30 nap a felmondási idő. Több mint 8 éve dolgozok jelenlegi munkahelyemen, ilyen esetben a felmondási idő 50 napra módosul (szerződésben 30 nap szerepel), illetve ilyen esetben a felmondási idő felében köteles-e felmentenie a munkavégzés alól?”
- reddit.com
Elsősorban azt kell megemlíteni az ügy kapcsán, hogyha a felmondás írásban nincsen közölve sem indokolva úgy a szóbeli felmondás jogellenes. Ezzel az illetékes törvényszékhez kell fordulni, ahol a munkaügyi bíróság állapítja meg a felmondás jogellenes voltát.
Másodsorban főszabály szerint a felmondási idő 30 nap, de ez változik, ha a munkáltató szüntette meg a jogviszonyt, attól függően, hogy mennyi időt töltött a munkavállaló a munkáltatónál munkaviszonyban. Ebben az esetben, mivel már 8 éve ott dolgozik a történet főszereplője, a harminc nap további 20 nappal nő, azaz 50 nap lesz a felmondási idő. Egyébként határozott idejű munkaviszony felmondása esetén a felmondási idő maximum a határozott idő lejártáig tarthat. [forvismazars.com]
A munkáltató kötelessége többek között a felmondási idő megállapításáról (írásban) tájékoztatni a munkavállalót. Ez azt jelenti, hogy a munkaszerződésnek tartalmaznia kell ezen szabályokat is. A felmondási időszakban a munkavállaló úgyanúgy köteles a feladatait ellátni és jogosult ezek után a munkabérre.
Felmentési idő az az időszak, amelyben a munkáltató köteles a munkavállalót a munka elvégzése alól felmenteni legalább a felmondási idő felére. Ennek az időszaknak legfeljebb két részletben, a munkavállaló kívánságának megfelelően kell teljesülnie. Az előbb említett eset alapján 55/2=27,5 nap illeti meg. Mivel a töredéknapot egészként kell számítani, így 28 nap lesz a felmentési idő. Ebben az időben távolléti díj illeti meg, kivéve, ha munkabérre nem lenne jogosult. [ado.hu]
Összegezve az eset tanulsága, hogy minden esetben olvassuk, tanulmányozzuk át alaposan a munkaszerződést és a vonatkozó jogszabályokat. Az sem árt, ha a kritikus pontokat jobban kiemeljük, hogy mire érdemes nagyon odafigyelni. Ilyen lehet a felmondás körülményei, felmentési idő kérdése, vagy az, hogy milyen időtartamra szól a szerződés. Mindenkinek szerencsésebb, ha még a megkötés előtt tisztázódnak a részletek.
Lakásbérleti szerződés felmondása
Ahogy a munkaszerződéseknél, itt is a meghatározó az lesz, hogy milyen időtartamra szól a szerződés. Ebben az ügyben segítségül szolgál a már sokszor említett Ptk. és a lakások és helyiségek bérletére vonatkozó 1993. évi LXXVIII. törvény.
Határozott bérleti szerződés esetén meghatározott az az időszak, amíg a bérlő használhatja az ingatlant. A gyakorlatban ez egy év szokott általában lenni. Ez a szerződésben meghatározott pontos idő “védi” mindkét felet. Azt értem ezalatt, hogy amennyi időre szól a szerződés, addig illeti meg a bérbeadót a bérleti díj, a bérlőt pedig a bérlemény használata.
Főszabály itt is, hogy a felek ilyen szerződéseknél rendes felmondással nem élhetnek, de a szerződéskor erről megegyezhetnek. Ha nem rendelkeznek, akkor nem mondható fel. Mégis megnevez a Ptk. néhány esetet, amikor a törvény erejénél fogva felmondással fel lehet mondani egy határozott időtartamú szerződést.
Határozatlan bérleti szerződésnél nagyobb veszélynek vannak kitéve a felek, ugyanis semmi nem biztosítja hosszútávon jogaikat. [tudastar.ingatlan.com]
A határozatlan időre kötött szerződést bármelyik fél a hónap tizenötödik napjáig a következő hónap végére mondhatja fel. Ez azt jelenti, hogy május 14-én felmondhatnak június végére, de május 16-án már csak júliusra lehet felmondani.
A Ptk. szabályai alapján határozatlan időre kötött szerződést bármelyik fél rendes felmondással felmondhatja.
a) napi bérleti díj kikötése esetén bármikor, egyik napról a másikra;
b) heti bérleti díj kikötése esetén a hét végére, legkésőbb a hét első napján;
c) havi bérleti díj kikötése esetén a hónap végére, legkésőbb a hónap tizenötödik napjáig;
d) hosszabb időszakra kikötött bérleti díj esetén a szerződésben meghatározott időszak végére, legkésőbb az azt megelőző harmincadik napig. [net.jogtar.hu]
Szerződésszegés esetén, 15 napos felmondási idővel, a felmondást követő hónap utolsó napjára lehet felmondani. Erre akkor van lehetőség, ha
- a bérlő vagy a vele együttlakó személy a bérbeadóval vagy a szomszédokkal szemben az együttélés követelményeivel kirívóan ellentétes magatartást tanúsít
vagy
- a lakást vagy a közös használatra szolgáló területet nem rendeltetésszerűen vagy nem szerződésszerűen használja.
Ha olyan súlyos a kifogásolt magatartás, hogy a bérbeadótól a szerződés fenntartását nem lehet elvárni, akkor a felmondást nem kell előzetes felszólítással megelőzni. Fontos, hogy a tudomásszerzést követő 8 napon belül közölni kell a felmondást. [e-ingatlanugyvedek.hu, jogaszvilag.hu]
Szerzi, a kéznél lévő segítség
A felmondás mindig nehéz döntés, legyen szó munkaviszonyról vagy bérleti szerződésről. Az ilyen helyzetek kezelése azonban elengedhetetlen, hogy rendezett körülmények között, a jogszabályokat betartva oldjuk meg a felmerülő konfliktusokat. A megfelelő információk ismerete és az alapos előkészület segít elkerülni a kellemetlen helyzeteket. Segítségére van továbbá a Szerzi lakásbérleti szerződés generátora, amellyel könnyen és egyszerűen készíthet személyre szabottan, egyedi igényeinek megfelelően bérleti szerződést. Ezzel nagyobb esélyt biztosítva a rendezett szerződés felmondásnak. Ha segítségre van szüksége jogi ügyei intézésében keresse a Szerzi platformján regisztrált ügyvédeket. Ne feledje: az élet változásai által formálódunk, és a megfelelő jogi lépésekkel ezek a változások akár pozitív fordulatot is hozhatnak.