A Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) államilag támogatott hitel konstrukciót 2024. január 1-jétől a CSOK Plusz váltja fel. A program célja, hogy segítséget nyújtson a családok otthonteremtési céljainak eléréséhez olyan módon, hogy egy kifejezetten kedvező, államilag támogatott kamatozású hitelkonstrukciót tesz elérhetővé a lakosságnak. Ettől az évtől kezdődően 15, 30 és 50 millió forint összegű CSOK Plusz hitel vehető fel, amelyeknek fontos jellemzője, hogy kamattámogatás, valamint részleges tartozás-elengedés is párosul hozzájuk. Ebben a cikkünkben a CSOK Plusz igénylésére vonatkozó legfontosabb tudnivalókat gyűjtöttük össze.
Ki igényelheti a CSOK Pluszt?
Mivel ez a konstrukció a családok otthonteremtéséhez nyújt támogatást, csak házaspárok vehetik fel, együttesen. Fontos feltétel, hogy
- nagykorúak legyenek
- és a hitelkérelem benyújtásának időpontjában a feleség 41. életévét még nem töltötte be.
Feltételek
Ez utóbbi feltételt (vagyis a feleség 41 évesnél fiatalabb életkorára vonatkozó előírás) nem kell alkalmazni 2025. december 31-ig, abban az esetben, ha a feleség már betöltötte a 41 éves kort, de várandós és a magzat legalább a 12. hetet betöltötte. Ebben a kétéves időintervallumban tehát életkortól függetlenül teljesülnek a jogosultsági feltételek, feltéve, hogy a feleség várandósság meghatározott tartamában van.
Igénylést kizáró tényezők
A CSOK Pluszt nem igényelheti,
- aki büntetett előéletű,
- akinek 5000 forintot meghaladó köztartozása van,
- az a házaspár, amelynek egyik tagja sem tudja (30 napnál nem régebbi okirattal) igazolni, hogy az igénylés időpontjában társadalombiztosítási jogviszonnyal rendelkezik, és legalább 2 éve folyamatosan (akár külföldön is) volt tb. jogviszonya.
Hitelképesség
Ezeken a feltételeken kívül természetesen a hitelképességet is vizsgálni fogja a bank, hiszen még az állami támogatások ellenére is valójában egy hitelről van szó. Az egyéb jogszabályi feltételeken kívül erre a 3 dologra lesz szükségünk:
- Egy bankszámlára valamely magyarországi banknál.
- Belföldi lakcímre.
- Pozitív KHR státusz
KHR lista
A KHR lista nem más, mint a Központi Hitelinformációs Rendszer nyilvántartásának kivonata arról, hogy a magánszemélyek és a vállalkozások milyen hitelvisszafizetési múlttal és kölcsönfolyósítási kockázatokkal rendelkeznek, vagyis tulajdonképpen azt mutatja meg, hogy mennyire megbízható adós valaki, mekkora valószínűséggel fogja visszatéríteni a felvett összeget (korábban BAR listának hívták).
A benne szereplő adatok az Ügyfélkapu segítségével néhány pillanat alatt online is lekérdezhetők ez azonban kizárólag a saját adatokra igényelhető meg. E nélkül személyesen a bankfiókban kérhetünk tájékoztatást arról, hogy a nevünk a pozitív vagy a negatív adósainak listáján szerepel-e.
Szerzi segítség
A Szerzinél mindannyian tisztában vagyunk azzal, hogy az ingatlanvásárlás milyen bonyolult és feszültséggel teli jogügylet lehet. Igaz ez különösen akkor, ha hitelfelvétellel is kombináljuk a tranzakciót. Éppen ezért a platformon regisztrált ügyvédek minden CSOK Plusz és ingatlan adásvétel, építkezés esetén felmerülő kérdésükre online jogi tanácsadás keretében akár 20 percen belül magas, kiemelkedő szakmai színvonalú megoldásokkal szolgálnak.