A Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) egy államilag támogatott lakáshitel konstrukció, amelyet 2024. január 1-jétől a CSOK Plusz vált fel. A program célja, hogy segítséget nyújtson a családok otthonteremtési céljainak eléréséhez. Ezt a célt államilag támogatott kamatozású hitelkonstrukcióval teszi lehetővé. Cikkünkben a CSOK Plusz hitelre vonatkozó tudnivalókat gyűjtöttük össze.
Mi a CSOK Plusz?
A lehető legegyszerűbben összefoglalva a CSOK Plusz egy állami támogatással kombinált hitel, amelyet egy meghatározott kör helyzetének megkönnyítésére hoztak létre.
Két legfőbb jellemzője, hogy
- államilag kamattámogatott kölcsön összege legfeljebb 50 millió forint, mely legfeljebb 3%-os fix kamattal vehetünk vehető fel,
- erre pedig részleges tartozás-elengedés vonatkozik, mely azt jelenti, hogy az állam a második és a harmadik újonnan születő vagy örökbe fogadott gyermek után 10-10 millió forintot elenged a felvett összeg visszatérítéséből.
Az újonnan gyermeket vállaló párok számára a CSOK Plusz kedvező megoldás lehet a lakhatási nehézségek áthidalására, hiszen a piaci alapú hitelektől eltérően kedvezőbb feltételekkel juthatnak hitelhez. Ennek ellenére hangsúlyozzuk, hogy a lehető legnagyobb körültekintéssel kell eljárnunk és részletesen tájékozódni kell a feltételekről.
Ki igényelheti?
A program céljából kiindulva ezt a hitelt csak házaspárok vehetik fel, együttesen. Feltétel továbbá, hogy a házastársak
- nagykorúak,
- és a hitelkérelem benyújtásának időpontjában a feleség 41. életévét még nem töltötte be.
Az utóbbi feltételt (vagyis a feleség 41 évesnél fiatalabb életkorára vonatkozó előírás) nem kell alkalmazni 2025. december 31-ig, abban az esetben, ha a feleség már betöltötte a 41 éves kort, de várandós és a magzat legalább a 12. hetet betöltötte.
Ezeken a feltételeken kívül természetesen a hitelképességet is vizsgálni fogja a bank, hiszen még az állami támogatások ellenére is valójában egy hitelről van szó.
Mire használható fel a CSOK Plusz?
Meglehetősen szabadon és széleskörben felhasználható. A hitel felhasználható Magyarország területén lévő lakás vagy egylakásos lakóépület
- építésére,
- vásárlására,
- lakás megvásárlásával egybekötött bővítésére,
- illetve már meglévő lakás bővítésére.
Azonban olyan esetköröket is meghatároz a jogszabály, amelyek esetében nem vehető fel a támogatás:
- ez a konstrukció nem vehető igénybe abban az esetben, ha a házaspárok csak korszerűsítenék, de nem bővítenék a már meglévő ingatlanukat,
- vagy akkor sem felelnek meg a feltételeinek, ha kizárólag telekvásárlás finanszírozására fordítanák az összeget,
- a lakás vételárán, illetve a bank által elfogadott költségvetésből még fennmaradó bekerülési költségeken kívüli összegre nem vehető fel,
- a CSOK Plusz igénylésére nincs lehetőség abban az esetben sem, ha a házaspár azt az 5 éven belül eladott lakásának visszavásárlására fordítaná.
Szerzi segítség
Tisztában vagyunk azzal, hogy az ingatlanvásárlás milyen bonyolult és feszültséggel teli jogügylet lehet, különösen akkor, ha hitelfelvétellel is kombináljuk a tranzakciót. Éppen ezért a Szerzi platformon regisztrált ügyvédek minden CSOK Plusz és ingatlan adásvétel, építkezés esetén felmerülő kérdésükre vagy problémájukra online jogi tanácsadás keretében akár 20 percen belül magas szakmai színvonalú megoldásokkal szolgálnak.