Elég kényelmetlen, kellemetlen kérdésnek bizonyulnak a pénzügyi segítségnyújtással kapcsolatos helyzetek, nem csak családi kapcsolatokban, hanem a barátok között, sőt akár a párkapcsolatokban is. Felmerülhet a kérdés főleg párkapcsolatokban, hogy a kölcsönadott pénzösszeget vissza kell-e adni, vagy illik-e visszakérni? Természetesen ez a felektől függ, de bizonyára hatással lehet a párkapcsolati dinamikára és az egymásba és a közös jövőbe vetett hitet megrendítheti. Egy jól megírt szerződés segíthet elkerülni a drága és hosszadalmas pereskedést, a kérdés már csak az, hogy a szerelemtől túlfűtött napokban ez kinek jut eszébe.
Egy korábbi cikkünkben a pénzkölcsönt egy másik oldalról már megvizsgáltuk, amely esetben egy testvérpár szerepelt. Ide kattintva el is olvashatja, ne hagyja ki!
Abban az esetben érdemes használni a kölcsönszerződést, amikor magánszemélyek között pénzmozgás történik. A hitelező az adósnak pénzösszeget ad, aki ezt az összeget kamatostól fizeti vissza. Sajnos sokan ezt nem gondolják komoly ügyletnek, és számos esetben elbukják a kölcsönadott összeget, mivel nem volt írásbeli szerződés, azaz nyoma annak, hogy megtörtént a pénzmozgás. Tehát érdemes mindkét fél érdekében a kölcsönszerződést írásban megkötni. Sőt sokan abba a hibába esnek, hogy családtagoknak vagy akár barátoknak adnak kölcsön pénzt, persze szerződés nélkül, arra hivatkozva, hogy úgyis visszaadják, majd bottal üthetik a kedves családtag vagy barát nyomát. [kozjegyzotkeresek.hu]
Kölcsön kenyér visszajár
A Tatabányai Járásbíróság 2019-ben mondta ki a nem jogerős ítéletet, melyben a vádlottat csalás bűntette miatt börtönbüntetésre ítélte. A vádlott a sértettel a munkahelyén ismerkedett meg, majd párkapcsolatot tartott fenn. A párkapcsolat alatt többször kért a sértettől pénzkölcsönt, de nem állt szándékában ezt visszafizetni, sőt képtelen lett volna rá pénzügyileg is. A visszafizetés néhány nap elteltével vált esedékessé, ám a vádlott nem fizetett. Összesen több mint 3 millió forintot sikerült a sértettől kicsalni, mivel a vádlott a párját szándékosan tévedésbe ejtette, hogy kilátásba helyezte a visszafizetést. A kölcsönről semmilyen írásbeli dokumentum nem készült, és a vádlott nem ismerte be a bűncselekmény elkövetését. [birosag.hu]
Látható tehát, hogy pénzkölcsön esetében nagyon fontos, hogy írásbeli nyoma is legyen a pénzmozgásnak, ugyanis ez alapján lehet később visszakérni. Ahogy a mondás tartja: “A szó elszáll, de az írás megmarad.”
Mi történik, ha nincs írásbeli dokumentum?
Nincs feltétlenül minden veszve, ha nem készült írásbeli dokumentum, de mindenképpen az a legegyszerűbb és a legkevesebb nyűggel járó procedúra. Ha az adós még nem fizette vissza a kölcsönadott összeget, de szóban elismerte a tartozását, akkor érdemes egy tartozáselismerő nyilatkozattal ezt megerősíteni. Ezzel megfordul a bizonyítás és így majd az adósnak kell bizonyítania, hogy tartozása az elismerő nyilatkozat megtételekor nem vagy alacsonyabb összegben állt fenn.
Az is mentheti a helyzetet, ha egy részletfizetési megállapodással vagy valamilyen írásbeli dokumentummal dokumentálják a felek a pénzmozgás megtörténtét. Például köthetnek a felek egy olyan megállapodást, amelyben megegyeznek, hogy az adósnak valamennyivel kedvezményesebb árat kelljen visszafizetnie.
Az is bizonyíthatja a pénzkölcsön átadását, ha ezt egy átvételi nyilatkozattal megerősítették a felek. Ha a kölcsön összegét a hitelező banki átutalással végzi, akkor a közleménybe beírt “kölcsön” szó akár segítség is lehet. [legitimo.hu, madarassy-legal.com]
Mire figyeljünk oda?
A Polgári Törvénykönyv (későbbiekben röviden: Ptk.) a hatodik könyvben szabályozza a kölcsönszerződés szabályait. Ami alapján a hitelező kötelességet vállal arra, hogy megadott időpontban kifizeti a pénzösszeget, az adós pedig a szerződésben meghatározott időpontig visszafizeti az összeget a hitelezőnek és az utána járó kamatot is.
Mikor lehet megtagadni a kifizetést?
Lehetőség van arra, hogy a hitelező a megállapodás után visszalépjen a kifizetéstől. Azonban kizárólag abban az esetben, ha
- a szerződés megkötése után
- az adós körülményeiben VAGY
- a biztosíték értékében VAGY érvényesíthetőségében
- olyan lényeges változás állt be, amely miatt
- a szerződés teljesítése
- többé nem elvárható, és
- az adós felszólítás ellenére nem ad megfelelő biztosítékot.
Igénybevétel elmaradása
Alapvetően a kölcsönösszeg igénybevétele nem kötelező. Viszont ez esetben az adós köteles megtéríteni a hitelezőnek a szerződés megkötésével felmerült költségeket. Ez a gyakorlatban a közjegyzői díjat vagy az ügyvédi díjat is jelentheti.
Rendelkezésre tartás
Ez azt jelenti, hogy a hitelező köteles a pénzösszeget a szerződésben meghatározott idő elteltéig vagy feltétel bekövetkeztéig az adós rendelkezésére tartani. De csak abban az esetben, ha a kölcsönösszeg megfizetésére a szerződéskötést követő meghatározott időn belül vagy meghatározott feltételek teljesítése esetén kerül sor. Egy mindennapi példával egyszerűbb szemléltetni: Anna (hitelező) kölcsönszerződést köt Ádámmal (adós), abból a célból, hogy segítsen Ádámnak megvenni egy új autót. Amíg Ádám alá nem írja az autó adásvételi szerződést, addig Annának félre kell tennie azt a pénzösszeget, hogy az biztosan rendelkezésre álljon. De ez csak akkor van így, ha a szerződésben a felek erről rendelkeznek. [net.jogtar.hu]
Elemei
Pontosan rögzítsük a szerződésben, hogy ki a hitelező és ki az adós. A személyes adatokat ellenőrizzük le a biztonság kedvéért. A szerződésben szerepeljen a kölcsön összege, számmal és betűvel írva egyaránt. Mindezek mellett a futamidőt, a kamatot, és a visszafizetés szabályait is érdemes tartalmaznia. Ha a megállapodást két tanú is aláírta, akkor az mindenképp előnyt jelenthet, mivel bizonyítható, hogy előttük mindkét fél elismerte a szerződés létrejöttét. Fontos kitérni azokra is, hogy mi a teendő, ha az adós nem tudja a kölcsönt visszafizetni, esetleges biztosítékokat is meg lehet említeni. Például egy ingatlanra bejegyzett jelzálog egy biztosíték lehet. Ha probléma merülne fel a későbbiekben a tartozáselismerő nyilatkozattal, amiben az adós elismerte az adósságát és kötelezettségét, meg lehet könnyíteni a visszafizetés folyamatát. [drujvary.hu]
Annak, akinek pénzt adunk
Nem feltétlen elégséges sajnos az, hogy valakit már akár évtizedek óta ismerünk. Amikor valakinek pénzt szeretnénk kölcsönadni, muszáj feltételeket szabni, hogy milyen személynek adunk csak kölcsön. Az alábbi jellemzők jó, ha megvan bennük.
Megbízható és felelősségteljes: Egyrészt fontos, hogy az adós betartsa ígéreteit és a határidőket is. Másrészt meg kell bizonyosodnunk, hogy nem azért van szüksége a pénzügyi támogatásunkra, mert meggondolatlan költekezésbe kezdett.
Becsületes és tisztességes: Az a legelőnyösebb, ha nyíltan beszél pénzügyi helyzetéről az adós, nem szépíti a dolgot és nem próbál meg kibújni a visszafizetés alól és nem él vissza a hitelező jóindulatával.
Önkritikus és megfontolt: Az adósnak némi önkritikát gyakorló képességre is szükség van, ahhoz, hogy belássa múltbéli hibáit és képes legyen jobban cselekedni, hibáit kijavítani.
Ha legalább ezekkel a jellemzőkkel rendelkezik az adós, akkor az már nem jelenthet rosszat. A fent említett esetből jól látható, hogy nem zárja ki a csalás és az átverés lehetőségét az, ha a felek párkapcsolatban élnek. Ezért fontos körültekintően, gondosan írásbeli megállapodást kötni.
Szívességi kölcsön
Abban az esetben, ha az adós nem köteles kamat vagy egyéb díjak fizetésére, mert ebben állapodtak meg a felek, vagy ha a szerződés céljából ez következik, akkor a következő eltérésekkel kell alkalmazni a kölcsönszerződés szabályait:
- A pénzösszeg rendelkezésre tartásáért az adós nem köteles díjat fizetni.
- A hitelező megtagadhatja a kölcsönösszeg kifizetését és visszakövetelheti a már kifizetett összeget akkor is, ha a saját körülményeiben lényeges változás állt be.
Tehát ennek a célja, hogy a hozzánk közel álló személyeket ne terheljük (a visszafizetésnél) további díjjakkal, hiszen nem rajtuk szeretnénk meggazdagodni. Mivel ez a lehetőség sokkal jobban magában hordozza a szívesség, az önzetlenség és a nemes cselekedet jeleit, ezért a hitelező körülményeiben beállott lényeges változás miatt visszakérhető a kifizetett összeg vagy megtagadható annak kifizetése.
A különbség tehát:
- Nincs kamatfizetési kötelezettség.
- A hitelező nem az adós, hanem a saját körülményeiben beállt változások miatt tagadhatja meg a kölcsönösszeg átadását és követelheti a visszafizetését.
- A kifizetés megtagadásához nem szükséges feltétel, hogy az adóstól a teljesítés ne legyen elvárható és ne adjon megfelelő biztosítékot.
Biztonságosan a Szerzivel!
Mint láthatjuk nagyon sok részletre kell figyelni pénz kölcsönzése esetén, még akkor is, ha a szívünkhöz közel álló személyről is van szó. Talán olyankor még jobban. Mielőtt érzelmeinktől vezérelve, meggondolatlanul belesétálnánk egy pénzkölcsönzésbe, érdemes hozzáértő szakemberhez fordulni.
Amennyiben kérdése merülne fel és szívesen feltenné egy szakértő ügyvédnek, online jogi tanácsadás keretében megteheti a Szerzi platformján. Továbbá elérhető a pénzkölcsön szerződésgenerátor, ahol a válaszai alapján automatikusan generálhat egyedi pénzkölcsön szerződést.