Életünk folyamán számtalanszor találkozhatunk különböző szerződéstípusokkal, amelyek az egyszerűbb élethelyzetektől a bonyolultabbakig mindenféle problémára megoldást nyújtanak. Ezek közül talán az egyik leggyakoribb a megbízási szerződés. Cikkünkben megvizsgáljuk, mi is ez a szerződéstípus valójában.
Mi a megbízási szerződés?
A felek és pozíciójuk
A megbízási szerződés egy kétoldalú jogügylet, amely a megbízó és a megbízott között jön létre. A szerződés leglényegesebb eleme az, hogy ezzel a felek egy pontosan meghatározott feladat ellátásában állapodnak meg, amelyet a megbízottnak kell teljesítenie.
Ő ezért cserébe megbízási díjra jogosult, amelyet a megbízó fizet meg számára. A szerződési szabadságnak köszönhetően úgy is dönthetnek, hogy a megbízott ingyenesen végzi az általa vállalt tevékenységet.
A megbízási szerződés szabályozása
A megbízási szerződésre vonatkozó legfontosabb szabályokat a Polgári Törvénykönyv határozza meg. Fontos, hogy ezek diszpozitív rendelkezések, ami azt jelenti, hogy a szerződő felek jogosultak arra, hogy egyező akaratukkal ezektől a szabályoktól eltérjenek, és saját akaratuk szerint szabályozzák a jogviszonyukat a megbízási szerződésben
A jogügylet jellege
A megbízási szerződés egyik legfontosabb jellegzetessége az, hogy az úgynevezett gondossági kötelmek közé tartozik. A megbízottnak a lehető legnagyobb gondossággal kell eljárnia a vállalt feladat vagy tevékenység ellátása során.
A megbízott kötelezettsége tehát az, hogy a rá bízott feladatot a legjobb tudása, legnagyobb igyekezete mellett lássa el. Ennek értelmében a megbízott akkor is jogosult a megbízási díjra, ha eljárásra nem vezetett eredményre, kivéve természetesen akkor, ha az eredmény azért maradt el, mert felróhatóan járt el.
A megbízó utasítási joga
A megbízási szerződés következő fontos jellegzetessége az, hogy a megbízó utasítási joggal rendelkezik, amelynek a megbízott köteles eleget tenni.
Amennyiben a megbízó által adott utasítás célszerűtlen vagy szakszerűtlen, a megbízott köteles erre figyelmeztetni. Amennyiben mégis fenntartja az utasítást, a megbízottnak a következő lehetőségek állnak rendelkezésére:
- Elállhat a szerződéstől.
- Felmondhatja a szerződést.
- A feladatot az utasítások szerint, a megbízó kockázatára elvégzi.
Természetesen nemcsak a megbízási szerződés, hanem minden más szerződés megkötése során nagyon fontos, hogy mindig alaposan olvassuk át, és pontról pontra értelmezzük a tartalmát.
Szerzi segítség
Amennyiben a hatályos jogszabályoknak megfelelő, hiteles, valamint gyorsan elkészíthető szerződést szeretne, válassza a Szerzi platform megbízási szerződés okosdokumentumát, amely az oldalon regisztrációt követően igénybevehető.
Ha bármilyen kérdése, problémája merülne fel ezzel a témával kapcsolatban, vagy aggályosnak érzi a szerződésének valamely pontját, vegye igénybe a Szerzi online jogi tanácsadás szolgáltatását, hogy akár 20 percen belül kapcsolatba léphessen az oldalon regisztrált ügyvédek egyikével.