A válóper – jogilag helyes formában a házassági bontóper – egy olyan jogi eljárás, amely során egy házasságban élő pár a házasságuk felbontását kéri a bíróságtól. A válás során mindkét fél egy megterhelő és érzelmileg felkavaró időszakot él át. Éppen ezért fontos az, hogy saját helyzetünk megkönnyítése érdekében tisztában legyünk a válóper alapvető jogi tudnivalóival. Ebben igyekszünk segítséget nyújtani következő cikkünkben.
A válóper nehézségei
A házassági bontóper egy összetett jogi folyamat, mely során fontos, hogy a felek tisztában legyenek a részletekkel és következményekkel. A válóper során mind jogi, mind érzelmi nehézségek felmerülnek. Ezek lehetnek például:
- érzelmi stressz,
- gyermekügyek,
- vagyonmegosztás,
- jogi bonyodalmak,
- időigényes eljárás,
- költségek,
- illetve kommunikációs problémák.
A bontóper megindítása
A bontóper az alperes lakóhelyéhez, vagy a házastársak utolsó közös lakóhelyéhez tartozó illetékes bíróság előtt zajlik. Az eljárás megindításának a tételes illetéke 30.000 -Ft., melyet a kezdeményező fél (felperes) fizet meg. Az illeték megfizetése alól mentességet csupán teljes személyes költségmentesség vagy illetékmentesség esetén van lehetőség.
A bontóper során a bíróság dönt, amennyiben a házasságból gyermek származik többek között, akkor a gyermekelhelyezésről, a gyermektartásról, és egyéb kapcsolódó jogi ügyekről.
A bontóper iránti kérelem szükséges elemei a kereseti kérelem alapvető elemein felül a következők:
- a házasság megkötésének helye és ideje,
- a házasságból született gyermekek születésére vonatkozó́ adatok
- az életközösség fennállásának időtartamáról igazolás
- +1 Amennyiben közös megegyezéses a bontó per szükséges csatolni az erről szóló igazoló megállapodást, ami magába foglalja a következőkről szóló nyilatkozatokat: szülői felügyelet gyakorlásának rendezése, kapcsolattartás, gyermek tartása, házastársi közös lakás használata, igény esetén házastársi tartás.
Meddig tart egy válás?
A válás időtartama szorosan összefügg a felek közötti egyezkedés sikerességével. Ha a felek már a perfelvételi tárgyaláson minden releváns kérdésben meg tudnak egyezni, a házasság megszűnését a bíróság gyorsan kimondhatja. Amennyiben azonban ez nem történik meg, valamint a felek több tárgyaláson sem jutnak megállapodásra, akkor a válóper elhúzódhat akár évekig is.
Hosszan elhúzódó, költséges, fizikailag és érzelmileg is leterhelő egy házassági bontóper, amelynek óriási jelentősége van az életünkben és nagy mértékben befolyásolja azt. A korrekt jogi képviselet és a dokumentáció pontos előkészítése kulcsfontosságú a sikeres és igazságos eljárás érdekében. Ha további kérdése merülne fel, a Szerzi platformon online jogi tanácsadás keretében állnak rendelkezésére regisztrált ügyvédeink.