Nem szívesen adjuk át életünk egyik terén sem az irányítást más embernek, mondván: “Majd azt mi tudjuk”. De mégis számos esetben lehet, hogy van, aki nálunk jobban ért hozzá, ezáltal rövidebb idő alatt véghez tudja vinni. Megbízási szerződés használatával nem csak időt és energiát spórolhatunk, hanem megkönnyíthetjük a saját dolgunkat.
Képzelje el, hogy szeretné eladni a lakását, de nincs ideje hirdetéseket készíteni, érdeklődőkkel egyeztetni, vagy az adásvétellel kapcsolatos papírmunkát intézni. Ilyen esetben érdemes ingatlanközvetítőt megbíznia, aki ezeket a feladatokat helyesen és hatékonyan elvégzi Ön helyett.
Egy jól megírt megbízási szerződés biztosítja, hogy az ingatlanközvetítő pontosan tudja, milyen szolgáltatásokat vár el tőle: hirdetések feladása, érdeklődőkkel való kapcsolattartás, tárgyalások lebonyolítása vagy akár a szerződések előkészítése. Ön időt és energiát spórolhat meg és az ingatlaneladás folyamata is gördülékenyebbé válik. Nem kell elveszni a részletekben, egyszerűen átadjuk a feladatot, amelyet szerződésben rögzítettünk és máris lekerült a teendőink listájáról. De pontosan mit érdemes tudni a megbízási szerződésről? Milyen megjelenése van a való életben? Az alábbi cikkben ezekre a kérdésekre is választ találhat.
Mi is az a megbízási szerződés?
A megbízási szerződés segít abban, hogy tisztázzuk a feladatokat és a kötelezettségeket, legyen szó bármilyen munkáról. Ha szabadúszóként dolgozik, vagy egy egyszeri feladatra kér fel valakit, kiemelten fontos, hogy a szerződés pontosan rögzítse, milyen felelősséget vállal, és milyen díjazást vár el. Ez segít elkerülni a félreértéseket, és biztosítja, hogy minden fél tisztában legyen a kötelességeivel.
Akkor van megbízási szerződésre szükség, ha valaki egy másik személyt vagy vállalkozást egy bizonyos feladat elvégzésére kér fel. Tipikusan tanácsadók, ügyvédek vagy marketingesek esetén. Ezekben az esetekben nem állandó alkalmazottként dolgozik, csak egy konkrét feladatot teljesít a megbízott.
A hatályban lévő Polgári Törvénykönyv 6. könyve alapján: Megbízási szerződés alapján a megbízott a megbízó által rábízott feladat ellátására, a megbízó a megbízási díj megfizetésére köteles. [net.jogtar.hu]
A megbízási szerződéseken belül a leggyakrabban használt, az az ingatlanközvetítésre vonatkozó megbízás. A megbízottnak feladata, hogy vevőt találjon az ingatlanra, a megbízónak pedig, hogy megfizesse a megbízási díjat. Ha még többet szeretne olvasni a témában, ide kattintva egy korábbi cikkben olvashat többek között a tisztességtelen feltételekről is.
Meggondolatlan döntés következménye
Egy ingatlanközvetítő megbízási szerződést kötött egy telek eladójával azzal a céllal, hogy elősegítse a nehezen értékesíthető ingatlan eladását. A szerződés előírta, hogy az ingatlanos feladata a telek személyes bemutatása lesz az érdeklődők számára. Ennek során minden potenciális vevővel találkoznia kellett volna, és megtekintésenként egy „Megtekintési nyilatkozat” aláírását kellett volna biztosítania, amely a találkozások tényét rögzíti.
Az ingatlanos azonban nem tett eleget ennek az elvárásnak. Amikor megérkezett az első érdeklődő, az ingatlanos nem találkozott vele személyesen, csupán az egyik rokonának a telefonszámát adta meg, hogy az érdeklődő rajta keresztül léphessen kapcsolatba az eladóval. Az eladó ezt követően valóban kapott egy hívást a megadott rokontól, és a telek ezen keresztül végül el is kelt.
Miután az ingatlanos a sikeres eladást követően igényt tartott a teljes szerződés szerinti jutalékra, az ügy a bíróság elé került. A bíróság úgy ítélte meg, hogy az ingatlanos ugyan szerepet játszott az értékesítésben, de nem teljesítette maradéktalanul a szerződésben előírt kötelezettségeit. Mivel a telek személyes bemutatását nem végezte el, és a Megtekintési nyilatkozatokat sem szerezte be, a bíróság úgy határozott, hogy csak a jutalék felére jogosult, mivel az eladáshoz való hozzájárulása csupán részleges volt. [klaw.hu]
Ingatlanközvetítői szerződések fontos elemei
Ingatlanunk értékesítése során sok akadályba ütközhetünk. Folyamatosan tartani kell a kapcsolatot potenciális vevőkkel, be kell mutatni nekik az ingatlant és a sok papírmunkáról ne is beszéljünk. Hogyan könnyíthetünk ezen a helyzeten? A válasz: ingatlanközvetítő bevonásával. A következőkben az ingatlanközvetítői szerződések elemeiről lesz szó, amelyek megemlítésével bárki elkerülheti a váratlan eseményekből fakadó kellemetlenségeket.
A megbízási szerződések legnagyobb alcsoportját a közvetítői szerződések teszik ki. Közvetítői szerződés alapján a közvetítő megbízója és harmadik személy között szerződés megkötésének elősegítésére irányuló tevékenység folytatására, a megbízó díj fizetésére köteles. Ilyen szerződéseknél megbízóról és közvetítőről beszélhetünk. [net.jogtar.hu]
A felek pontos megnevezése: A megbízó és közvetítő adatai, amely minden szerződésnek tipikus eleme.
Közvetítés tárgya és célja: A közvetítő feladata a szerződéskötés elősegítése a megbízó és egy harmadik személy között. Ez lehet a potenciális ügyfelek felkeresése, velük való egyeztetés, kapcsolattartás, de akár a szerződéstervezet elkészítése is. Fontos kiemelni, hogy nem jogosult az általa közvetített szerződés megkötésére, ha erről másképp nem rendelkeztek s felek, vagy a képviseleti joga nem terjed ki erre.
Szerződés időtartama: Megadja, hogy meddig van érvényben a szerződés, van-e lehetség a megújításra.
Felmondás feltételei: Mikor és hogyan lehet felmondani, milyen következményekkel járhat.
Megbízás kizárólagossága: Arra a kérdésre ad választ, hogy a közvetítő kizárólagos megbízást kap-e vagy más közvetítők segítségét is bele vonhatja-e.
Díjazás: Meghatározhatjuk, hogy mikor és mennyi díjazást kap, esetleges okokat, amiért ez a díjazás változhat. A fenti esetben, azért nem követelhette a közvetítő a díjazásban, mert a szerződésben foglaltaknak nem tett eleget, nem járt el elég gondossággal az ügyben.[net.jogtar.hu].
Ingatlanértékesítés esetén nem kötelező ingatlanközvetítő bevonása, viszont ha mégis erre kerülne sor, minden apró részlet nagy odafigyelést igényel. Ha a legegyszerűbb megoldást keresi, a Szerzi oldalán a szerződés generátorral percek alatt bárki elkészítheti saját megbízási szerződését, amely jogszabályokhoz aktualizált és minimalizálja az elvéthető hibák számát. [szerzi.hu]
Különbségek a megbízási szerződés és vállalkozási szerződés között
Nagyon egyszerű összekeverni e két szerződés fajtát, ezért ideje eloszlatni a kételyeket és tisztába tenni a kettő közti különbséget.
A megbízási szerződés egy gondossági kötelem. Lefordítva ez azt jelenti, hogy a megbízott egy feladat, tevékenység elvégzésére vállal kötelezettséget. Tehát a nyelvtanár vállalja, hogy tanítja a kisdiákot, de megtörténhet, hogy ennek ellenére mégsem sikerülnek olyan jól a dolgozatok a későbbiekben. Az ingatlanközvetítő arra kötelezi magát, hogy értékesíti az ingatlant, ettől függetlenül semmi nem garantálja, hogy sikerülni fog.
A vállalkozási szerződés egy eredménykötelem, ami annyit jelent, hogy a vállalkozó olyan munkavégzésre vállalkozik, amellyel eléri a kitűzött célt, a szerződésbe foglalt eredményt. Például ha fotós köt vállalkozási szerződést, ahhoz, hogy teljesítse a szerződést rendelkeznie kell az elkészült képekkel. Ha házépítés a cél, a vállalkozó akkor teljesít, ha tényleg elkészül a ház. [penzcentrum.hu]
Elnevezés szerint
A megbízási szerződésben a felek elnevezése megbízó és megbízott. A vállalkozási szerződésben beszélhetünk megrendelőről és vállalkozóról. [net.jogtar.hu]
Eredmény szempontjából
A megbízási szerződés esetén a megbízott valamely feladat gondos ellátását vállalja, nem pedig egy meghatározott eredmény megvalósulását. Például egy ingatlanközvetítő vállalja, hogy segít az ingatlan értékesítésében, de nem garantált az eladás sikeressége.
Ezzel szemben a vállalkozó arra szerződik, hogy valamilyen tevékenységgel egy konkrét eredményt ér el. Legtöbbször előforduló példa a hétköznapokban, amikor az építési vállalkozó vállalja a lakóépület felépítését. A vállalkozónak kötelessége egy vállalkozási tevékenységgel megvalósítható mű produkálása.
Fontos kiemelni, hogy a ma hatályban lévő Polgári Törvénykönyv garantálja a felek szerződéskötési szabadságát, amit annyit tesz, hogy a felek a törvényben előírtaktól megegyezés esetén eltérhetnek. Ezáltal egy megbízási szerződésben vállalkozhat a megbízott valamilyen eredmény elérését. [kocsisszabougyved.hu]
Díjazás alapján
Megbízási szerződés esetén a megbízási díjat akkor is köteles a megbízó kifizetni, ha a megbízott tevékenysége nem vezetett a kívánt eredményre, de a feladatot megfelelően ellátta.
Vállalkozói díj csak akkor jár, ha a vállalkozó teljesíti a szerződést, tehát létrehozza az eredményt, a műt. Ha csak részben tudta megvalósítani, akkor a díjazás arányos részére tarthat igényt. [kocsisszabougyved.hu]
Utasítási jog terjedelme
A megbízott köteles a kapott utasításoknak eleget tenni, de eltérhet ezektől, ha a megbízó érdeke megköveteli azt, és előzetes értesítésére nincs lehetőség. A megbízó szélesebb körben utasíthatja, azaz részletes iránymutatást is adhat ezzel megmarad az ügy urának.
A megrendelő ezzel szemben nem adhat olyan utasítást, amely kiterjed a tevékenység megszervezésére. Így teret engedvén a vállalkozó önálló munkavégzésére.
Mindkét esetben érvényesül, ha célszerűtlen vagy szakszerűtlen utasítást kap a megbízott/vállalkozó, figyelmeztetés mellett elláthatja a feladatot. Ha emiatt elmarad az eredmény vagy kár üti fel fejét, a megbízott/vállalkozó ezért nem felel. [kocsisszabougyved.hu]
Jogi tanácsadás a Szerzivel
Ha szeretné elkerülni a bizonytalanságot, válassza a biztos megoldást! A Szerzi online jogi tanácsadás keretében megbízható válaszokat kaphat kérdéseire. A platformon regisztrált ügyvédek segítenek abban, hogy nyugodt szívvel írja alá a szerződését. Ne feledje, mindig jobb előre gondoskodni, mint később a problémák megoldásával küzdeni!