Manapság nem elég, hogy a lakásbérlés ára már a csillagos egekben van és egyre csak drágul, de a háziállattal költözni szándékozó bérlők újabb akadályokba ütköznek: a legtöbb bérbeadó egyszerűen nem kíváncsi rájuk. Egy rémálom az állatbarát albérlet keresés. De vajon tényleg az állatok okozta károk jelentik a legfőbb okot, vagy inkább az előítéletek, amelyek meghatározzák a bérbeadók hozzáállását? Miközben a felelős állattartók képesek a bérleményeket kifogástalan állapotban visszaadni, mégis gyakran esnek áldozatául a feltételezéseknek. A házi kedvenceikkel költözni vágyók tábora azonban egyre csak nő, és egyre elszántabban keresik azt a ritka lakást, ahol ők is otthonra találhatnak – még akkor is, ha magasabb árat kell fizetni.
“Maga jöhet, a kutya maradjon otthon..”
Megnőtt azoknak az albérlet keresőknek a száma, akik kisállatukkal akarnak költözni. Nem meglepő, hiszen a kisállattartás egyre nagyobb népszerűségnek örvend a lakosság körében. Három és fél hónapig tartott, amíg végre talált egy lakást az egyik háziállat tulajdonos, ahol elfogadták azt, hogy a kutyájával együtt költözzön. Ez sajnos nem egyedi eset, hiszen sok kutyás bérlő számára ismerős lehet ez a hosszas bérlet kereséses mizéria.
A potenciális bérlő, nevezzük Fanninak, Budapestre szeretett volna költözni az agglomerációból. Ezt megnehezítette a szőrös kísérője egy nagytestű, keverék kutya személyében. A fővárosi albérletpiacon ellenben hamar kiderült, hogy a kutyás bérlőknek valóban komoly kihívásokkal kell szembenézniük. [telex.hu]
A bérlet után kutató elmondása szerint hiába állította be az ingatlanközvetítő oldalakon az állatbarát filtert, a helyzet korántsem volt egyszerű. Az „Állatbarát lakások” szűrő alatt ugyanis gyakran nem a legjobb lakások sorakoztak fel. Sőt, a kutyások számára elérhető opciók rendszerint rosszabb állapotban lévő, drágább ingatlanok voltak, és sok esetben Budapest külvárosi részein.
Ennek ellenére Fanni nem adta fel könnyen, többször megpróbált egyeztetni, illetve felutazott a kutyájával, hogy személyesen is megnézzen egy-egy lakást, illetve a bérbeadóval egyeztetett, hogy tudjanak a háziállat kapcsán dűlőre jutni, azonban megfelelő bérletet így sem talált sajnos.
Nem egyszerű, sőt komoly kihívás olyan albérletet találni, ahol háziállattal is szívesen látják az embert. Egyszer olyan helyzetbe került Fanni, hogy a bérbeadó teljesen elégedett volt vele, és azonnal fel is ajánlotta volna a lakást – de azzal a feltétellel, hogy a kutyája maradjon otthon, a szüleinél. Teljesen elképedt, mintha a kutyája csak egy tárgy lenne, amit könnyedén otthon hagyhat, amikor épp úgy adódik.
Az volt az érzése, hogy sokan nem értik meg, hogy egy háziállat nem csak kényelem kérdése, hanem családtag is. Emiatt természetesen az opciót természetesen egyértelműen elutasította. Számára a kutya nem volt egyszerűen egy háziállat, hanem családtag, és ennek megfelelően nem is volt kérdés, hogy ha költözik, akkor csak együtt költözhetnek.
Ahogy teltek a hetek, egyre inkább úgy tűnt, hogy két választása van: vagy lemond az igényeiről és keres valamilyen kompromisszumot egy kevésbé megfelelő lakás mellett, vagy – amint egy idő után kezdte érezni – lemond a kutyáról, hogy nagyobb eséllyel találjon otthont. A helyzet egyre frusztrálóbbá vált, de végül kitartása meghozta a gyümölcsét. Több mint három hónap keresgélés, számtalan elutasítás és kudarcélmény után Fanni végre rábukkant egy olyan bérbeadóra, aki nyitott volt arra, hogy kutyás lakót fogadjon be. Plusz az albérlet minden szempontból megfelelt Fanni igényeinek – és ami a legfontosabb: a kutyája is vele maradhatott.
Nem egyedi történet, a háziállattal költözők facebook csoportjában ugyan ezekről számolnak be. Emiatt a kutyás bérlők sokszor óriási kihívásokkal néznek szembe a lakáskeresés során. Ez nem azt jelenti hogy nincsen remény, sőt megéri kitartónak lenni. De más módja is van, hogy egyezségre jussanak a felek a bérleti szerződés megkötése során.
Ebben fogunk segíteni és elmondjuk, milyen lehetőségek állnak rendelkezésre a feleknek, azért, hogy megkössék a szerződést, de úgy, hogy az mindkét félnek megfelelő legyen egy háziállat tartása esetén is.
Állattal költözők jelenlegi helyzete
Az embereknek komoly összegeket kell kifizetniük a lakhatásért és ez most még rosszabbra fordult. Már nem csak azért, mert alapvetőn drágák az albérletetek, hanem mert tolongani és versenyeznie kell mindenkinek, hogy olyan bérleményt találjon, amelyikbe magával viheti a kis kedvenceit. A háziállatok ugyanis “no-go” feltételt jelentenek a legtöbb bérbeadó számára.
De nem azért, amiért első sorban gondolnánk, hogy sok esetben a negatív tapasztalat miatt nem akarják kiadni az állattal érkező potenciális bérlőknek. Többnyire csupán a feltevés, hogy egy állat által okozott kárnak a megtérítésére a bérbeadónak be kellene nyelnie a költségeket.
Tehát önmagában a feltevés, hogy mennyi macerával járhat egy háziállat, legyen az kutya, papagáj macska vagy teknős, elutasításhoz vezet. Pedig még csak meg sem győződtünk arról, hogy felelős állattartókkal állunk-e szemben, csak mert nem azzal van a baj, ha van állat, hanem azzal aki tartja. Egy odaadó, gondoskodó állattartó ugyanis sokkal jobb állapotban tudja visszaadni a bérleményt, mint egy olyan, akinek bár nincs állata, de nemtörődöm és kártékony. Jó bérlő és rossz bérlő mindig lesz, meggyőződés kérdése, illetve lutri, kisállattól függetlenül.
Ettől függetlenül a kisállattal költöző potenciális bérlők száma az utóbbi időszakban folyamatosan nő. Mára már facebook csoportok is alakultak olyanoknak, akik szőrös kis kedvenceikkel költöznének és nap, mint nap nő a tábor mérete, akik között versengés alakul ki a jó elhelyezkedésű bérletek iránt. Sokszor már az ár sem zavarja őket, kifizetik a magasabb bérleti díjat és a kauciót is, csak mehessenek a kedvenceikkel, ami az elszántságukról és az odaadásukról tesz tanúbizonyságot.
„10-ből 8 esetben nem is válaszoltak, aki meg válaszolt, mondta, hogy nem akar állatot a lakásába.”
telex.hu
Mit tehetnek a háziállattal költözők?
A háziállattal költözni vágyók számára számos nehézség merülhet fel a lakásbérlés során, de vannak olyan lépések, amelyek segíthetnek megkönnyíteni a keresést és javítani az esélyeket a megfelelő otthon megtalálására.
1. Kérdezni szabad!
Mindig kérdezzünk rá a bérbeadónál az állattartás lehetőségére, még akkor is, ha az ingatlan hirdetésében nem esik szó háziállatokról. Nem szabad titkolózni az állattartás kapcsán, ugyanis ez szerződésszegésnek minősülne, ami miatt azonnali hatállyal felmondható a szerződés. Sok bérbeadó esetleg nem gondol elsőre erre, de egy jól kommunikált, megbízható állattartó pozitív benyomást kelthet, és akár kivételt is tehetnek. Abban az esetben, ha nem is volt feltüntetve, hogy a bérleménybe lehetne vinni állatot, inkább kérdezzünk rá a bérbeadónál, hogyan viszonyul hozzá. Ha vonakodó ebben a témában, attól még egyezkedni lehetséges.
“Én anno jeleztem hogy csak akkor veszem ki, ha a kutya is jöhet (40kg-os Berni pásztor). Mondtam hogy természetesen mindenért felelek amit tönkretesz, de persze tudom, hogy semmihez nem nyúl hozzá. Annyi volt hogy 3 havi kauciót kért 2 helyett. Azóta eladta a lakást, már az új tulajtól bérlem, de semmi gond nem volt soha az ebbel. Ha látszik, hogy alapvetően vigyázol a lakásra, akkor az értelmesebbek nem fognak belekötni ebbe szerintem. Csak figyelj oda hogy pl kutyatálak alatt legyen szőnyeg, ha kipocsolna meg ilyesmik.”
reddit.com
2. Állatbarát bérletkereső csoportok
Egyre több online platform és közösség jön létre kifejezetten az állatbarát lakáskeresők számára. Például Facebookon vagy egyéb közösségi oldalakon találhatók olyan csoportok, ahol olyan bérleményeket kínálnak, amelyek kifejezetten engedélyezik a háziállatokat. Ezek a csoportok nemcsak a keresésben segíthetnek, hanem hasznos tippeket, személyes tapasztalatokat is megosztanak a tagok, ami megkönnyítheti a lakáskeresést. [facebook.com]
3. Szerződési feltételek finomhangolása állatok miatt
Amennyiben a bérbeadó hajlandó háziállattal is kiadni a lakást, érdemes átbeszélni a szerződési feltételeket, főleg a károkozások és az amortizáció kapcsán. Ilyenkor lehetőség van a szerződés finomhangolására, hogy mindkét fél számára megnyugtató feltételek alakuljanak ki. Itt újra megjegyzendő, hogy sok bérlő rosszabb állapotban képes visszaadni a bérleményt, mint egy állattartó, mert annyira lelakja a lakást. [berletiszerzodesem.hu]
a) Nagyobb összegű lakbér
Néhány bérbeadó a nagyobb kockázat miatt magasabb lakbért kérhet el azoktól, akik állattal költöznek. Ez kompenzálhatja a bérbeadót az esetleges károkért, és megnyugtathatja őket, hogy a lehetséges extra költségeket fedezni tudják. A bérlők számára ez az összeg még mindig előnyös lehet, hiszen így biztosítják, hogy az állattal is költözhetnek. [adve.hu]
b) Több havi kaució
Egy másik megoldás lehet a többhavi kaució fizetése, amely szintén fedezetet nyújt a bérbeadónak a lehetséges károk esetére. A szokásos 2 havi helyett 3-4 havi kaució is szóba jöhet, így a bérbeadó hajlandóbb lesz megengedni az állattartást. [alberlettippek.hu]
A bérleti szerződés kihagyhatatlan részei
A bérleti szerződés részletes és érthető megfogalmazása mindkét fél érdeke. Az alábbi elemeket mindenképpen tartalmaznia kell:
- Felek személye: A bérbeadó és a bérlő neve, címe, személyi igazolványának száma.
- Ingatlan leírása: Az ingatlan pontos címe, mérete, állapota, berendezése.
- Bérleti díj: A havi bérleti díj összege, fizetési határidő és mód.
- Közüzemi díjak: A közüzemi díjak fizetésének módja és a fogyasztás mérése.
- Kaució: A kaució összege és visszafizetésének feltételei.
- Bérleti időszak: A bérleti szerződés időtartama, kezdete és vége.
- Karbantartás és javítások: A felek karbantartási és javítási kötelezettségei.
- Felmondási feltételek: A szerződés felmondásának módja és feltételei.
Hogyan biztosítsuk a lakásbérleti szerződésben foglaltakat?
A közjegyző által hitelesített bérleti szerződés legnagyobb előnye, hogy az azonnal végrehajtható. Ez azt jelenti, hogy ha a bérlő nem teljesíti a szerződésben vállalt kötelezettségeit – például nem fizeti a bérleti díjat vagy a rezsiköltségeket –, a bérbeadónak nem kell hosszú bírósági eljárásra várnia. Azonnal végrehajtást indíthat, aminek köszönhetően gyorsan behajthatja a tartozásokat. Ez a végrehajtás nemcsak pénzbeli tartozásokra vonatkozik, hanem a bérlő gyors kiköltöztetésére is, ha szükséges, akár rendőrségi segítséggel. [goodpricehouse.hu]
A közjegyző a bérleti szerződést a felek nyilatkozatai és előzetesen egyeztetett adatok alapján készíti el. A dokumentum aláírásakor mind a bérbeadónak, mind a bérlőnek személyesen jelen kell lennie. Továbbá, ha a bérlő később elismeri a tartozásait, vagy vállalja, hogy kiköltözik, ezt is közokiratba lehet foglalni, ami ugyanolyan hatékony eszközt biztosít a bérbeadónak a jogai érvényesítésére, mint maga a bérleti szerződés.
“Az egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozatban a nyilatkozó egyoldalúan vállalja, hogy a szerződésben foglalt kötelezettségét – például a tartozás visszafizetését – határidőben maradéktalanul teljesíti.”
- kozjegyzodebrecen5.hu
Titkolózásnak nincsen jó vége
Mivel állatbarát albérletet találni gyakran különösen nehéz, sok bérlő kétségbeesésében inkább eltitkolja a tulajdonos elől, hogy velük él egy kutya vagy macska. Ha a bérleti szerződés nem tartalmaz kifejezett tiltást az állattartásra vonatkozóan, akkor technikailag nem sértik meg a szerződést azzal, hogy állatot tartanak. Ugyanakkor nem érdemes kockáztatni, mert ha a tulajdonos felfedezi a helyzetet, azonnali hatállyal felmondhatja a szerződést, és a kauciót is visszatarthatja. [alberlettippek.hu]
Felmondás a lakásbérleti szerződés esetén
A lakásbérleti szerződés felmondásának módja attól függ, hogy a bérlet határozott vagy határozatlan időre szól. Fontos tisztában lenni a két típus különbségeivel, mert mindkettő más-más feltételekkel mondható fel.
Határozott és határozatlan idejű bérleti szerződés
- Határozott idejű szerződés: Ez a típus meghatározott időtartamra szól (például 1 év). Ha egy ilyen szerződést idő előtt szeretnénk felmondani, akkor a fennmaradó időszakra eső bérleti díjat is ki kell fizetnünk. Például, ha egyéves szerződésünk van, de már a második hónap végén felmondanánk, a maradék 10 hónap bérleti díja is a kötelezettségünk marad.
- Határozatlan idejű szerződés: Ilyen esetben a szerződés bármikor felmondható, a megállapodás szerinti felmondási idő figyelembevételével.
Bérleti szerződés megszüntetése
Rendes felmondás
- Határozatlan idejű szerződésnél: A felmondásnak legkésőbb a hónap 15. napjáig kell megtörténnie ahhoz, hogy a következő hónap végével megszűnjön a bérleti jogviszony.
- Határozott idejű szerződésnél: Itt csak a határozott időszak végére mondható fel a szerződés, vagyis a felek a bérleti idő lejártával zárhatják le a jogviszonyt.
Rendkívüli felmondás (szerződésszegés miatt)
Amennyiben valamelyik fél szerződést szeg, a szerződés rendkívüli felmondással is megszüntethető. Ehhez előzetes felszólítás szükséges, és legalább 15 napos felmondási időt kell biztosítani. A felmondás általában a következő hónap utolsó napjával lép életbe. Például, ha a szerződésszegés dátuma október 18., akkor a szerződés november 30-án szűnik meg.
Szerződésszegés miatti azonnali felmondás
Súlyos szerződésszegés esetén még gyorsabb felmondásra is lehetőség van. Ilyenkor nincs szükség előzetes figyelmeztetésre, ha a bérbeadó számára elvárhatatlan a szerződés fenntartása. A felmondást azonban a tudomásszerzéstől számított 8 napon belül közölni kell a másik féllel.
Bérleti szerződés és jogi tanácsadás a Szerzivel
A háziállattal költözni vágyók számára a lakásbérlés különösen nehézkes, mivel a bérbeadók nagy része elzárkózik attól, hogy állattal rendelkező bérlőknek adjon ki ingatlant. Sok esetben ez a félelem az állatok által okozott esetleges károk miatt alakul ki, de sajnos gyakran előítéleteken alapul. Pedig egy jól megírt lakásbérleti szerződés megoldhatná ezt a problémát, hiszen pontosan rögzíthetők benne a felek jogai és kötelezettségei, beleértve az esetleges állattartással kapcsolatos kérdéseket is.
Ebben nyújt segítséget a Szerzi platform: vegye igénybe a lakásbérleti szerződés generátort, amely lehetőséget biztosít arra, hogy a bérlők és a bérbeadók naprakész, személyre szabott megállapodást kössenek, amely figyelembe veszi az állattartásra vonatkozó feltételeket is. Így mindkét fél nyugodt lehet, és elkerülhetővé válhatnak a félreértések.
Amennyiben további segítségre volna szüksége lakásbérleti szerződéssel kapcsolatban vagy egyéb jogi kérdése merülne fel, forduljon bizalommal a Szerzi platformon regisztrált ügyvédek egyikéhez online jogi tanácsadás keretében, aki készséggel áll majd rendelkezésére.