A munkajog szövevényes rendszerében sokszor merülnek fel problémák, amelyekkel kapcsolatban a HR-hez vagy a munkáltatói jogkör gyakorlója az illetékes. Egy nagyobb szervezetben a pozíció gyakorlója azonban „elveszhet”, olyan értelemben, hogy nem tudjuk pontosan, hogy ki és milyen mértékben gyakorolja. Ebből következően homályos lehet, hogy kihez is kellene fordulnunk a munkaviszonyt érintő intézkedések kapcsán.
Munkáltató jogkör gyakorlója
A jogkör gyakorlója jogosult a munkáltatói jognyilatkozatok megtételére. Erre mind személyt, mind szervezeti egységet is meghatározhat a munkáltató.
A munkáltatói jogkör gyakorlója a munkáltató által meghatározott:
- természetes személy,
- testület,
- illetve szerv lehet.
A jogkör meghatározása
A munkáltató ennek rendjét munkáltatói utasítás, továbbá működési szabályzat formájában jelölheti meg. Jogosult a munkáltató megosztani ezt a jogkört és eltérő személyekhez delegálni bizonyos feladatokat. A jogkör megosztásának rendjét a munkavállalókkal szükséges közölni.
Megosztható tehát a jogkör a munkaviszony létesítésével, a munkaidő-beosztással és a munkaviszony megszüntetésével kapcsolatos jogok gyakorlása tekintetében. Ebben az esetben a munkáltatói jogkör megosztásáról a munkáltatói szabályzatban köteles rendelkezni a munkáltató.
Tájékoztatás
Fontos, hogy a munkáltató ezekben a dokumentumokban rögzíti a jogkör gyakorlóját, amelyről a munkavállalót köteles írásban tájékoztatni. A munkaviszony létesítésétől számított 15 napon belül kötelezően írásban kell tájékoztatni ezekről az információkról a munkavállalót. Az ebben bekövetkező változásról szintén köteles értesíteni.
Megoldás: a Szerzi
Amennyiben problémája vagy kérdése merülne fel, keresse bizalommal a Szerzi platformon regisztrált ügyvédeket, akikhez sok más jogterület mellett a munkajoggal kapcsolatos problémáikkal is fordulhatnak online jogi tanácsadás keretében.