Az öröklés folyamata összetett jogi kérdéseket vet fel, különösen, ha élettársi kapcsolatokról van szó. Ebben a cikkben megvizsgáljuk az öröklés lépéseit és feltételeit, különös tekintettel az élettársak jogaira. A törvényi változások és végintézkedések szerepe is kiemelten fontos, miközben feltárjuk, hogy az élettársak mikor minősülnek törvényes örökösöknek, és miként biztosíthatják örökségüket a végrendelet és egyéb jogi eszközök segítségével.
Az öröklésről
Az öröklés nem más, mint az ember vagyonában halála esetén bekövetkező egyetemes jogutódlás. Az ember halálával a hagyatéka, mint egész száll át az örökösre. Az örökhagyó halálának pillanatában a törvény erejénél fogva beáll az öröklés.
Az öröklés megnyílását is ez az időpont jelzi, ekkor az örökös a hagyatékot – vagy annak neki jutó részét, illetve meghatározott tárgyát – elfogadás vagy bármely más jogcselekmény nélkül megszerzi.
Most már csak egyetlen kérdés maradt, ki minősül valójában örökösnek és az élettárs beletartozik-e egyáltalán ebbe a körbe?
Élettársak öröklése
Örökölni alapvetően végintézkedés alapján vagy törvény szerint lehetséges. Fontos, hogy amennyiben az örökhagyó után végintézkedés maradt, akkor az fogja meghatározni az öröklés rendjét.
Törvényes öröklés
Az élettársak alapvetően nem minősülnek törvényes örökösöknek, azonban ez alól egy kivétel van.
A bejegyzett élettársi kapcsolatról, az ezzel összefüggő, valamint az élettársi viszony igazolásának megkönnyítéséhez szükséges egyes törvények módosításáról 2009. évi XXIX. törvény alapján
“megfelelően alkalmazni kell (…) a házastársra vagy házastársakra vonatkozó szabályokat a bejegyzett élettársra vagy bejegyzett élettársakra”.
Mindez azt jelenti a gyakorlatban, hogy a házastárs törvényes örökösi minőségére vonatkozó rendelkezések irányadóak a bejegyzett élettársra is.
Ezáltal a törvényes öröklési rend alapján második sorban a leszármazottak után a bejegyezett élettársak is jogosultak öröklésre. Fontos, hogy a hagyaték megnyílásának időpontjában már bejegyzett élettársi kapcsolat szükséges.
Végintézkedés alapú öröklés
Az élettárs öröklésének biztosításának másik módja végintézkedés alapján lehetséges. A végintézkedés magában foglalja
- a végrendeletet,
- az öröklési szerződést,
- a halál esetére szóló ajándékozást.
Fontos, hogy hatálytalannak minősül az a végrendelet, amelyet az életközösség fennállta alatt tett, ha:
- az öröklés megnyílásakor az életközösség nem áll fenn, és
- az eset körülményeiből nyilvánvaló, hogy az életközösség visszaállítására nem volt kilátás és
- az örökhagyó nem akarta juttatásban részesíteni az élettársat.
Konklúzió
Az élettársak öröklése nem kizárt, amennyiben a szükséges körültekintést gyakoroljuk. Ide tartozik tehát az élettársi viszony bejegyzése vagy pedig a megfelelő formátumú végintézkedés.
Amennyiben további kérdése merül fel az öröklést érintő jogi kérdésekkel kapcsolatban, kérjen online jogi tanácsadást a Szerzi felületén egy regisztrált, az ügyvédi kamaránál nyilvántartott ügyvédtől.