A társasházak szerepe az elvárosiasodott környezetekben évtizedek óta jelentős, hiszen a nagyvárosok magas lélekszáma megköveteli ezt a fajta lakókörnyezetet. Annak érdekében, hogy a társasházakban harmonikusan és gördülékenyen zajlhasson az életünk érdemes tisztában lennünk a legalapvetőbb társasházi szervekkel és azok működésével.
A társasház döntéshozó szerve – a közgyűlés
A társasházak legalapvetőbb szerve a közgyűlés, hiszen itt születnek a társasház többi szervére és a közösség mindennapi életére vonatkozó fontos döntések.
Évente egy alkalommal mindenképpen közgyűlést kell tartani, amelynek a legfőbb napirendi pontjai az éves elszámolás rendezése és a következő évi költségvetés megállapítása.
A közgyűlés összehívása
A társasházi közgyűlés összehívása a meghívó kiküldésével történik, amely elsődlegesen a közös képviselő (vagy az intézőbizottság) feladata. A tulajdoni hányad legalább tizedével rendelkező tulajdonostársak is élhetnek ilyen kezdeményezéssel, amelyet írásban kell benyújtaniuk bizonyos egyéb feltételek teljesülése esetén.
A meghívót értelemszerűen a közgyűlést megelőzően kell megküldeni, legkésőbb annak időpontja előtt 8 nappal. A következő 5 fontos információt kell tartalmaznia:
- A közgyűlés helyét és időpontját.
- Napirendi javaslatot a következő személyek megválasztására: a közgyűlés levezető elnöke, a jegyzőkönyvvezető és a jegyzőkönyvet hitelesítő két személy.
- A szavazásra előterjesztett napirendi pontok
- Amennyiben részközgyűlésre szól, erre külön utalni kell a meghívóban.
- Meg kell határozni a megismételt közgyűlés időpontját is, illetve külön fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a határozatképesség eltérően alakul a megismételt gyűlésen.
Közös képviselő és intézőbizottság
A legfontosabb társasházi döntések tehát a közgyűlésen dőlnek el, azonban végrehajtásukért már nem a lakógyűlés, hanem a közös képviselő vagy az intézőbizottság felel.
Közgyűlési képviselő lehet bármelyik tulajdonostárs, de akár egy társasházkezelő cég vagy ingatlankezelői jogosultsággal rendelkező cég is.
A tulajdonosi közösség dönthet úgy is, hogy nem bíz meg egy közös képviselőt a ház ügyeinek intézésével, hanem a tulajdonosok közül intézőbizottságot alakít ki. Az intézőbizottság feladata megegyezik a közös képviselő hatásköreivel, és legalább egy elnökből, valamint két tagból tevődik össze.
Számvizsgáló bizottság
A számvizsgáló bizottság legfőbb feladata az, hogy ellenőrizze a közös képviselő vagy az intézőbizottság tevékenységét, valamint felügyelje a társasház pénzügyi működését. Ebből fakadóan hatáskörébe tartoznak a következők:
- Bármikor ellenőrizheti a közös képviselő tevékenységét, havonta vizsgálhatja a társasház pénzforgalmát.
- Véleményezheti az előterjesztett napirendi pontokat.
- Javaslatot tehet a társasházi tisztviselők díjazására.
- Ha a közös képviselő nem tesz eleget a tulajdonostársak kérésének, helyette intézkedve összehívhatja a közgyűlést.
Hol kaphatunk segítséget?
Egy társasház sikeres működéséhez a közgyűlés, a közös képviselő és a számvizsgáló bizottság jogszerű és hatékony munkája elengedhetetlen tényezők. Amennyiben problémája adódik a társasház működésével, vagy személyre szabott segítségre van szüksége, keresse a Szerzi platformon regisztrált ügyvédeket, akik online jogi tanácsadás keretében akár 3 órán belül segítséget nyújtanak Önnek.