Napjainkban egyre gyakrabban hallhatunk a személyiségi jogokról. Ilyen például az élet, a testi épség és az egészség védelméhez-, a képmáshoz és hangfelvételhez való jog vagy a személy hátrányos megkülönböztetésének tilalma. Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy annak, aki ezeket megsérti, milyen következményekkel kell szembenéznie? A következő 1 percben a sérelemdíjról, vagyis a személyiségi jogok megsértésének legfontosabb következményéről olvashatnak.
Mi a sérelemdíj?
A személyiségi jogokra vonatkozó legfontosabb szabályokat a Polgári Törvénykönyv tartalmazza, amely nemcsak felsorolja a személyiségi jogokat, hanem a megsértésük esetére szankciókat is megállapít:
- a jogsértés tényének bírósági megállapítása,
- a jogsértés abbahagyását és a jogsértő eltiltását a további jogsértéstől,
- kellő elégtétel adása megfelelő nyilvánosság előtt,
- a sérelmes helyzet megszüntetését, a jogsértést megelőző állapot helyreállítását és a jogsértéssel előállított dolog megsemmisítését vagy jogsértő mivoltától való megfosztását
- sérelemdíj fizetése.
A sérelemdíj tehát a személyiségi jogunk megsértésének egyik szankciója.
Mikor és hogyan követelhető?
A Ptk. megfogalmazásából azt láthatjuk, hogy nem minden sérelem esetén követelhetjük a sérelemdíj megfizetését, hiszen ez az eszköz csak a nem vagyoni sérelem kompenzálására alkalmas.
Éppen ez a legjelentősebb eltérés a kártérítéshez képest, hiszen a kártérítés intézménye csak a vagyoni károk esetén merülhet fel. Kivétel az az eset amikor valaki személyiségi jogainak megsértéséből eredően kárt szenved, ekkor többlettényállási elem bizonyítása, nevezetesen a személyiségi jogsértés által okozott vagyoni kár felmerülése is szükséges.
Bizonyítás
Ahhoz, hogy eredményes legyen a sérelemdíj iránti követelésünk, csupán egyetlen dolgot kell valószínűsítenünk a bíróság előtt: azt, hogy valamely személyiségi jogunkat megsértették. Ezen kívül semmi mást nem kell igazolni, hiszen ez a jogintézmény pontosan a nem vagyoni hátrányként jelentkező sérelmünket orvosolja.
A Szerzi platformon regisztrált ügyvédekhez sok más jogterület mellett a személyiségvédelem körében felmerült problémáikkal is fordulhatnak online jogi tanácsadás keretében.