A munkaszerződés a munkaviszonyt létrehozó dokumentum, amely a felek közötti munkakapcsolatot elsődleges jelleggel meghatározza. Tartalmaznia kell a munkáltató és a munkavállaló megállapodását és azokat a feltételeket, amelyeknek megfelelően a munkaviszonyt létesíteni szeretnék.
Ebben a kérdéskörben a Munka Törvénykönyve az irányadó jogszabály, amely meghatározza a munkaszerződés legfontosabb tartalmi elemeit is. A következő egy percben ezekről a szabályokról olvashatják el a leglényegesebb tudnivalókat.
Mi a munkaszerződés?
Ha a törvény másként nem rendelkezik, a munkaviszonyt úgy hozhatjuk létre, ha munkaszerződést kötünk. A munkaszerződés a munkáltató és a munkavállaló oldalán is egy-egy kiemelten fontos kötelezettséget hoz létre:
- A munkavállaló köteles munkát végezni a munkáltató utasításainak megfelelően.
- A munkáltató pedig köteles foglalkoztatni a munkavállalót, valamint megfizetni az őt megillető munkabért.
Mit kell tartalmaznia a munkaszerződésnek?
Ahhoz, hogy a felek között létrejövő megállapodás munkaszerződésnek minősüljön, nagyon fontos, hogy az alábbi két pont szerepeljen benne:
- A szerződésnek rendelkeznie kell arról, hogy a munkavállaló milyen munkakörben fog dolgozni.
- Kötelező a szerződésben a munkavállaló alapbérének is szerepelnie.
Ezen a két kötelező tartalmi elemen kívül természetesen más fontos információk is lehetnek, amelyeket érdemes rögzíteni a megállapodásban, például
- a munkavégzés helyét.
- a próbaidő időtartamát.
- a munkaviszony időtartamát.
- a munkaidőt.
Hogyan köthetjük meg a munkaszerződést?
A munkaszerződés esetén nagyon fontos kritérium, hogy csak írásban köthető meg, ennek hiányában ugyanis érvénytelen lesz. A szerződés írásba foglalása a munkáltató kötelessége, azonban a munkavállalónak is érdeke ez, hiszen egy írásba foglalt megállapodás egyes elemei egy esetleges jövőbeni nézeteltérés esetén könnyebben bizonyíthatók.