A vállalkozások és jogi tranzakciók sikerességét a legtöbb esetben a költséghatékonyság és a pénzügyi eredmények határozzák meg. Az üzleti kérdésekben hozott döntéseink során kiemelt jelentőséggel bír az a törekvés, hogy a lehető legkevesebb költségráfordítással érjük el a kitűzött céljainkat. Erre a megbízási szerződés megkötése hatékony eszköz, mivel a jogbiztonság megteremtése azt is jelenti, hogy komoly összegeket takarítunk meg.
Ebben a cikkünkben azt mutatjuk be 5 pontban, hogy a megbízási szerződés miért segít abban, hogy több pénzt spóroljunk meg, mint amit eredetileg gondoltunk.
Részletes leírás és költségkontroll
A megbízási szerződés megkötésének legelső lépése az, hogy alaposan megfontoljuk a megbízás legfontosabb elemeit. A szerződésben érdemes a megbízás tárgyát (vagyis azt a feladatot vagy szolgáltatást, aminek az elvégzését a megbízó a megbízottra bízza) a lehető legpontosabban és részletesen meghatározni, mivel ez a dokumentum elsődlegesen fogja meghatározni a felek kapcsolatát.
Az, hogy gondosan mérlegeljük a megbízás tárgyának feltételeit, lehetővé teszi, hogy rendszerezetten gondolkodjunk az elérendő céljainkról, a rendelkezésünkre álló pénzügyi keretről és a várható kiadások és bevételek összegéről is. A részletes leírás és mérlegelés alapján kiszűrhetjük a felesleges költségeket, illetve azonosíthatjuk azokat a területeket is, ahol spórolhatunk.
Díjazás és fizetési feltételek megtárgyalása
A megbízási szerződés második legfontosabb mozzanata a megbízási díj meghatározása, vagyis az, hogy a megbízott milyen összegért cserébe fogja a feladatát ellátni.
A díj összege, a fizetés módjának és feltételeinek megtárgyalása remek lehetőség a költségek megvitatására, ahol bátran élhetünk az alku és a költségoptimalizálás eszközeivel. Szintén növeli a hatékonyságot az, hogy az előzetes tárgyalások alapján kiszámítható anyagi helyzetet alakíthatunk ki, így tervezhetünk előre a kiadásaink és bevételeink összegével.
Rugalmasság és változások
Természetesen minden szerződéses viszonyban előfordulhat, hogy a körülmények – akár rajtunk kívül álló okokból – megváltoznak. A megbízási szerződés remek eszköz arra, hogy felkészüljünk a változásokra, vegyük számba azokat a területeket, ahol hibák vagy károk keletkezhetnek és próbáljunk stratégiát állítani az elkerülésükre. Ha felmértük a potenciális problémákat, meghatározhatjuk, hogy milyen módon szeretnénk a változások költségeit elszámolni, vagy akár az árajánlat módosításának feltételeit is rendezhetjük. Így kontrollálhatjuk a költségeinket és a kiadásainkat is.
Felelősség és garanciák
A megbízási szerződés egyik legfontosabb funkciója az, hogy amennyiben a felek között vita vagy konfliktus alakulna ki, tartalmazzon olyan rendelkezést, amely védelmet és jogi biztonságot nyújt a visszaélésekkel szemben.
A szerződésben rendelkezhetünk a felek felelősségéről és a garanciákról is: ez biztosítja a megfelelő minőségű és színvonalú feladatellátást, illetve az esetleges károkért fennálló felelősséget is rendezi.
Jogi védelem és vitarendezés
A jogi védelem és vitarendezés egy rendkívül költséges folyamat, így egy megfelelő és hatékony szerződéssel, amely a viták esetére védelmet és konfliktuskezelési megállapodásokat tartalmaz, rengeteg kiadástól kímélhet meg minket. Annak előzetes meghatározása, hogy a felmerülő problémáinkat milyen módszerekkel szeretnénk megoldani, a kiadásokon felül rengeteg időt és energiát is megspórolhat.
A megbízási szerződés egy rendkívül sokoldalú megállapodás, ami – ahogy láthattuk – azt a célt is szolgálja, hogy a lehető legtöbb felesleges és elkerülhető kiadástól megkíméljen minket. Segítségével jobb gazdasági eredményeket érhetünk el, és biztosíthatjuk a projektünk sikerességét is.
Amennyiben a megbízás tárgyának, a megbízási díjnak vagy a vitarendezési feltételeknek az előzetes mérlegeléséhez vagy más megbízási szerződéssel kapcsolatos probléma megoldásához segítségre van szüksége, próbálja ki a Szerzi oldalán elérhető online jogi tanácsadás lehetőséget, amely keretében a platformon regisztrált ügyvédek fognak segíteni Önnek.