A jogi problémák megoldása során gyakran felmerül a kérdés: hová forduljunk, ha egy megbízható ügyvédre van szükségünk? Az internetes platformok egyre nagyobb segítséget nyújtanak ebben, mivel egyszerű és átlátható módon hozzáférést biztosítanak a jogászokhoz, illetve különböző típusú szerződésekhez is.
Ebben a cikkben bemutatjuk, hogy mi is az az ügyvédkereső szolgáltatás, bízva abban, hogy ezzel az Ön ügyvédkeresését is megkönnyítjük a jövőben.
Mikor forduljunk ügyvédhez?
Ügyvédhez gyakorlatilag bármikor fordulhatunk, amennyiben valamilyen jogi kérdésünk merül fel. Bizonyos esetekben ez elkerülhetetlenné is válhat. Lehet, hogy jogaink érvényesítését szeretnénk elérni, de előfordulhat az is, hogy valaki követelést támaszt velünk szemben, amelyet vitatunk. Ugyanilyen gyakori, hogy megegyezés vagy szerződéskötés során van szükség ügyvédi közreműködésre, hogy a megállapodás jogilag is megfelelő legyen. Sok esetben csupán jogi tanácsra van szükségünk egy olyan helyzetben, amelyet laikusként nem tudunk átlátni – akár a jogi szabályozás bonyolultsága miatt, akár azért, mert érintettként nehezünkre esik objektíven és pártatlanul megítélni az ügyünket. [mük.hu]
Ügyvédi tevékenységek
Az ügyvédi tevékenységről szóló 2017. évi LXXVIII. törvény (Ütv.) az ügyvédi tevékenységeket a következő kategóriákban határozza meg:
- a jogi képviselet ellátása,
- büntetőeljárásban védelem ellátása,
- jogi tanácsadás,
- okiratszerkesztés,
- okirat ellenjegyzése,
- a fentiekkel összefüggésben keletkezett okiratok elektronikus okirati formába történő alakítása,
- a fentiekkel összefüggő letétkezelés.
Ezeken felül az Ütv. meghatároz úgynevezett kiegészítő jelleggel folytatható ügyvédi tevékenységeket, amelyek a következők:
- szabadalmi ügyvivői tevékenység,
- adótanácsadás,
- társadalombiztosítási tanácsadás,
- biztosítási tanácsadás,
- munkaügyi tanácsadás,
- bírósági, hatósági, illetve más közhatalmi eljáráson kívüli képviselet ellátása,
- pénzügyi és egyéb üzletviteli tanácsadás,
- felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadói tevékenység,
- bizalmi vagyonkezelési tevékenység,
- ingatlanközvetítői tevékenység,
- társasházi közös képviselői tevékenység,
- nem az ügyvédi tevékenység gyakorlója által készített papíralapú dokumentum elektronikus okirati formába alakítása,
- közvetítői eljárásban és büntetőügyekben folytatott közvetítői tevékenység,
- adatvédelmi tisztviselői tevékenység. [njt.hu]
Pórul is járhat a nem megfelelő ügyvéd miatt
Az alábbi eset nagyszerű példa arra, hogy miért is fontos, hogy megfelelő ügyvéd képviseljen minket. [mubse.hu]
Egy ügyvéd megbízási jogviszony keretében látta el ügyfele (a felperes) képviseletét egy biztosítótársasággal (alperes) szemben indított perben. Az alperes a perben elsődlegesen az elévülésre hivatkozott. Az eljáró bíróság bizonyítási eljárást folytatott le, ennek keretében szakértő is meghallgatásra is került, melynek díját a felperes előlegezte. Ezt követően a bíróság a keresetet elutasította, mert a peres felek közötti biztosítási szerződés részét képező általános szerződéses feltételek szerint a biztosítási szerződésből eredő igények már elévültek.
A jogerős elutasítást követően per alakult ki az ügyfél és az ügyvédje között. Az ügyfél arra hivatkozott, hogy az ügyvéd az alapperben semmilyen módon nem tájékoztatta őt az elévülés szabályairól, és még az elsőfokú ítélet meghozatalát követően is arra biztatta őt, hogy fellebbezzen az ítélettel szemben. Állítása szerint, amennyiben az elévülésről korrekt tájékoztatást kap, úgy a perindítás elkerülhető lett volna, így az ezzel kapcsolatos költségei nem merültek volna fel. A keresete az alapperben általa megfizetett szakértői díjelőleg, annak késedelmi kamata, valamint a perköltségek megfizetésére irányult.
Az ügyvéd a kereset elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy mindent megtett ügyfele pernyertessége érdekében, arról nem tehet, hogy az elévülés kérdésében a bíróság az álláspontját nem fogadta el.
A bíróság ítéletével marasztalta az ügyvédet. Érvelése szerint, a Ptk. értelmében a megbízott köteles a megbízót tevékenységéről és az ügy állásáról kívánságára, szükség esetén e nélkül is tájékoztatni, különösen, ha más személy igénybevétele vált szükségessé, vagy ha a felmerült új körülmények az utasítások módosítását teszik indokolttá. Az ügyvéd azonban nem nyújtott az ügyfelének szakszerű tájékoztatást az igénye jogi megítélésére és érvényesíthetőségére vonatkozóan. Ráadásul a tájékoztatást azt követően is elmulasztotta, hogy az alapperben a biztosítótársaság elsődlegesen az elévülésre hivatkozott, holott ez a hivatkozás olyan új körülménynek minősül, amely a per folytatására vonatkozó utasítás módosítását teheti indokolttá.
Az ügyvéd ezért a jogszabály alapján fennálló tájékoztatási kötelezettségét megszegte. Az ügyfélnél felmerült szakértői díjelőleg mint költség egyértelműen azért merült fel, mert az ügyfél – nem tudva, hogy igénye elévülés miatt elutasításra kerülhet – az ügy érdemi elbírálásához szükséges szakértői bizonyítás költségét megfizette.
Végezetül a jogerős ítéletben a bíróság marasztalta az ügyvédet az ügyfele által megfizetett szakértői díj, valamint a megfizetés napjától kezdődő késedelmi kamat megfizetésében.
Miért fontos az ügyvédkereső?
A jogi problémák megoldása során gyakran válik aktuálissá a kérdés: hogyan találjunk megbízható és szakszerű ügyvédi segítséget? A Magyar Ügyvédi Kamara hivatalos ügyvédkeresője és az online platformok ma már hatékony eszközöket biztosítanak a megfelelő jogi szakember megtalálásához. [magyarugyvedikamara.hu]
Egy ügyvédkereső szolgáltatás segítségével gyorsan megtalálhatjuk a szakterületnek megfelelő szakembert, akinek segítségével biztonságosabban, hatékonyabban oldhatjuk meg a problémánkat. [ugyvedma.com]
Hogyan működik egy online ügyvédkereső?
- Regisztráció és bejelentkezés: általában az ilyen platformokon először regisztrálnunk kell, hogy hozzáférhessünk a szolgáltatásokhoz.
- Szakember keresése: az oldalon különböző szűrőkkel (pl. szakterület, város) kereshetünk ügyvédet, akinek a szakmai adatai, tapasztalatai és ügyfélvéleményei is elérhetők.
- Kapcsolatfelvétel: miután megtaláltuk a megfelelő szakembert, közvetlenül fel is vehetjük vele a kapcsolatot.
Tippek az ügyvéd kiválasztásához
- Szakmai háttér ellenőrzése: mindig nézze meg, hogy az adott ügyvéd milyen tapasztalattal rendelkezik, továbbá tekintse át referenciáit és a szakterületeit!
- Vélemények áttekintése: a korábbi ügyfelek visszajelzései sokat elárulhatnak az adott ügyvédről.
- Kommunikáció: a jó kommunikáció alapja a sikernek, ezért fontos, hogy az ügyvéd nyitott legyen, és érthetően magyarázza el a jogi kérdéseket.
- Szimpátia: Ahogyan a szimpátia minden emberi kapcsolat alapja, úgy a munkakapcsolatokban is meghatározó szerepet játszik. Az élet bármely területén csak akkor tudunk tartós, bizalmon alapuló kapcsolatot kialakítani, ha legalább egy alapvető, de kölcsönös szimpátia létrejön a felek között – ez alól az ügyvéd és ügyfél közötti viszony sem kivétel. [drandirko.hu]
Ügyvédkereső a Szerzi-vel
A Szerzi szolgáltatásai között elérhető egy ügyvédkereső funkció is, amely az online jogi tanácsadás opció kiválasztásával használható. A folyamat elindításához először regisztrálni kell az oldalon, ezt követően pedig gyorsan és egyszerűen felvehetjük a kapcsolatot a számunkra legmegfelelőbb, regisztrált ügyvéddel. Ehhez mindössze annyit kell tennünk, hogy kiválasztjuk az ügyünkhöz leginkább illeszkedő jogi területet. A 18 különböző jogi kategóriát itt találja.