Éppen elég probléma van az életében annak, akinek ügyvédre van szüksége. Ha ez nem lenne elég, az ügyvédkeresés (és a megfelelő szakember kiválasztása) több szempontból is nehézkes. Olyan személyt kell választanunk, akinek megbízunk szakmai tudásában, tapasztalataiban, rátermettségében és elvárjuk, hogy ezekkel elérje a nekünk kedvező, kitűzött célt.
Miért nehéz az ügyvéd választás?
A következő példában az egyik internetes platformon kér segítséget a kérdező. Szüleitől örökölt egy ingatlant, amely egyébként osztatlan közös tulajdonnak minősül, ebből pedig egyharmad része lett a kérdezőé. [reddit.com]
Sehogy sem tud dűlőre jutni a többi féllel, hogy megvásárolja maradék 2/3-ot, de mivel az egyik fél jóval a piaci ár felett szeretné értékesíteni az ingatlant, viszont így nehezebben vagy nem is kelne el. Kivásárolni ezt a felet sem ő nem tudja, sem pedig harmadik fél. Sok-sok egyezkedés, beszélgetés után úgy döntött, hogy pert indít az osztatlan közös tulajdon megszüntetésére, ám ehhez szüksége van egy ügyvédre.
Ismerősei körében nem talált ingatlanjoggal foglalkozó szakértőt, így olyan ügyvédet kell keresnie, akiről semmit nem tud, mivel nagyon sok ügyvéd nem rendelkezik saját honlappal, értékeléssel, véleményekkel. Természetesen az lenne a legegyszerűbb és legjobb választás, ha lenne egy ismerős, aki jó szívvel tudna (saját tapasztalatok alapján) ügyvédet ajánlani. Megpróbálta telefonon és e-mailben több ügyvéddel és ügyvédi irodával felvenni a kapcsolatot, de tovább nehezíti a helyzetét az is, hogy külföldön él, és a személyes konzultáció nem jöhet szóba. Akikkel eddig beszélgetett, azok nem pártolják az online jogi tanácsadás lehetőségét.
Ebben a cikkben utánajárunk, hogy mit lehet tudni az ügyvédekről, és milyen szempontok alapján érdemes kiválasztani a legmegfelelőbb ügyvédet, a már előzőleg említett példa esetében is.
Hogyan válhat valaki ügyvéddé?
Ma Magyarországon az ügyvéddé válás első lépcsőfoka a jogi egyetem elvégzése. Öt év kitartó és szorgalmas tanulás után jogász válik az egyetemi hallgatóból. Ám ne felejtsük:
“Minden ügyvéd jogász, de nem minden jogász ügyvéd.”
Ez a mondat azt jelenti, hogy az egyetem után már jogász lesz abból, aki sikeresen elvégezte az egyetemi szakot, de ez nem jelenti azt, hogy automatikusan ügyvéddé is vált. Egyetem után 3 évig kell tényleges jogi végzettséget igénylő területen dolgozni. Például ha ügyvédi irodában asszisztensi munkakört töltünk be, az nem számít bele a három évbe, mert nem igényel jogi végzettséget.
A következő munkakörök számíthatnak joggyakorlatnak: bírósági fogalmazó, ügyészségi fogalmazó, ügyvédjelölt, közjegyzőjelölt, önálló bírósági végrehajtó vagy más állami vagy önkormányzati szervnél foglalkoztatott jogász. A három éves munkaviszonyt napi 8 órában történő foglalkoztatással kell teljesíteni, tehát részmunkaidő esetén a három évhez hozzá kell még számolni az azzal arányos időt. A három éven belül egy évet kell ügyvédjelöltként dolgozni, ahhoz, hogy az ügyvédi kamara elfogadja a felvételt. Ezt a három éven kívül is lehet teljesíteni.
Aki rendelkezik 3 év gyakorlattal, az jelentkezhet jogi szakvizsgára. A jogi szakvizsga három részből áll, mindegyik három-három vizsgatárgyból tevődik össze.
- rész: polgári jog és családjog, a gazdasági jog, polgári eljárásjog
- rész: büntetőjog, büntető eljárásjog, büntetés-végrehajtási jog és szabálysértési jog
- rész: munkajog és társadalombiztosítási jog, alkotmányjog és közigazgatási jog, európai uniós jog.
Ezek közül egy vizsgatárgyból írásban, a többiből szóban kell számot adni a tudásáról. A vizsgákat egymás után, a vizsgázó tetszése szerinti sorrendben kell teljesíteni, részvizsgánként. Tehát a második részre csak akkor lehet továbblépni, ha az elsőben minden vizsgát teljesítettek. A szakvizsgára való jelentkezés után 5 év áll rendelkezésre a vizsgák teljesítésére. [igazsagugyiinformaciok.kormany.hu]
A jelöltek a megannyi tanulás és megpróbáltatás után kérhetik csupán az ügyvédi kamarába történő felvételüket, majd az ügyvédi eskü letételét követően kezdhetik meg az ügyvédi tevékenységüket.
Ügyvédi tevékenység Magyarországon
Az ügyvédek tevékenységét Magyarországon a 2017. évi LXXVIII. törvény szabályozza. Eszerint a hivatás célja, hogy a felek közötti jogvitát megegyezéssel zárják le az ügyfelek jogai és jogos érdekei érvényesítése mellett, továbbá elősegítsék a kötelezettségek teljesítését egyaránt. A tevékenység az ügyfél és az ügyvéd között fennálló kölcsönös bizalmon alapszik. Az ügyvéd a munkáját lelkiismeretesen, a legjobb tudása szerint kell, hogy végezze, a jogszabályok megtartásával. Tevékenysége végzése közben nem kerülheti meg a jogszabályokat, a tevékenység nem irányulhat jogszabályba ütköző célra, vagy ilyen ügyletben való közreműködésre. A jogszabály fenntartja a szabad ügyvédválasztást, amely szerint mindenki megválaszthatja, hogy kit szeretne a jogi képviselőjének. [net.jogtar.hu]
Ügyvéd feladatai
Egy ügyvéd feladatköre szerteágazó lehet, ezért a következőkben csak egy általános, de átfogó leírást olvashatnak.
Jogi képviselet
Az ügyvéd képviseli az ügyfelei jogait és érdekeit. Törvény írja elő, hogy milyen esetekben kötelező az ügyvédi közreműködés igénybevétele. Például büntetőeljárásokban, amikor valaki olyan bűncselekményt követ el, amelyre a törvény öt évig terjedő vagy ennél súlyosabb szabadságvesztés büntetés kiszabását rendeli. Szintén szükség van ügyvédre bizonyos közigazgatási és polgári peres eljárások során. [dr.andirko]
Ellenben vannak olyan esetek, amikor az alperes vagy felperes saját magát képviselheti a bíróságon, például egy házassági bontóperben.
Védelem büntetőeljárásban
Ha valaki bűncselekményt követett el, de akár csak gyanúba keveredett érdemes felkeresni minél hamarabb egy védőügyvédet vagy kirendelt védőt kérni. Minél hamarabb megkezdődik a közös munka, annál nagyobb az esély, hogy a legkedvezőbb eredményt tudja elérni. Egy ügyvéd korai bevonásával akár az előzetes letartóztatás is elkerülhetővé válik. Nem mindegy tehát, hogy mikor kapcsolódik be.
Jogi tanácsadás
Jogi tanácsadás keretein belül minden kérdésre választ kaphatunk a kiválasztott szakértő ügyvédtől. A jogszabályok szövege, vagy más hivatalos iratok értelmezése nagy nehézséget tud okozni, de jogi tanácsadás keretében az ügyvéd azokat közérthetően, egyszerűen le tudja “fordítani”.
Okiratszerkesztés és ellenjegyzés
Ha valamilyen szerződés megkötése, esetleg végrendelet írása előtt állunk, érdemes egy szakértőt, ügyvédet felkeresni, aki segít a dokumentumot elkészítésében. Egyrészt az ügyvédnek megvan a kellő háttértudása, hogy az ilyen hivatalos dokumentumoknak milyen feltételeknek kell megfeleltetni. Másrészt gondoskodik arról, hogy az okirat összhangban legyen a jogszabályokkal és a felek érdekeivel is, ennek eléréséhez a másik fél képviselőjével is tárgyalhat.
Továbbá az sem utolsó, hogy speciális személyes igényekhez könnyedén tudja igazítani a szerződést. Fontos, hogy a felek tisztában legyenek a szerződés jogi következményeivel, az azzal kapcsolatos kötelességekkel és jogokkal. Ha jogszabály szerint nem elegendő a két tanú aláírásával tett jognyilatkozat, akkor szükséges az ügyvéd pecsétje és aláírása.
Ha nem szeretne bajlódni a tökéletes dokumentum megszerkesztésével, a Szerzin percek alatt kitöltheti és elkészítheti saját szerződését a szerződésgenerátorral.
Ügyvédkeresés a Szerzin
A Szerzi egy jogi platform, ahol alapvetően három funkció, szolgáltatás érhető el. Egyrészt lehetőség van szerződést generálni, amellyel perceken belül elkészítheti saját, egyéni dokumentumát. A már meglévő dokumentumait kényelmesen, biztonságosan tárolhatja a Szerzi platformján.
Másrészt online jogi tanácsadást kérhet a Szerzi platformján regisztrált, ellenőrzött ügyvédekkel. Mikor az ügyvédek regisztrálnak, meg kell adniuk többek között a kamarai nyilvántartási számukat, a kamarai azonosító számukat és az ügyvédi igazolvány számukat, ezzel bizonyítva a személyazonosságukat. Miután kiválasztotta az Ön számára megfelelő ügyvédet, azonnal felveheti vele a kapcsolatot. Az ügyvédek munkadíját a konzultáció előtt megismerheti és ennek tudatában el is kezdhetik az online jogi tanácsadást. Az online jogi tanácsadással időt és energiát spórolhat, sőt az ország bármelyik részén élő ügyvéddel felveheti a kapcsolatot.
Jó ügyvéd = sikeres ügy?
A továbbiakban arra térünk ki, hogy mire érdemes odafigyelni az ügyvéd kiválasztásánál, a tanácsadásnál, és arra is, hogy a konkrét ügy milyen formában kapcsolódik ezekhez.
Mindenképpen megállapítható, hogy meghatározhatja az ügy kimenetelét a megfelelő ügyvéd kiválasztása. Nem elég a jogszabályok átfogó ismerete, szükség van gyakorlatra, tapasztalatra is. Ez azért fontos, mert akkor egyből tud hatékonyan reagálni a szituációnkra, képes előrelátóan olyan lépéseket tenni, mely elősegítheti az ügy kedvező kimenetelét.
Milyen a jó ügyvéd?
Tapasztalat az adott jogterületen: Lehetőség szerint olyan ügyvédet válasszon, aki ismeri az adott jogterületre vonatkozó jogszabályokat, emellett azon a szakterületen gyakorlati tapasztalattal is rendelkezik.
Jó kommunikációs készségek: Fontos, hogy az ügyvéd, közérthetően és egyszerűen, minél pontosabb magyarázatot tudjon adni, hogy ő is átlássa az ügyfél helyzetét. Célszerű, hogy az ügyvéd minél hamarabb megtalálja a közös hangot az ügyféllel, és kialakuljon egy bizalmi kötelék kettejük között, hogy az ügyfél minél több, apró részletet osszon meg az ügyvéddel.
Személyes tulajdonságok: Az ügyvédnek türelmesnek és kitartónak kell lennie, mivel az ilyen eljárások időigényesek lehetnek és valószínű, hogy az ügyfél az ilyen stresszhelyzetekhez nincs hozzászokva. Az ilyen helyzetekben is meg kell tudni nyugtatnia az ügyfelet és minél több támogatást kell nyújtania neki.
Digitális eszközök használata: A mai világban a digitalizáció, a digitális kultúra egyre jobban elterjed az életünk összes területén. Vannak munkahelyek, ahol már nem kell hétköznap bemenni és onnan dolgozni, elég csupán, ha otthonról, a digitális eszközök segítségével dolgoznak az emberek. Ennek megvannak az előnyei és hátrányai is egyaránt. Nincs ez máshogy az ügyvédeknél sem. Egyre több ügyvédi irodánál van lehetőség a személyes konzultáció helyett, online konzultációra. Ahogy a fenti példa esetében is, mivel külföldről nem olyan egyszerű hazakeveredni, érdemesebb az online konzultációt választani. Elengedhetetlen, hogy az ügyvéd rendelkezzen a digitális eszközök magabiztos használatához kellő tudással is.
Korábbi vélemények, tapasztalatok: Sokat segíthet, ha a kiválasztott ügyvédről valamilyen formában tudunk tájékozódni. Legjobb, ha ehhez régi ügyfelek révén jutunk el, akik saját tapasztalat alapján, őszintén fejthetik ki véleményüket.
Végül a jó ügyvédet egy viharos tengeren szolgáló kapitányhoz lehetne hasonlítani. Az ügyfél helyzete néha nagyon zavaros lehet, de ez egy jó ügyvéden nem fog ki, mert képes jó irányba kormányozni a hajót és épségben eljuttatni a szárazföldig.
További segítség a Szerzin!
Ha Ön is egy megbízható ügyvédet keres, aki a jogi problémáját gyorsan és hatékonyan megoldja, próbálja ki a Szerzi platformját, ahol könnyen megtalálhatja a legjobb szakembert az adott jogterületre! Regisztráljon most, és kérjen online jogi tanácsadást kényelmesen, otthonából! Ne hagyja a véletlenre jogi ügyeinek sikerét!
A Szerzi emellett egy szerződésgeneráló szolgáltatás, melynél adatokkal feltölthető előszerkesztett szerződések pl.: adásvételi, megbízás stb. közül választhat, ide kattintva. Tehát az oldal az Ön válasza alapján automatikusan generálja az egyedi szerződését. A szerződésgenerálás minden esetben a hatályos jogszabályoknak megfelelő eredménnyel zárul.