Egy érdekes kutatás alapján, amit két amerikai egyetem végzett, kiderült, hogy a gyermeket vállaló szülők agyára pozitívan hat a gyermekvállalás. A kutatás szerint a gyakoribb társas érintkezések (szorosabb baráti, családi kapcsolatok), szellemi kihívások és az új helyzet, maga a szülővé válás, mentálisan és fizikailag is pozitív fejlődést eredményezhet. Sőt ezek nem csak a nőknél, hanem az őket támogató apák esetén is észrevehető volt. [sciencedaily.com]
A gyermekvállalás nagy felelősség, többszöri átgondolást igényel. Sokszor a pénzügyi bizonytalanság és lelki felkészültség hiánya az, ami visszatartja az embereket a családalapítástól. Gyermekvállalás előtt nagy kérdés, főleg női munkavállalók esetén, hogy először várandósság alatt, vagy akár később gyermekkel hogyan tudja elvégezni a munkáját. Hiszen melyik munkáltató szereti azt, amikor az egyik alkalmazott kiesik évekre a munkájából? Várandósság alatt legtöbbször addig dolgoznak a nők, ameddig képesek elvégezni munkájukat, hiszen ilyenkor a különböző trimeszterekre jellemző tünetek nehezíthetik a munkavégzést.
El szabad titkolni egy terhességet?
A történet középpontjában egy hölgy áll, aki a szabadságát tölti, de nemsokára egy másik munkahelyen kezdi meg a próbaidejét. Kiderült azonban, hogy áldott állapotban van és nem tudja, hogy a próbaidő előtt, alatt, vagy inkább utána közölje a munkáltatóval ezt a tényt. [reddit.com]
A mindennapokban mindenkinek az etikai, erkölcsi meggyőződésén és lelkiismeretén múlik, hogy bevallja-e a várandós állapotot, a Munka Törvénykönyvében a következőt olvashatjuk:
“Az e törvény hatálya alá tartozók kötelesek egymást minden olyan tényről, adatról, körülményről vagy ezek változásáról tájékoztatni, amely a munkaviszony létesítése, valamint az e törvényben meghatározott jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése szempontjából lényeges.” [net.jogtar.hu]
Ez alapján tehát nem is kérdés, hogy tájékoztatási kötelezettség áll fenn. Főleg abban az esetben, ha munkabiztonsági okokból kötelező. Pont azért, mert a várandós nőket kímélni kell, nem lehet csak úgy veszélyes megterheléssel járó munkakörnyezetben dolgozniuk. A munkáltatónak pedig azért is érdemes minél hamarabb beszámolni erről, mivel az alapján tudja majd, hogy meddig számíthatnak a munkavállaló munkájára.
Alapvető tudnivalók az Mt.-ről
A Munka Törvénykönyve (Mt.) a Magyarországon munkát vállalók és őket foglalkoztató munkáltatók jogait és kötelezettségeit tartalmazza. Ezek mellett az alapvető szabályokat rögzíti mindkét fél gazdasági és szociális érdekeire egyaránt tekintettel. Az Mt. olyan általános magatartási követelményeket is tartalmaz, amelyek meghatározzák, hogy hogyan kell eljárni a munkajogi jogviszonyokban. Ilyen többek között a jóhiszeműség, a tisztesség, az egyenlő bánásmód és a kölcsönös együttműködés.
Munkáltató az, aki a munkaszerződés alapján munkavállalót foglalkoztat. A munkaviszonyt a munkaszerződés hozza létre, ami alapján köteles a munkavállaló a munkát végezni, a munkáltató pedig munkabért fizetni. A szerződés szólhat határozott vagy határozatlan időre is. A munkaviszony megszűnhet a határozott idő lejártával vagy a határozatlan szerződés felmondással is.
Ebben a törvényben szerepelnek a gyermeket vállalókra vagy gyermekesekre vonatkozó szabályok is, melyek legtöbbje valamilyen kedvezményt nyújt a szülőknek, hogy minél kevesebb dolog miatt kelljen aggódniuk.
Felmondási védelem
Az Munka Törvénykönyve kivételes esetekben megtiltja a munkáltatónak, hogy megszüntesse a jogviszonyt. Ezek legtöbbje a családalapítással és a gyermekvállalással függ össze, tehát így igyekszik a jog védeni a gyermeket vállalók helyzetét. Megpróbálja kivédeni, megelőzni azokat a helyzeteket amikből esetleg visszaélés fakadhat. A munkáltató például ezekben az esetekben nem szüntetheti meg a jogviszonyt:
- várandósság,
- szülési szabadság,
- apasági szabadság,
- szülői szabadság,
- olyan fizetés nélküli szabadság, melynek célja a gyermek gondozása,
- tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés,
- a nő (jogszabályban rögzített), az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap,
- a súlyos egészségi okból gondozásra szoruló hozzátartozójának, vagy a munkavállalóval közös háztartásban élő személynek nyújtott személyes gondozása esetén.
Azonban azt fontos figyelemben tartani, hogy az azonnali hatályú felmondásra nem vonatkozik a felmondási védelem. Tehát, ha nem tartja be a munkavállaló a szabályokat, súlyos kötelezettségszegést követ el, vagy a munkáját nem látta el megfelelően, akkor a munkaadó élhet ezen jogával. Még abban az esetben is, ha a munkavállaló várandós, vagy szülői szabadságát tölti. Ennek célja, hogy a munkáltatót megvédje a súlyosabb jogsértésektől.
Munkavégzés alóli mentesülés
A felmondási védelmet nem szabad összetéveszteni a munkavégzés alóli mentesüléssel. Az a különbség, hogy az előző esetekben a munkáltató nem szüntetheti meg a jogviszonyt, míg az utóbbinál egy meghatározott időtartamra mentesül a a munkavégzés alól. Ilyen például:
- keresőképtelenség időtartamára,
- kötelező orvosi vizsgálat tartamára,
- hozzátartozó halála esetén 2 munkanapra vagy
- véradáshoz szükséges, legalább négy óra időtartamra.
Hogyan döntsünk?
Legegyszerűbb, ha mindkét fél pozíciójába beleképzeljük magunkat. A munkavállaló próbaidő alatt betanul, megszokja a környezetet, a munkafolyamatokat már elsajátítja. A munkáltató ez idő alatt megfigyeli, hogy a gyakorlatban hogyan is dolgozik, mennyire tud beilleszkedni, mennyire precízen végzi a munkát és persze, hogy amiket az önéletrajzban leírt a munkavállaló, igazak-e. Ezután, ha meg van elégedve vele és letelt a próbaidő, azt jelenti, hogy a munkavállaló jól vette az akadályokat és egy új csapattaggal bővült a munkáltató.
A fent említett helyzetben azonban, amikor már megkezdhetné a próbaidőn kívüli munkavégzést, a munkavállaló bejelenti, hogy várandós, így az elkövetkezendő minimum 9 hónapban nem tud aktív munkavállalóként dolgozni. Ilyenkor a munkáltatónak keresnie kell valakit a helyére, megint a próbaidőt megvárni, de nem is biztos, hogy annak végén alkalmas lesz a jelentkező, tehát sokkal több feszültséget, bajt várhat emiatt. Nem egyszerű a helyzet, ugyanis a munkáltatók számára az az elsődleges, hogy felvegyenek egy munkavállalót, aki majd teljes körűen el tudja látni a rá szabott feladatokat.
Ha pedig már a próbaidőben közölné a várandósság tényét, a munkáltató indoklás nélkül megszüntetheti a jogviszonyát. Lehet, hogy a munkáltató nem akarja “pazarolni” erre az idejét és elejét veszi ennek. Sőt, lehet, hogy nem fogják jó szemmel nézni az új munkahelyen, hogy a próbaidő lejárta után egy kicsivel már abba is hagyta a munkavégzést.
Munkavállalói szempontból pedig az első az, hogy legyen egy stabil munkahely, ahova vissza tud menni. Persze az is elsődleges, hogy lehetőleg ne szúrjon ki sem a munkáltatóval sem pedig a munkatársaival.
Hogyan lehet vége a munkaviszonynak?
Nem árt átismételni, nyomatékosítani az alapvető szabályokat, amelyek a munkaviszony megszüntetéséhez kapcsolódnak.
Közös megegyezés
A lehető legbékésebb és ideális útja a munkaviszony megszüntetésének az, ha a felek megbeszélés alapján jutnak el a szerződés felbontásához. Mindkét fél számára kevésbé stresszes ez a helyzet, hiszen azt jelenti, hogy fennáll egy biztonságos és stabil kapcsolat a munkaadó és munkavállaló között. Ez esetben nem kell a felmondás szabályait alkalmazni, mivel a felek konszenzusa alakítja a végkimenetelt. [hrportal.hu]
Egyoldalú felmondás
A munkavállaló és a munkáltató is élhet az egyoldalú felmondás lehetőségével. Ha a munkavállaló mond fel, akkor 30 nap felmondási idő jár neki (vagy ami a szerződésben szerepel). Ha a munkáltató mondja fel a munkavállaló szerződését, akkor az eltöltött idő fejében változik a felmondási idő. Ilyen esetben jár végkielégítés, amelynek értéke a munkaviszony időtartamától függ. [forvismazars.com]
Azonnali hatályú felmondás
A munkavállaló vagy a munkáltató akkor élhet ezen jogával, ha a másik fél:
- megszegi a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét, mindezt szándékosan vagy súlyos gondatlansággal és jelentős mértékben teszi, vagy
- magatartása lehetetlenné teszi a munkaviszony fenntartását.[tasz.hu]
Ide kattintva egy korábbi cikkünkből olvashat több érdekességet a felmondás jogi hátteréről.
Várandósságra vonatkozó további szabályok az Mt.-ben
A várandósságot több helyen is megemlíti a Munka Törvénykönyve. Ezek többek között a következők:
- Azonos helység: A munkavállaló hozzájárulása nélkül nem kötelezhető más helységben történő munkavégzésre a várandóssága megállapításától a gyermeke hároméves koráig.
- Új munkakör: Ha nem módosítható a munkavállaló eredeti munkaköre, akkor az egészségének megfelelő munkakört kell felajánlani, ha várandóssága megállapításától gyermeke egyéves koráig orvosi vélemény alapján nem foglalkoztatható az eredeti munkakörében.
- Rendkívüli munkaidő: A munkavállaló rendkívüli munkaidőben nem dolgozhat a várandóssága megállapításától a gyermeke hároméves koráig. [jogaszvilag.hu]
- Éjszakai munka: Nem osztható be a munkavállaló éjszakai munkavégzésre a várandóssága megállapításától gyermeke hároméves koráig.
- Betegszabadság: Nem jár betegszabadság a veszélyeztetett várandósság miatti keresőképtelenség időtartamára. Ilyenkor táppénzre jogosult, ami főszabály szerint a jövedelem 60%-a (de ez több tényező befolyásolhatja). [allamkincstar.gov.hu, drmarkolevai.hu]
- Kötelező orvosi vizsgálat: A munkavállaló várandóssága esetén az előírt orvosi vizsgálatok tartamára mentesül a munkavégzésre irányuló kötelezettsége alól.
Gyermekesek kedvezményei
Emellett a (kis)gyermekesek további kiváltságokban részesülhetnek. Például:
- A munkavállaló nem kötelezhető más helyiségben történő munkavégzésre a gyermeke 16 éves koráig sem, amennyiben egyedül neveli őt. [pallas70.hu]
- Szoptatás miatt az első hat hónapban naponta kétszer egy órára mentesül a munkavégzés alól.
- A munkavállaló ajánlatára a munkáltató köteles a gyermek négy (három vagy több gyermek esetén hat) éves koráig a teljes napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani.
- Gyermek nyolc éves koráig kérheti például a munkavégzés helyének megváltoztatását vagy munkarendjének módosítását. [net.jogtar.hu]
Hogyan segíthet a Szerzi?
Bármilyen kérdése akadt a munkaszerződésekkel kapcsolatban vagy állapotával kapcsolatos jogszabályokkal nincs tisztában, keresse bizalommal a Szerzi oldalán regisztrált megbízható ügyvédek egyikét. Online jogi tanácsadás során egy már meglévő munkaszerződés részleteit is áttanulmányozhatják.
Emellett a Szerzi oldalán a szerződésgenerátor segítségével sokféle szerződés elkészíthető. Többek között ingóságra vagy gépjárműre vonatkozó adásvételi szerződés, lakásbérleti, pénzkölcsön, de akár megbízási szerződés is.