A meghatalmazás sokkal széleskörűbb körültekintést igényel, mint azt sokan elsőre gondolná. Vegyünk példának egy nemrégiben napvilágot látott ügyet, amelyben a hatóságok két műszaki vizsgabiztost és egy közvetítő személyt állítottak bíróság elé, akik a gyanú szerint szabálytalan műszaki vizsgáztatásokat végeztek. Vajon ide sorolhatjuk azt az esetet is, amikor zálogszerződésben alapított jogot, nem tudnak megfelelően ingatlan-nyilvántartásba bejegyeztetni, mert nem megfelelően készítették el a meghatalmazást az ügyben? Cikkünkben részletezzük meghatalmazás jogszerű alkalmazásának szabályait, gyakorlati tanácsokat adunk arra, hogyan előzhetők meg az ehhez hasonló visszaélések, és miként biztosítható, hogy egy meghatalmazás ne váljon jogsértő tevékenység eszközévé.
Hivatali visszaélés meghatalmazással a műszaki vizsgáztatásban
A Tapolcai Járási Ügyészség vádat emelt két egykori műszaki vizsgabiztos és egy velük együttműködő cinkostársuk ellen hivatali visszaélés bűntette miatt. Az eset rávilágít a műszaki vizsgáztatás rendszerének egyes gyenge pontjaira, valamint arra, hogy milyen súlyos következményekkel járhat a jogszabályok megsértése. [24.hu]
A vádirat szerint a vádlottak szisztematikusan kijátszották az előírásokat, lehetővé téve, hogy lassú járművek és pótkocsik szabálytalan módon, a valós műszaki állapot ellenőrzése nélkül kapják meg a szükséges engedélyeket. Gyakran hallunk ilyen történeteket és feltehetően ebben az esetben ez meg is történt. Az ügy központi alakja egy 59 éves férfi volt, aki azt ígérte az érintett járműtulajdonosoknak, hogy garantálja számukra a sikeres vizsgát. Ennek a célnak elérése érdekében szoros kapcsolatot ápolt két vizsgabiztossal, akik hivatali kötelezettségeiket megszegve, a törvényes előírásokat figyelmen kívül hagyva végezték el az ellenőrzéseket.
A hatályos szabályozás értelmében bizonyos járművek műszaki vizsgája nemcsak a kijelölt vizsgaállomásokon, hanem külső helyszíneken – például a jármű tulajdonosának telephelyén – is lebonyolítható. Ez azonban nem minden vizsga esetén lehetséges, ennek lehetőségéről érdemes tájékozódni és külön egyeztetni a vizsgáztató hellyel egyaránt. Tehát ennek szigorú feltételei vannak többek között: a vizsgabiztosoknak minden esetben meg kell győződniük arról, hogy a helyszín megfelel a vizsgálat elvégzésére. A jelen ügyben azonban ezeket az előírásokat rendszeresen megszegték. Előfordult, hogy a vizsga előzetes engedély nélkül zajlott le, sőt, voltak olyan esetek is, amikor az ellenőrzést teljesen elmulasztották. A vizsgálatok során feltárták, hogy egyes járműveket el sem indítottak a vizsga során, így sem a világítás, sem a fékrendszer, sem pedig a kormányzás működését nem ellenőrizték megfelelően.
A járművek vizsgáztatását a tulajdonosok meghatalmazása alapján intézték, ami önmagában nem jogsértő. Azonban ebben az esetben visszaéltek ezzel a lehetőséggel, mivel a vizsgáztatás nem felelt meg az előírásoknak. Lényeges szabály azonban, hogy a meghatalmazás nem adhat felhatalmazást a jogszabályok megkerülésére vagy hamis adatok rögzítésére. A járművek megfelelőségéről hamis jegyzőkönyvek készültek, amelyeket a hivatalos adatbázisba is rögzítettek, így közokirat-hamisítás bűntette is megvalósult.
A vizsgabiztosok tevékenységükkel megszegték hivatali kötelességüket, és a jogszabályok figyelmen kívül hagyásával olyan járművekre állították ki az érvényes műszaki engedélyt, amelyek valós műszaki állapotuk alapján nem lettek volna alkalmasak a forgalomban való részvételre. Mivel a járművek lassulásának mérését sem végezték el, valótlan adatokat rögzítettek a közlekedési nyilvántartásban, amely bűncselekménynek minősül. Gondoljunk csak bele, hogy milyen károkat és veszteségeket okozhat egy-egy ilyen jármű által okozott baleset. Hiszen ezek teljesen elkerülhető esetek, amelyekhez csupán a jogszabályoknak megfelelő valós vizsga lefolytatása szükséges. Felelőtlen és káros az ilyen gondolat és tevékenység, amelyet nem szabad engedni.
A műszaki vizsgáztatás során szigorúan be kell tartani az előírásokat a közlekedés biztonságának szempontjából. Az ilyen visszaélések nemcsak jogi következményekkel járhatnak, hanem veszélyeztethetik a közlekedés és mások biztonságát. A meghatalmazás jogszerűtlen felhasználása e mellett “eltörpül”, mindazonáltal rávilágít egy fontos összefüggésre: nem adhatunk akárkinek meghatalmazást. Amennyiben meghatalmazunk valakit érdemes körültekintően eljárni és a nyilatkozatba fontos kitételeket megkötni a képviseletre vonatkozóan.
Hogyan előzhetjük meg a visszaéléseket?
A fenti eset tanulsága, hogy a meghatalmazás készítésénél kiemelten körültekintően kell eljárni. Mind a magánszemélyek mind cégek és társaságok esetében.
A következő jó tanácsok segíthetnek a visszaélések elkerülésében:
- Ne adjunk általános meghatalmazást: Csak konkrét, jól körülhatárolt ügyekre vonatkozóan adjunk meghatalmazást. Az általános meghatalmazás túl nagy hatalmat adhat a meghatalmazott kezébe és visszaélés eszköze lehet.
- Követeljünk elszámolást: Ha pénzügyi tranzakcióról van szó, mindig kérjünk részletes elszámolást, bizonylatokat, másolatot és pénzügyi kivonatokat. Egy jó meghatalmazás tartalmazhat olyan kikötéseket, amelyek előírják a rendszeres beszámolást.
- Folyamatos ellenőrzés és felülvizsgálat: Nem szabad pusztán a meghatalmazott által elmondottakra hagyatkozni. Ajánlott folyamatosan nyomon követni az ügyeket, amelyek ellátásával meghatalmaztuk. Időnként kérjünk betekintést az ügyintézés állásába, és ellenőrizzük az okiratokat, akár személyesen annál, akinél a meghatalmazott eljár.
- Ne dőljünk be manipulációnak: A csalók gyakran karizmatikus személyiségek, akik könnyen beférkőznek mások bizalmába. Elsőre furcsán hangzik, de érdemes fenntartással kezelni az ilyen helyzeteket, akár még gyanakodhatunk is, ha valaki túlságosan sürget vagy érzelmileg próbál befolyásolni minket. [economx.hu]
Amennyiben bizonytalan helyzetbe kerül és úgy érzi tisztázásra szorul egy helyzet, akár a meghatalmazás elkészítése előtt, úgy ajánlott, hogy egy ügyvéd vagy közjegyző segítségét igénybe venni, aki segíthet a megfelelő jogi védelem kialakításában és figyelmeztethet a potenciális veszélyekre.
Erre a legmegfelelőbb mód a kellő szaktudással rendelkező jogi területen és azon belül is az említett példában az ingatlan-nyilvántartási ügyletekben és az ingatlanokkal kapcsolatos ügyintézésben jártas jogi képviselő szolgáltatásának igénybevétele. Lehetősége van immár akár otthona kényelméből is igénybe venni a Szerzi online jogi tanácsadás szolgáltatását, amely otthona kényelmét ötvözi a precíz és szakmai jogi tudással.
Mit tartalmaz egy meghatalmazás?
A meghatalmazás jognyilatkozat tételére feljogosító, képviseleti jogot keletkeztető, kifelé szóló egyoldalú jognyilatkozat, meghatalmazásra akkor van szükség, ha a képviselő a képviselt nevében kíván jognyilatkozatot tenni (BH1995.571.)
A meghatalmazás egy jogi erejű nyilatkozat, amelynek célja, hogy egy személy (a képviselő) felhatalmazást kapjon arra, hogy egy másik személy (a képviselt) nevében és érdekében jognyilatkozatokat tegyen. Ennek értelmezéséhez érdemes elemekre bontani a meghatározást és részletesebben megvizsgálni annak lényeges elemeit. [bplegal.hu, birosag.hu, kocsisszabougyved.hu]
Emellett a meghatalmazás egy egyoldalú jognyilatkozat, ami azt jelenti, hogy annak létrejöttéhez nem szükséges a meghatalmazott beleegyezése. A képviselő jogosultsága tehát önmagában attól keletkezik, hogy a képviselt kiadja a meghatalmazást. Természetesen a meghatalmazott dönthet úgy, hogy nem él a képviseleti joggal, de a jognyilatkozat kibocsátásának joghatása ettől függetlenül bekövetkezik. [kozjegyzotkeresek.hu]
A megtett nyilatkozat következtében a képviselő olyan jogokat kap, amelyek révén a képviselt nevében és helyette eljárhat. A képviseleti jog azt jelenti, hogy a képviselő által tett jognyilatkozatok közvetlenül a képviselt személy jogi helyzetét befolyásolják. Ez lehet például egy szerződés megkötése, egy nyilatkozat megtétele vagy egy hivatalos ügy intézése.
A meghatalmazás “kifelé szóló” vagy “másnak jelzéssel élő” nyilatkozat, ami azt jelenti, hogy az nem csupán a meghatalmazó és a meghatalmazott közötti viszonyban érvényes, hanem harmadik személyekkel (tehát más, külső emberekkel) szemben is hatályos. Ha például valaki ügyvédet hatalmaz meg egy perbeli képviseletre, akkor a bíróság és az ellenérdekű fél is köteles elfogadni, hogy az ügyvéd az ügyfél nevében jár el. [erhetojog.hu]
Meghatalmazásra akkor van szükség, ha valaki más nevében és helyett kíván jognyilatkozatot tenni, de ezt a jogot nem törvény vagy más jogi aktus biztosítja számára. A törvényes képviselet (például szülői felügyeleti jog vagy gondnokság) esetén nincs szükség külön meghatalmazásra, mert a jog már eleve biztosítja a képviseleti jogot. A meghatalmazás tehát jellemzően szerződéses vagy egyéb jogügyletek esetén válik szükségessé. [szerzi.hu]
Példák a meghatalmazás gyakorlati alkalmazására:
- Ingatlan adásvétel: Ha valaki nem tud személyesen megjelenni egy szerződéskötésnél, meghatalmazást adhat egy ügyvédnek vagy más személynek.
- Banki ügyintézés: Egy személy meghatalmazhat valakit, hogy a nevében bankszámlát nyisson vagy tranzakciókat hajtson végre, pénzt vegyen fel.
- Bírósági képviselet: Egy jogi eljárásban az ügyfél meghatalmazhat egy ügyvédet, hogy az ő nevében eljárjon.
- Hivatalos ügyek intézése: Alkalmazható kormányhivatalnál, társasházi közgyűlésen való részvételnél, cégképviseletnél, postai ügyeknél, közműveknél stb. történő ügyintézés során.
A meghatalmazásban pontosan és világosan kell meghatározni az ellátandó feladatokat, hogy elkerüljük a félreértéseket és a jogi problémákat. A feladatok részletes leírása segít abban, hogy a meghatalmazott ne lépjen túl a kapott jogkörökön vagy ne élhessen vissza a meghatalmazásba foglalt feladattal a képviselő. Utóbbi ugyanis könnyen előfordulhat, ha nem megbízható személyt hatalmazunk meg. Íme néhány példa, ami segíthet jól körülhatárolni az ellátandó feladatot:
- A meghatalmazott jogosult a meghatalmazó banki számlájának kezelésére, beleértve a pénzfelvételt, átutalások indítását, csekkek aláírását, és az adó- és egyéb kötelezettségek rendezését. A meghatalmazott köteles minden tranzakciót és pénzügyi mozgást részletesen dokumentálni, és azokat a meghatalmazó kérésére bemutatni.
- A meghatalmazott jogosult a meghatalmazó jogi képviseletére a [konkrét jogi ügy típusa, pl. peres ügy, munkajogi tanácsadás] területén, ideértve a szükséges bejegyzések, keresetek, és válaszok benyújtását a bírósághoz, valamint jogi nyilatkozatok és dokumentumok aláírását a meghatalmazó nevében.
- A meghatalmazott jogosult a meghatalmazó cég nevében üzleti szerződések aláírására, valamint a cég működésével kapcsolatos gazdasági döntések meghozatalára, beleértve az alkalmazottak felvételét, elbocsátását, és az üzleti partnerekkel való szerződések megkötését.
Fontos megjegyezni, hogy bizonyos értelemben ezek is általános jellegű megfogalmazásoknak számítanak. Érdemes konkrétan elemenként végig menni a mondaton és az ügy egyedi jellegére és a személyes vonatkozásai mentén konkretizálni a feladatokat és teendőket.
Meghatalmazás szabályai
A meghatalmazó nevében nyilatkozatot tévő a cselekményeivel a meghatalmazót jogosító feladatokat lát el. Tehát, aki más nevében eljár maga nem szerez cselekményeivel közvetlenül jogot vagy kötelezettséget. A meghatalmazás során kötelező egy személy kiválasztása, ami azonban a meghatalmazó kizárólagos döntése, mely kívülálló harmadik személy által nem vitatható kivéve abban az esetben, ha bizonyítani tudja esetleg az okirat hamis jellegét csak nyilatkozat valótlanságát. [szerzi.hu]
A meghatalmazáshoz olyan alakszerűségek szükségesek, amilyeneket jogszabály a meghatalmazás alapján megtehető jognyilatkozatra előír. Ezért például mivel egy zálogszerződés érvényességéhez írásbeli szerződés készítése szükséges a szerződés kapcsán alkalmazott képviseletre vonatkozó meghatalmazást is írásba kell foglalni! Nagyon fontos ezen feltételeknek egyidejű teljesülése ugyanis a hiányuk érvénytelenséghez vezet, azonban nem teljesen egyértelmű, hogy ez a meghatalmazásra vagy az ügyletre nézve jelenik meg. [jogado.hu]
El kell különítenünk azonban a szerződés érvényességének kérdését az olyan esetben, ahol pl.: az ingatlan-nyilvántartásba történő tulajdonjog, haszonélvezeti jog, a használat joga, telki szolgalmi jog, vételi jog, eladási jog, jelzálogjog keletkezésére, módosulására, illetve megszűnésére vonatkozó bejegyzésnek közokirat, ügyvéd vagy kamarai jogtanácsos által ellenjegyzett magánokirat alapján van helye. Itt ugyanis elsősorban nem a jelzálogszerződés szempontjából fontos az alakiságok teljesülése, hanem az ingatlan-nyilvántartás kapcsán szükséges eljárásban felhasznált okirat jogszerűsége szempontjából. Ekkor ugyanis az olyan okirat nem alkalmas bejegyzésre, amelyen a készítő és ellenjegyző ügyvéd, kamarai jogtanácsos, vagy a közokiratba foglaló közjegyző szerződő félként van feltüntetve. Tehát az Inytv. nem a jelzálogszerződés, hanem az ingatlan-nyilvántartási bejegyzéshez szükséges alaki követelményeket rögzíti. [Fővárosi Ítélőtábla Pf. 20.611/2023/6.]
A példánál maradva a meghatalmazás lehet érvénytelen azon oknál fogva, hogy nem igazodott a kívánt alaki formához (jelen esetben a zálogszerződés kötelező írásba foglalása mentén a meghatalmazás írásba foglalásának elmulasztása), de ebből kiindulva jelzálogszerződés létre nem jötte ebből az okból fel sem merülhet. Az ingatlan-nyilvántartási bejegyzéshez szükséges alaki kellékek hiánya nem eredményezi a meghatalmazás érvénytelenségét. Nem kecsegtet azonban sikerrel sem a megállapítás, hiszen az alakszerűségi követelmények hiánya nem az alapul fekvő jogügylet érvénytelenségét vagy nem létezését eredményezi, hanem kizárólag a tény ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzést zárja ki, és ekként a jelzálogjog alapítás sikertelenségét vonja maga után. [Fővárosi Ítélőtábla Pf.20611/2023/6.]
Megjegyzendő, hogy mindig meg kell győződni arról, hogy a bejegyzés alapjául szolgáló jogügylet nem szenved olyan hibában vagy hiányosságban, amely a szerződés érvénytelenségét eredményezheti.
Ingyenes meghatalmazás a Szerzivel!
Könnyű és gyorsan elkészíthető meghatalmazás készítés igényeire szabva. A Szerzi rendszerében regisztrációt követően a meghatalmazás okos nyilatkozat ingyenesen igénybe vehető. A Szerzi szerződésgenerátora az összes fent említett tényezőre figyel helyettünk. Nincs más teendőnk, mint megválaszolni a kérdéseket, és a rendszer elkészíti számunkra a teljes, célnak megfelelő dokumentumot.
Kérdése van vagy segítségre szorul? Megoldás a Szerzi, aminek segítségével könnyedén és rövid időn belül, online felteheti a kérdését egy ügyvédnek akár a meghatalmazással kapcsolatban vagy bármely más jogi témában. Forduljon bizalommal a Szerzi platformon regisztrált ügyvédek egyikéhez online jogi tanácsadás keretében, akik készséggel állnak rendelkezésére!