A megbízási szerződés olyan kölcsönös megállapodás, amelyben a megbízott vállalja, hogy szerződésben meghatározott feladatokat lát el a megbízó részére. Ez a szerződéstípus különösen fontos az alábbi területeken, mint például: könyvelés, műszaki ellenőrzés, jogi képviselet vagy grafikai tervezés.
Megbízhatatlan megbízott
2013-ban megbízási szerződést kötött egy ügyvéd az ügyfelével, amely alapján elvállalta az ügyfele képviseltét az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) előtt. A megbízásnak része volt, hogy az ügyvéd:
- elkészíti az eljárás megindításához szükséges kérelmeket és
- benyújtja az ehhez szükséges dokumentumokat,
amelyekért jogosult a megbízási díjra. Megindította az eljárást a megbeszéltek szerint, azonban az EJEB hiányosság miatt pótlására szólította fel, amit elmulasztott, és ezáltal az eljárás meg is szűnt. Minderről az ügyvéd nem tájékoztatta ügyfelét, sőt azt a valótlan tényt állította, hogy megnyerte a pert. Mindezekért majdnem 1 millió forint megbízási díjat vett fel. A Miskolci Járásbíróság szabadságvesztésre, pénzbüntetésre, foglalkozástól való eltiltásra ítélte az ügyvédet, emellett a megbízási díjjal megegyező összegű vagyonelkobzást rendelt el ellene. [birosag.hu]
Hogyan lehetett volna elkerülni?
- Az ügyvéd kiválasztásánál ügyeljünk arra, hogy gondosan elolvassuk a referenciákat, tapasztalatokat, ismerjük meg a szakmai hátterét és a lehető legtöbb releváns információt gyűjtsünk az ügyvédről. Ide kattintva elolvashatja egy korábbi cikkünket, amelyben kitérünk arra, hogy milyen egy jó ügyvéd, milyen feladatai vannak és hol találhatjuk meg.
- A Ptk.-ban is szerepel a megbízott tájékoztatási kötelezettsége, ami annyit jelent, hogy a megbízott köteles tájékoztatni a megbízót:
- a tevékenységéről és
- a feladat állásáról.
- A tájékoztatási kötelezettséget ki lehet egészíteni okiratok, dokumentumok felmutatásával, amik bizonyítják, hogy például a hiányosságok időben pótlásra kerültek. Ragaszkodjunk mindig az írásbeliséghez!
- Természetesen mindennek az alapja egy bomba-biztos megbízási szerződés, amiben minden részletre kitérhetünk. A Szerzi szerződésgenerátorával percek alatt elkészítheti saját, jogszabályokhoz igazított megbízási szerződését.
Megbízási szerződés a Ptk.-ban
A Magyar Polgári Törvénykönyv hatodik könyvében találjuk a megbízási szerződést és azok szabályait. Megbízási típusú szerződésnek számít a:
- megbízási szerződés: a megbízott a megbízó által rábízott feladat ellátására köteles, amiért a megbízó díjat fizet.
- bizományi szerződés: a bizományos adásvételi szerződést köt saját nevében ingó dologra, de a megbízó javára, amiért a megbízó díjat fizet.
- közvetítői szerződés: a megbízó és egy harmadik személy között szerződés megkötését segíti elő, amiért a megbízó díjat fizet. Egy ingatlanközvetítéssel kapcsolatos korábbi cikkünket ide kattintva máris elolvashatja.
- szállítmányozási szerződés: a szállítmányozó saját nevében, a megbízó javára küldemény továbbításával összefüggő szerződéseket köt meg és tesz jognyilatkozatokat, a megbízó pedig mindezért köteles díjat fizetni.
- bizalmi vagyonkezelési szerződés: a vagyonkezelő a vagyonrendelő által tulajdonába adott dolgokat, ráruházott jogokat és követeléseket (a továbbiakban: kezelt vagyon) saját nevében a kedvezményezett javára kezeli, a vagyonrendelőnek kötelessége ennek díját megfizetni.
Továbbá gazdasági társaságok felügyelőbizottsági tagjainak a jogviszonyára szintén a megbízási szerződés szabályait kell alkalmazni. Hasonlóan az állandó könyvvizsgálóéra.
A szerződés tartalma
Fontos az elején még általánosságban rögzíteni azt, hogy egy dokumentum jellegét, típusát nem a címe fogja adni, hanem a benne található adatok. Ahhoz, hogy megbízási szerződésről legyen szó, a megállapodásnak a következőket kell tartalmaznia:
- Megbízó és megbízott adatai: ez minden szerződés alapja. Rögzíteni kell, hogy melyik fél a megbízó és a megbízott. A felek neve, születési helye, ideje, anyja neve, lakcíme, személyi azonosítója és valamilyen elérhetősége segít egyértelműen beazonosítani őket.
- Megbízott feladatai: ez jelenti a megbízás tárgyának rögzítését, a lehető legrészletesebben kell ezt megtenni.
- Szerződés időtartama: ebbe beletartozik a megbízás kezdő és befejező időpontja, amelyben a megbízott tevékenységét végzi.
- Megbízási díj: amelyre a megbízott akkor is jogosult, ha eredménytelen volt a tevékenysége (kivétel: ha felróhatóan járt el). A díjat teljesítéskor kell megfizetni, ha a szerződés még ezelőtt megszűnt, akkor a már elvégzett tevékenységgel arányos megbízási díjra is jogosult a megbízott.
- A szerződés felmondásának kondíciói: nagyon fontos, hogy a felek tisztában legyenek a felmondás lehetőségeivel és részleteivel.
- A szerződésszegés következményei: érdemes rendelkezni arra az esetre, ha szerződésszegés történik.
Fontos, hogy a magyar szabályozás e téren diszpozitív. Ez azt jelenti, hogy ha a felek megállapodnak, akkor a Ptk.-ban rögzített szabályoktól el is térhetnek. Előfeltétele ennek a felek közötti konszenzus.
A jogviszony tartalma
A megbízási jogviszony jogokat és kötelezettségeket tartalmaz. Ami az egyik félnek jogosultsága, az a másiknak legtöbbször kötelessége.
Ezekben az esetekben a megbízott felelősséget vállal a rábízott feladatok elvégzéséért. A megbízás lényege, hogy a megbízott a megbízó érdekeit szem előtt tartva, gondosan és szakszerűen járjon el.
Az eredmény elérése azonban nem közvetlen feltétele a megállapodás teljesülésének és a megbízási díj kifizetésének. Ennek oka, hogy a megbízási szerződés nem kötelezi a megbízottat egy adott eredmény elérésére.
A közismert sikerdíjas megbízás lehetősége is fennáll a felek megállapodása függvényében, amely viszont már függővé teszi a díjazást az eredmény teljesülésétől. A jogi képviselet esetében ellenben csupán a képviseleti jogosultságot biztosítja a megbízás, az eredmény alapvetően nem feltétele a sikeres megbízásnak. [szerzi.hu]
A megbízónak utasítási joga van, amely azt jelenti, hogy a megbízott köteles azokat követni. Ezektől eltérhet, ha a megbízó érdeke megköveteli és a megbízó előzetes értesítésére nincs mód. Abban az esetben, ha a megbízó szakszerűtlen vagy célszerűtlen utasítást ad, a megbízottnak kötelessége erről tájékoztatni. [net.jogtar.hu]
Felmondás szabályai
A szerződést bármelyik fél felmondhatja.
Amennyiben a megbízó mond fel, a megbízó köteles megtéríteni a megbízottnak a felmondással okozott kárt. Kivéve, ha a megbízott szerződésszegése miatt került sor a felmondásra.
Ha a megbízott alkalmatlan időben mondta fel a szerződést, akkor köteles megtéríteni a megbízónak a felmondással okozott kárt. Kivételt képez az, ha a felmondásra a megbízó szerződésszegése miatt került sor.
Főszabály szerint a felmondás jogának korlátozása vagy kizárása semmis. Ezt csak akkor lehet, ha a felek megállapodhatnak a felmondás jogának korlátozásában. Kiköthetik azt is, hogy meghatározott idő előtt a rendes felmondás joga nem gyakorolható. Ez kizárólag a tartós megbízási jogviszony létesítése esetén alkalmazható.
A szerződés megszűnésekor a megbízott kötelessége kiadni a megbízónak mindazt,
- amihez a megbízás teljesítése céljából vagy
- eljárása eredményeképpen jutott.
Kivéve, amit abból a megbízás folytán jogosan felhasznált. [drrozsasmonika.webnode.hu]
Megkülönböztetés a meghatalmazástól
- Legfontosabb különbség, hogy a megbízás egy szerződés, ami két fél akaratán alapul, míg a meghatalmazás egy egyoldalú nyilatkozat, amit az egyik fél ad a másiknak, nem kell a meghatalmazott hozzájárulása.
- Lényeges különbség még a képviseleti jog is. A megbízási szerződés nem biztosít képviseleti jogot, tehát ha a megbízottnak a tevékenysége során a megbízó nevében kell eljárnia, akkor külön meghatalmazásra is szüksége van. [erthetojog.hu]
Megkülönböztetés a vállalkozási szerződéstől
- A megbízási szerződés valamilyen tevékenység végzésére, feladat ellátására kötelezi a megbízottat, hogy a tevékenységét teljes gondossággal lássa el. A vállalkozási szerződés esetén pedig egy mű előállítására. A kötelem elnevezés szempontjából, ezért a megbízási szerződés egy gondossági, míg a vállalkozási szerződés egy eredménykötelem.
- Ehhez szorosan kapcsolódik, hogy a megbízás esetén nem garantálja a megbízott az eredmény elérését, csak a saját képessége szerinti ellátását. Míg vállalkozási szerződés esetén mindig konkrét eredményt, művet kell létrehozni.
- Díjazás tekintetében a megbízási szerződés lehet ingyenes, tehát a megbízó ellenszolgáltatás nyújtására nem köteles. A vállalkozási szerződésnek azonban nincs ingyenes típusa, ezért csak visszterhes ügylet lehet.
Például vállalkozási szerződést köthetünk egy építési vállalkozóval, aki vállalja, hogy felépít egy házat. Míg megbízási szerződést kötünk egy ügyvéddel, hogy jogi képviseletet lásson el, ám ez nem garantálja per megnyerését, “csupán” az ügy gondos ellátását.
Megbízási szerződés egyszerűen
A Szerzi platformon elérhető szerződésgenerátor nemcsak időt és erőforrást spórol meg, hanem a jogi biztonságot is növeli, mivel a dokumentumok jogszabályokhoz aktualizáltak. Ide kattintva percek alatt elkészítheti saját megbízási szerződését.
Ha további kérdése merülne fel, lehetőség van a Szerzi platformon keresztül azonnal online jogi tanácsadást is igénybe venni. A regisztrált, ellenőrzött ügyvédek készséggel állnak a rendelkezésére.