Mi az a végkielégítés? Kinek jár a munkaviszony megszüntetése esetén? Ilyen és hasonló kérdések merülhetnek fel bennünk munkavállalóként, ha a munkaviszony megszüntetésére gondolunk.
Már az elején fontos kiemelni, hogy a jog nem tudása nem mentesít a következmények alól. Nem várható el például a munkáltatótól az, hogy minden esetben fizessen végkielégítést a munkavállalónak, amikor annak megszűnik a munkaviszony. Érdemes tehát ezekkel tisztában lenni annak érdekében, hogy elkerüljük a felesleges peres eljárásokat és pénzt spóroljunk magunknak.
Ha szeretnénk megtudni, hogy mely feltételek fennállása esetén válik jogosulttá a munkavállaló a végkielégítésre és azt, hogy a koronavírus világjárvány alatt miért nem illette meg az egészségügyi dolgozókat? A válaszokért érdemes tovább olvasni a cikket. [szerzi.hu]
Mi az a végkielégítés?
A munkaviszony megszüntetéséért járó anyagi kompenzáció, amely a munkavállalót az adott munkáltatónál munkaviszonyban töltött idő után, és a jogszabályban meghatározott módon illeti meg.
A Munka törvénykönyve (röviden: Mt.) értelmében végkielégítés illeti meg a munkavállalót, ha a munkaviszonya a munkáltató felmondása, a munkáltató jogutód nélküli megszűnése vagy jogviszonyváltás miatt szűnik meg. A juttatásra kizárólag a munkavállaló lehet jogosult. [vaol.hu]
Egészségügyi dolgozók munkaviszonyának megszűntetése
A koronavírus járványnak nem csak egészségügyi, hanem jogi következményei is voltak. A jogalkotó szervek különböző rendelkezéseket hoztak annak érdekében, hogy megóvják az emberek életét és egészségét. A Magyar Kormány például megalkotta a 44/2021. (VII. 29.) kormányrendeletet, amelyben meghatározta, hogy az egészségügyi szolgáltatók (továbbiakban: munkáltatók) csak olyan egészségügyi dolgozókkal és rezidensekkel (továbbiakban: munkavállalók) állhatnak jogviszonyban, akik rendelkeznek a kötelező, SARS-CoV-2 koronavírus elleni védőoltással és az emlékeztető védőoltással. [njt.hu]
Amennyiben a munkavállaló élt az egészségügyi önrendelkezési jogával és nem adatta be magának az oltást, úgy a munkáltató a kormányrendelet szabálya értelmében köteles volt azonnali hatályú felmentéssel vagy felmondással megszüntetni a munkaviszonyt. Ezzel tehát a kormányrendelet létesített egy új, azonnali hatályú megszüntetési módot. Ma már ez a kormányrendelet nem hatályos, tehát nem kell alkalmazni, azonban ez egy jó példa arra, hogy bármikor létesíthet a Kormány egy új, azonnali hatályú megszűntetési módot.
Keresetindítás végkielégítés megfizetésnek elmaradása miatt
A munkavállaló 1997. június 1-től állt az alperes alkalmazásában előbb közalkalmazotti, majd 2021. március 1-jétől egészségügyi szolgálati jogviszonyban. A munkáltató 2021. október 12-én kelt felmondással, azonnali hatállyal, végkielégítés fizetése nélkül megszüntette a munkavállaló jogviszonyát amiatt, mivel az a munkáltatói felszólítás ellenére sem vette fel a kormány által kötelezőnek ítélt védőoltását.
A munkavállaló állítása szerint, a munkaviszony megszüntetése, ámbár azonnali hatályú felmondásnak nevezett, a valóságban munkáltató általi felmondás volt, így emiatt tart igényt a végkielégítésre. Szerinte a végkielégítés egy jogos váromány, amit a dolgozók értékteremtő munkájukkal és lojalitásukkal vívnak ki. A munkaviszonyban töltött évei alapján kiszámolta a követelésének mértékét, melynek értelmében arra kérte a bíróságot, hogy kötelezze a munkáltatót 2.965.048 forint végkielégítés megfizetésére. [jogkodex.hu]
A végkielégítés mértékének kiszámítása
- legalább 3 év munkaviszony esetén egyhavi,
- legalább 5 év esetén kéthavi,
- legalább 10 év esetén háromhavi,
- legalább 15 év esetén négyhavi,
- legalább 20 év esetén öthavi,
- legalább 25 év esetén hathavi távolléti díj
összege, amely tovább emelkedik az Mt. által meghatározott módon, ha a munkaviszony a munkavállalóra irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző 5 éven belül szűnik meg. [rsm.hu]
Törvényszék álláspontja
Végkielégítési kötelezettsége a munkáltatónak csak akkor áll fenn, amikor a munkavállaló magatartása és a munkaviszony megszüntetése között nincs okozati összefüggés. A mi esetünkben a felperes megtagadta az oltás felvételét, így nem felelt meg a munkavégzés feltételeinek.
Megállapította a bíróság továbbá azt, hogy a 44/2021. (VII. 29.) kormányrendeletet egy új, azonnali hatályú felmondási módot vezetett be. Mivel azonnali hatályú felmondás esetén nem illeti meg a munkavállalót a végkielégítés, így a keresete sem megalapozott.
Felülvizsgálati kérelem a Kúriához
Az ítélőtábla döntésével helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletét, így a munkavállaló felülvizsgálati indítvány keretében a Kúriához fordult. Az indítványban kifejtette, hogy az oltás felvételének megtagadása során egy alapvető jogát- az egészségügyi önrendelkezési jogát- gyakorolta, így tehát magatartása nem minősül vétkes felróható magatartásnak. Állítását a Munka törvénykönyvének 78.§-ra alapította. [njt.hu]
A törvénykönyv vonatkozó szakaszának értelmében azonnali hatályú felmondásnak van helye, ha a munkáltató vagy a munkavállaló
a) a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy
b) egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.
Tehát a munkavállaló szerint nem megalapozott az azonnali hatályú felmondás és az azzal együtt járó végkielégítés megtagadása.
Kúria döntése
A Kúria megállapította, hogy a felülvizsgálati kérelem nem megalapozott. Felhívta a munkavállaló figyelmét arra, hogy a hivatkozott törvénykönyv 77.§ (5) bekezdése kizárja a végkielégítésre jogosultak köréből azokat a munkavállalókat, akiknek a munkaviszonya a munkavállaló magatartása következtében szűnik meg vagy nem egészségi okkal összefüggő képessége folytán. Ebben az esetben tehát, ha a bíróság mégis megállapította volna, hogy munkáltatói felmondás és nem azonnali hatályú munkáltatói felmondás történt, akkor sem lett volna jogosult a munkavállaló a végkielégítésre. Ennek az az oka, hogy az ő magatartása, az oltás fel nem vétele, adott volna alapot a végkielégítés megtagadására.
Továbbá kiemelte, hogy a korábban említett kormányrendelet egy új azonnali hatályú megszüntetési módot létesített, amihez nem kapcsolódik végkielégítés fizetési kötelezettség, így a munkavállaló felülvizsgálati kérelme nem alapos.
Konklúzió
Végkielégítés jár a munkavállalónak akkor, ha a munkaviszony a felmondás közlésekor vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában legalább három éve fennállt.
A munkaviszony időtartamán nem változtat a szülési szabadság, a szülői szabadság és a gyermek ápolása, gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság, valamint a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság három hónapot meg nem haladó tartama.
Minden más esetben az időtartamból viszont kiesik az az egybefüggően legalább 30 napot meghaladó tartam, amikor a munkavállalót nem illeti meg munkabér.
További feltétel, hogy a munkavállaló magatartása és a munkaviszony megszüntetése között nincs okozati összefüggés. [szerzi.hu]
Segít a Szerzi
Amennyiben további segítségre volna szüksége akár a végkielégítés megfizetésével, akár más jogi témával kapcsolatban, forduljon bizalommal online jogi tanácsadás keretén belül a Szerzi platformon regisztrált ügyvédek egyikéhez.