„Zöld erdőben jártam, kétezrest találtam!” – avagy jogi szempontból mit érdemes tudni a locsolópénzről?
Húsvét hétfőn sok kisfiú indul útnak, hogy locsolóversekkel és kölnivel „óvjon meg” minél több lányt és hölgyet az elhervadástól. A hagyomány szerint cserébe hímes tojást, csokit vagy – egyre gyakrabban – készpénzt kapnak. Na de felmerül a kérdés: ha valaki komolyabb összeget kap, kell-e erről ajándékozási szerződést írni? És mi a helyzet a locsolópénz adójogi vonatkozásaival? Kell utána adót vagy illetéket fizetni? Nézzük meg ezt jogi szemmel – és mivel április 1-je van, tegyünk úgy, mintha valóban komoly témáról beszélnénk!
Ajándék vagy kölcsön? Nem mindegy!
A locsolópénz egyértelműen ajándéknak minősül. Ajándékozásról akkor beszélünk, ha valaki ingyenesen, ellenszolgáltatás nélkül ad át pénzt vagy más vagyontárgyat másnak. Nyugodt szívvel állíthatjuk, hogy ez az egyik legnépszerűbb jogügylet családon belül, hiszen nemcsak a szeretet gesztusa, hanem gyakran a családtagok vagyoni viszonyainak rendezésére is alkalmas szerződés. [drkalota.hu]
Az ajándékozási szerződés lényege teljesen egyértelmű, mégpedig a juttatás ingyenességében rejlik. Akkor ingyenes egy juttatás, ha a megajándékozott nem tartozik cserébe ellenszolgáltatással. Gondoljunk csak bele! Mit szólnánk hozzá, ha a születésnapi ajándékhoz a számlát is mellékelnénk, és behajtanánk az ünnepelten? Nem valószínű, hogy ajándékként értékelné a gesztusunkat.
A kölcsönszerződés ezzel szemben arról szól, hogy ha valaki kölcsönkér egy összeget, amelyet később vissza fog fizetni. A feleket hitelezőnek és adósnak nevezzük ebben az esetben.
Sokan ismerik a “szívességi kölcsön” fogalmát is, így erre is kitérünk néhány rövid gondolat erejéig, hiszen első pillantásra könnyen összetéveszthető az ajándékozással. Szívességi kölcsönt általában rokonok vagy barátok szoktak nyújtani, ebben az esetben viszont nem valószínű, hogy kamat kikötése szóba kerülne. Ilyenkor csak abban egyeznek meg a felek, hogy valamilyen idő elteltével az adós minden egyéb díj vagy költség nélkül visszafizeti a kölcsönkért összeget. Láthatjuk, hogy a szívességi kölcsön esetében is van visszatérítési kötelezettsége az adósnak, csupán a kamatot adja “ajándékba” a hitelező. [drszep.hu]
Mivel a locsolás nem tekinthető ellenszolgáltatásnak (bár egyes locsolók kölnije után sokan még a kamatos kamatot is felszámítanánk), és nem is kell azt néhány hét múlva visszafizetni, kijelenthetjük, hogy a locsolópénz is az ajándék kategóriájába esik.
De kell-e hozzá írásbeli szerződést készítenünk?
A jó hír az, hogy nem! A Polgári Törvénykönyv szerint az ajándékozás szóban is érvényes, kivéve, ha az ajándék jellege miatt ez nem lehetséges (például egy autó vagy ingatlan esetében kötelező az írásbeliség, hiszen a szerződés hiányában nem jegyeznék be a tulajdonjogunkat). Mivel a locsolópénz általában nem különösebben nagy összeg, csupán néhány ezer forint, nem kell hozzá hivatalos papírt készítenünk. Tehát a nagymama nyugodtan adhatja az unokájának a borítékot – nem kell hozzá ügyvédet hívni! [drujvary.hu]
Visszakérhetik a locsolópénzt a hölgyek?
Itt jön a trükkös rész. Ha valaki ajándékozott valamit, azt visszakérni már nem éppen szép dolog, így az önkéntes visszaadáson kívül csak a törvényben szereplő feltételek szerint lehet – ez néhány különleges esetet jelent, amelyeket röviden ismertetünk. Ha részletesebben olvasna az ajándék visszakövetelésének feltételeiről, ebben a cikkünkben írtunk róla.
- Létfenntartás – az ajándékot visszakövetelheti az ajándékozó, ha arra létfenntartása érdekében szüksége van. Csak akkor lehetséges, ha az ajándék még megvan és a visszaszolgáltatás nem sérti a megajándékozott létfenntartását.
- Súlyos jogsértés – ha a megajándékozott súlyos jogsértést követ el az ajándékozó (vagy közeli hozzátartozója) ellen, szintén visszakövetelheti az ajándékot vagy a helyébe lépett értéket is.
- Meghiúsult feltevés – akkor is visszakövetelhető az ajándék, ha a feltételezés, amelyre tekintettel a juttatás megtörtént utóbb véglegesen meghiúsult. [jogado.hu]
Például, ha az ajándékozott illető nagyon hálátlan (mondjuk elfelejti a nagyi születésnapját), az ajándékozó bizonyos feltételekkel visszakérheti az ajándékot. De ettől nem kell félni: a locsolópénzt jellemzően nem lehet visszakövetelni. Ennek pedig az az oka, hogy a szokásos mértékű ajándék visszakövetelését a törvény teljesen kizárja. Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy mit tekintünk szokásos mértékű ajándéknak: ennek meghatározása azonban mindig egyedi mérlegelést igényel. Azt azonban talán kijelenthetjük, hogy az esetek többségében a locsolópénz jelképes összeg, így a hölgyek nem követelhetik azt vissza locsolóiktól.
Írásbeli szerződés – mindig kell?
Ajándékozási szerződés esetén elegendő a szóbeli megállapodás is, de ha nagyobb ajándékról van szó, érdemes írásban is rögzíteni a szerződést. Egy ajándékozási szerződésnek tartalmaznia kell:
- Az ajándékozó és a megajándékozott nevét, adatait.
- Az ajándék pontos meghatározását.
- A juttatás idejét és módját, esetleg összegét.
- Azt az esetleges feltevést, amelyre tekintettel az ajándékozás megtörtént.
- Aláírásokat.
- Keltezést.
Ha ajándékozni készül és nagyobb összeget vagy ingó tárgyat juttat rokonának vagy barátjának, érdemes lehet igénybe venni a Szerzi platform ajándékozási szerződését. Így nem kell bajlódnunk azzal, hogy a szerződés tartalmát kitaláljuk, de a szerkesztéssel sem kell időt töltenünk, hiszen a platform mindezekre figyel helyettünk.
Adózási kérdések – kell-e félni a NAV-tól a locsolópénz miatt?
Joggal merülhet fel a kérdés: ha valaki egy húsvéti hétvége alatt komolyabb összegre tesz szert locsolásból, kell-e attól tartania, hogy a NAV kopogtat az ajtaján? Nos, a jó hír az, hogy nem kell adóbevallást készíteni a locsolópénzről, mivel az ajándéknak minősül, és a kisebb értékű ajándékok adómentesek. Ha azonban valaki ipari méretekben locsol, és ebből éves szinten jelentős bevétele származik (például locsolóversenyeken indul professzionális szinten, vagy több ezer kedves közeli nő ismerősét látogatja meg az ünnepek alatt), akkor már érdemes elgondolkodni az adózási vonzatokon.
A NAV egyelőre nem ellenőrzi a „húsvéti bevételeket”, de egy kimondottan sikeres locsoló esetében talán nem árt egy adótanácsadóval konzultálni! Az ajándékok adózásának kérdése sokakat foglalkoztat, viszont most közelebbről csak a pénz ajándékozása kapcsán felmerülő kérdéseket válaszoljuk meg.
Személyi jövedelemadó
Azt, hogy az ajándékba kapott pénzösszeg után kell-e személyi jövedelemadót fizetnünk, az SZJA törvény határozza meg. A törvény szerint az ajándékozás mentes a személyi jövedelemadó alól, ha magánszemélyek között megy végbe és nem kapcsolódik termékértékesítéshez vagy szolgáltatás nyújtáshoz.
A locsolópénz mindkét feltételnek eleget tesz:
- magánszemélyek között meg végbe, hiszen általában nagymamák, anyukák vagy barátnők adják rokonuknak vagy barátjuknak.
- nem kapcsolódik termékértékesítéshez vagy szolgáltatásnyújtáshoz sem.
Ajándékozási illeték
Az illetékfizetés esetében már valamivel bonyolultabb a helyzet, de ne aggódjunk, az illeték miatt sem fognak végrehajtást indítani ellenünk a locsolópénz után.
Természetesen az illetékfizetés alól is mentesülhetünk a következő esetekben:
- ha az ajándékozás egyenesági rokonok között megy végbe,
- ha az ajándékozásról nem állítottak ki okiratot, de a 150 000 Ft összeget nem haladja meg.
Amennyiben tehát a locsolópénzt egyenesági rokontól kapjuk, vagy egy barátunk, ismerősünk adja, de az kevesebb, mint 150 000 Ft, megkönnyebbülhetünk, hiszen ajándékozási illetéket sem kell fizetünk utána. [vkkonyveles.hu]
A Szerzi a locsolóknak is segít!
5 pontban összefoglaltuk, amit a locsolópénz jogi vonatkozásairól érdemes tudni:
- A locsolópénz ajándék, nem kell hozzá szerződést írni.
- Ha valaki visszakövetelné, semmi esélye nincs rá.
- Ha mégis megírnánk a szerződést, használhatjuk a Szerzi ajándékozási szerződését.
- A locsolópénz után nem kell SZJA-t fizetni.
- A locsolópénz után nem kell illetéket fizetni – hacsak nem ebből élünk meg!
Szóval, ha idén húsvétkor a hímes tojás helyett borítékkal várnák a locsolókat, mindannyian megkönnyebbülhetnek. A locsolópénz valójában pontosan az, aminek látszik: egy kedves gesztus, amelynek aligha van érdemi jogi vonatkozása, még április 1-jén is.