A fizetési meghagyásos eljárás egy gyors és hatékony módszer a pénzkövetelések behajtására. Lehet szó egy ki vissza nem adott kölcsönről vagy elmaradt munkabérről.
Jelen cikk célja, hogy teljeskörű útmutatást, felvilágosítást adjon a fizetési meghagyásos eljárásról és az ahhoz kapcsolódó végrehajtásról.
A cikket azoknak az olvasóknak ajánljuk, akik saját követeléseik behajtása előtt állnak, vagy akik fizetési meghagyást kaptak. Reméljük, hogy a cikk olvasásakor senki ajtaján nem kopogtat a végrehajtó.
Milyen lehetőségünk van akkor, ha a munkáltató nem akarja kifizetni a munkabért? Sajnos nem egyedi eset, hogy néhány munkaadó különböző okokra hivatkozva, jogellenesen nem fizeti ki a munkavállalókat.
Ebben az esetben egy óvodában dolgozó, pályakezdő munkavállaló maradt fizetés nélkül, miután közös megegyezéssel megszüntették a munkaviszonyt. A többi kolléga megkapta a fizetést, de ő hoppon maradt. [reddit.com]
Az ilyen esetekben egy írásbeli felszólítást követően, minden további nélkül igénybe lehet venni az FMH-t, hiszen ezzel az eljárással akár pár hónapon belül megszerezhető az elmaradt fizetés.
Mi az FMH?
AZ FMH, azaz fizetési meghagyás egyszerűsített polgári nemperes eljárás. A 2009. évi L. törvény szól a fizetési meghagyásos eljárásról (Fmhtv.). Ez az eljárás közjegyzői hatáskörbe tartozik. Főleg kisebb összegű követelések esetén alkalmazzák, ahol a jogosult gyors és hatékony módon szeretné érvényesíteni pénzkövetelését. Egy jogerős fizetési meghagyás előnye, hogy ugyanolyan végrehajthatósági jogalapot jelent, mint egy más eljárási forma útján jogerőssé vált bírósági ítélet. [net.jogtar.hu]
Mikor indítható?
Ezt több esetre lehet lebontani. A kulcsfontosságú az, hogy a követelés mekkora összegre irányul. Ha a pénzkövetelés már lejárt ÉS
- az összeg nem haladja meg a 3 millió forintot–> ezen az úton érvényesíthető,
vagy
- az összeg 3 és 30 millió között van–> választható az FMH, de bírósági igényérvényesítés is,
vagy
- 30 millió feletti összeg esetén –>az FMH nem alkalmazható. [drandirko.hu]
Nincs helye azonban az FMH alkalmazásának, ha
- (az előbb említettek alapján) a pénzösszeg meghaladja a 30 millió forintot,
- a feleknek nincs belföldi értesítési címe,
- a követelés zálogjogi viszonyból fakad,
- több jogosult/kötelezett van és a főkövetelések között több nem azonos követelés van,
- a követelés a törvényben felsorolt jogviszonyból ered és az ügy tárgya a jogviszony keletkezése, módosulása, megszűnése vagy a munkaviszonyból származó kötelezettségeknek a munkavállaló által történt vétkes megszegése miatt alkalmazott jogkövetkezmény, illetve fegyelmi vétség miatt alkalmazott jogkövetkezmény.
Tudnivaló jogosultként
Az FMH több szempontból is előnyösebb és alkalmasabb a lejárt pénzkövetelés visszaszerzésében, mint a peres eljárás. Ha a kötelezett nem vitatja, akár néhány héten belül visszaszerezhető az összeg. Ezt egy nyomtatvány kitöltésével kell kezdeményezni, amelyet személyesen, postán, de online is be lehet nyújtani. Alkalmas meg nem fizetett bérleti díj, munkabér vagy egyéb tartozás érvényesítésére.
Jó hír, hogy az összegen felül járulékokat és eljárási költségeket is lehet követelni. A közjegyző a törvényben meghatározottak alapján vagy egyéb körülmények figyelmbevétele kérelemre dönthet a díjfeljegyzési jogról. Ez azt jelenti, hogy mentesíti a jogosultat az eljárási díj megelőlegezése alól. Azonban az eljárás végén fizetendő díj alól ezen jog nem mentesíti. [kozjegyzotkeresek.hu, mokk.hu]
Tudnivaló kötelezettként
Ha FMH-t kapott érdemes minden esetben átvenni, mivel azt a második kézbesítési kísérlettől számított 5. munkanapon kézbesítettnek tekintik akkor is, ha nem vette át.
A kézbesítéstől számított 15 napon belül lehet ellentmondással élni. Az ellentmondás annyiból áll, hogy a kötelezett leírja álláspontját, miszerint nem áll fenn tartozás. Ezt elektronikus de személyes úton is be lehet adni. Érdemes figyelni arra, hogy ha jogos a követelés, akkor jobban jár a kötelezett, ha az FMH eljárás során rendezik a tartozást, mivel ha perré alakul, az sokkal költségesebb.
Ha a kötelezett nem él az ellentmondással, akkor jogerőssé válik az FMH, és innentől behajthatják a pénzösszeget. Érdemes arra figyelni, hogy sokszor elévült tartozást is érvényesíteni próbálnak fizetési meghagyással. Ez azért van így, mert ha a kötelezett nem mond ellent, akkor az elévült tartozást megkapja a jogosult. Ezért kell kötelezettként is figyelnünk az elévülésre, ilyenkor minden esetben ellent kell mondanunk.
A közjegyzőtől lehetőség van kérelemben részletfizetést vagy halasztást kérni a fizetésre, a kézhezvételtől számított 15 napon belül. Ebben a kérelemben meg kell indokolni, hogy mire alapozza a kérelmet, milyen részletekben tudja rendezni a tartozást. [mokk.hu]
Közjegyzői hatáskör
A fizetési meghagyásos eljárást bárki kezdeményezheti, tetszése szerinti közjegyzőnél, mivel a közjegyző a fizetési meghagyásos eljárásban az ország egész területére illetékes. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy igényünket bármely közjegyzői irodában bejelenthetjük, mivel a kötelezett akkor is megkapja a fizetési meghagyást, ha az ország másik végében tartózkodik.
Fontos észben tartani, hogy az egész eljárás során a közjegyző nem rendelkezik bírói hatáskörrel. Nem döntheti el a vitát, még akkor sem, ha nagyon egyértelmű bizonyítékok állnak rendelkezésre.
Az eljárás lefolyása
Ahhoz, hogy a határidőket betartva tudjunk cselekedni, érdemes lelki szemeink előtt felvázolni a lépéseket, a lehetséges kimeneteleket. A következőkben ezekhez adunk iránymutatást.
Az első lépés a kérelem benyújtása a közjegyzőhöz, ahogy már fent említettük, ezt szóban, papíralapon vagy elektronikus úton is meg lehet tenni.
Az előterjesztett kérelmet a közjegyző elbírálja, majd (attól függően, hogy papíralapon vagy elektronikus úton nyújtották be a kérelmet), 15 vagy 3 munkanapon belül kibocsájtja a fizetési meghagyást.
A következő lépés a kézbesítés, amelyet a kötelezett vagy átvesz vagy nem. Ha nem vette át akkor a második kézbesítési kísérlet után 5 nappal kézbesítettnek tekintik. Ennek célja, hogy senki ne élhessen vissza azzal, hogy nem veszi át, hiszen erről értesülnie kell mindenképp. Persze ez ellen kifogással lehet élni, abban az esetben, ha a kötelezett önhibáján kívül volt képtelen volt átvenni az iratot. [erthetojog.hu]
Ezután 4 alapvető kimenetel lehetséges, amelyek a következők:
- A legegyszerűbb eset, hogy a kötelezett átvette a fizetési meghagyást, egyetértett vele, majd egy összegben kifizette.
- Ha egyetértett vele, azonban nem tudja kifizetni, a közjegyzőnél részletfizetést vagy fizetési halasztást lehet kérhet.
- Abban az esetben ha átvette a címzett, de nem ért vele egyet, ellentmondással élhet, amelyet a kézbesítéstől számított 15 napon belül teheti meg, és újabb 15 napon belül alakul majd perré az eljárás. Ezután a bíróság dönt, ahol már figyelembe veszik a bizonyítékokat, tényeket és ezek alapján hozzák meg az ítéletet. Az ítéletben vagy megállapítják, hogy:
- jogos a követelés–> a kötelezett fizet, vagy
- nem jogos a követelés–> annak kell fizetnie a költségeket, aki megindította az eljárást.
- Ha a meghagyást nem vette át a címzett, az visszakerül a közjegyzőhöz, és a 15 napos határidő letelte után a fizetési meghagyás jogerőre emelkedik, utána pedig a végrehajtási eljárás is megindul.
Fontos részlet még, hogy ha a fizetési meghagyást nem vette át a kötelezett, vagy azt átvette és kifizette, és ezzel az jogerőre emelkedett, azonban a kötelezett önhibáján kívül, később tudomást szerez olyan bizonyítékról, amely miatt ellentmondással élhetett volna, akkor perújítással élhet. Ebben az esetben tehát bírósági peres útra terelődik az ügy. [notar.hu, mnb.hu]
Az FMH költségei
Az egyik elem magának az eljárásnak a díja. Ez a követelés 3 százaléka, de legalább 12 ezer forint, legfeljebb pedig 300 ezer forint. Emellett részletekben való teljesítés, fizetésre halasztás iránt kezdeményezett eljárásban 1 százalék, ami 10-15 ezer forint között mozog, valamint ugyanennyi a kiszabott pénzbírság megfizetésére halasztás vagy részletfizetés engedélyezése iránt kezdeményezett eljárás. Még egy kiegészítés, miszerint az alapeljárásban a díj mértéke nem lehet kevesebb annyiszor 1 600 forintnál, mint ahány fél van. Mindezek mellett a végrehajtási eljárásnak is vannak költségei, amely 12-150 ezer forint között lehet. [drujvary.hu]
Ne feledjük, hogy jelen cikk az íráskor hatályban lévő összegeket tartalmazza. Ezek az összegek változhatnak, amennyiben a törvény is módosul!
Végrehajtás
A végrehajtásról a cikk elején említett törvény és az 1994. évi LIII. törvény (a bírósági végrehajtásról) is rendelkezik. A végrehajtás alapja a végrehajtási lap, illetve a biztosítási intézkedést elrendelő végzés. A jogosultnak kell annál a közjegyzőnél kérni a végrehajtást, akinél az eljárást kezdeményezte.
A közjegyző a végrehajtási lapot megküldi a Magyar Bírósági Végrehajtói Karnak, ahol egy végrehajtóra kiosztják az adott ügyet. Fontos, hogy az FMH jogerőre emelkedése után a jogosultnak 10 éve van előterjeszteni a végrehajtást, ezen idő után elévül az igény. [manyokikozjegyzo.hu]
Segít a Szerzi!
Amennyiben további kérdése merülne fel a fizetési meghagyással, forduljon bizalommal a Szerzi platformon regisztrált ügyvédekhez, akik online jogi tanácsadás keretében állnak rendelkezésére.
Emmellett a szerződésgenerátor szolgáltatásnak köszönhetően számos szerződés közül választhat, melyet saját adataival kitöltve, percek alatt elkészíthet.