Figyelem nyugdíjasok! Érdemes figyelni mit írnak alá, hiszen sokan régi módszerrel akarják átverni az embereket és pénzt kicsalni meghatalmazással. Részletek a bejegyzésben! Ez a cikk részletesen bemutatja a meghatalmazás jelentését, természetét típusait, tartalmi és formai követelményeit, valamint különös figyelmet szentel a gyakorlati alkalmazására is.
Mit jelent valójában a meghatalmazás?
A jognyilatkozat, amely lehetővé teszi, hogy egy személy (a meghatalmazó) egy másik személyt (a meghatalmazottat) felhatalmazza arra, hogy az ő nevében eljárjon, feladatot ellásson, jogokat szerezzen és kötelezettségeket vállaljon. Az életben leggyakrabban akkor találkozunk vele, ha közmű- vagy telekommunikációs szolgáltatónál akarunk ügyet intézni valakinek a nevében vagy valaki másra bízzuk a munkát. [Privátbankár]
Fontos azonban, hogy nem lehet állandóan felügyelni a meghatalmazott munkáját, ezért, ha nem ügyelünk eléggé, akkor könnyen átverhetnek minket szinte a semmiből. Kifejezetten veszélyes ez a nyugdíjas és idősebb emberekre nézve amit az alábbi visszaélésről szóló történetek támasztanak alá. [Frisshírek]
Gyanús megközelítés, átverés veszélye
A két budapesti nő végrehajtandó börtönbüntetést kapott, miután 2022 áprilisában megpróbálták megszerezni egy 85 éves nő pénzét. A két nő elhitette az idős hölggyel, hogy a bankszámláját hamarosan befagyasztják, különös okokra hivatkozva, ami akkor még fel se tűnt az idős hölgynek. Akit emiatt arra ösztönöztek, hogy sürgősen vegye fel a számláján lévő nyugdíját, nehogy elvesszen a pénz. [Ügyészség]
A vádlottak az Örs vezér tér környékén lévő egyik üzletben figyeltek fel az idős nőre. Az idős hölgy egészségügyi állapota miatt nem volt képes megvédeni magát, amit a vádlottak észleltek, és elhatározták, hogy kihasználják a helyzetet. Mivel nem szerettek volna erőszakhoz folyamodni így egy ,,alattomosabb” utat választottak. Kitervelték, hogy tévedésbe ejtik a bankszámláját illetően, amivel egyszerűbb lesz megszerezni a pénzt.
A két nő beszélgetésbe elegyedett a sértettel, majd egy kitalált történettel megpróbálták meggyőzni. Azt állították, hogy hamarosan minden bankszámlát befagyasztanak, és ezért ő sem férhet majd hozzá a pénzéhez. Sokáig húzta a két nő az érvelést, ám a hosszas győzködés után sikerült rávenniük az idős nőt, hogy vegye fel a számláján lévő 200 ezer forintos nyugdíját.
A következő hiba az volt, hogy az idős nő megengedte, hogy a vádlottak elkísérjék egy közeli bankfiókhoz. A bankfiókba az egyik 26 éves vádlott bekísérte a hölgyet, aki a pénztárnál felvette a pénzt és a táskájába tette. A pénzre rácsapni készülők pedig szoros figyelemmel követték a fejleményeket, sőt rájátszottak egy a rokoni kapcsolatra vonatkozó benyomás fenntartására. A fiatalabb vádlott az ügyintéző előtt ,,mamának” szólította a sértettet, hogy az ügyintéző számára se legyen feltétlen feltűnő. Még azt is megpróbálta elérni, hogy a nő adjon neki meghatalmazást a számlájához, de a sértett ezt visszautasította.
Miután kiléptek a bankból, a másik vádlott ismét csatlakozott hozzájuk. Az elkövetők a helyzetben komoly jártassággal bíró benyomást tettek, könnyen megértve, már csak tekintettel is tudták olvasni egymás gondolatait, ezzel elősegítve az akció sikerességét. Közben az utcán kísérték tovább az idős nőt, folytatva a megtévesztő beszélgetést, hogy elvonják az idős nő figyelmét. Ekkor az egyikük megpróbálta kivenni a táskájából a pénzt, azt állítva, hogy beesett oda egy 20 forintos. A másik nő eközben egy újsággal próbálta takarni a lopási kísérletet, és figyelte a környéket. A vádlottak szerencsétlenségére a gyanús viselkedésükre felfigyelt egy szabadnapos rendőr, aki végig szemmel tartotta őket. Ezután értesítette kollégáit, akik a helyszínen elfogták a két nőt.
A fiatalabbat 3 év 6 hónap, míg idősebb társát 4 év börtönbüntetésre ítélte a bíróság. A történet tanulságai, hogy igyekezzünk távol tartani magunkat az ilyen kétes személyektől, akik úgy közelítik meg az embert, hogy érződik rajtuk, szánt szándékkal teszik azt. A másik, hogy keressük az árulkodó jeleket, amely alapján a szándékuk kikövetkeztethető.
A történet tanulságai és helyes használata
Az idős nő 200 ezer forinttal a táskájában sokkal rosszabbul járhatott volna, ha esetleg erőszakosság uralkodott volna el a helyzeten. Úgy nem csak a pénztől fosztották volna meg, hanem a testi épségében is könnyen kárt tehettek volna az elkövetők. Ezt sikerült elkerülni a figyelmes és tapasztalt szabadnapos rendőrnek hála.
A másik következtetés, amely apró részlet volt a történetben, hogy az egyik elkövető felkínálta a lehetőséget, hogy írjanak meghatalmazást, és segít a nyugdíjat minden hónapban kivenni a bankszámláról. Ilyen jellegű meghatalmazást még a közeli hozzátartozók és ismerősök számára sem adunk csak úgy, főleg nem ismeretlen személyeknek. Bár hasznos eszköznek bizonyulhat, nem arra találták ki, hogy boldog-boldogtalannak kiállítsuk. Nem kell azonban ördögtől valónak tekinteni sem a meghatalmazást, csupán ne engedjük, hogy átverjenek vele.
Gondnokok és a meghatalmazás
Egy másik esetben szintén egy idős nyugdíjas nő volt a sértett. Az elkövető sikkasztást követett el, miután több mint 17 millió forintot emelt le a gondjaira bízott idős sértett bankszámlájáról. Az eset egy Somogy megyei idősek otthonában történt, amelyet egyébként a vádlott működtetett és tartott fent. [Ügyészség]
Az ügy előzményei még 2018 nyarára nyúlnak vissza. Az idősek otthonába költözésekor az akkor 81 éves sértett meghatalmazást adott a vádlottnak, hogy szükség esetén rendelkezzen bankszámlája felett. Ezt a meghatalmazást azonban a nő a bizalmi viszonyt kihasználva az idős sértett tudta és beleegyezése nélkül használta fel.
2018 nyarán a vádlott többször is felvett készpénzt a sértett bankszámlájáról, összesen 17.408.000 forint értékben. A felvett pénz egy jelentős részét ismeretlen célokra fordította, de 10 millió forintot otthonának szekrényében rejtegetett, míg közel 1 millió forintot az idősotthon irodájában tartott.
A visszaélésre azonban fény derült, és a vádlott ellen sikkasztás bűntette miatt emeltek vádat. A használatakor mindig körültekintően kell eljárni, és biztosítani kell, hogy csak megbízható személyek kapjanak ilyen jogkört, amihez a következőekben ezekből az esetekből tanulva a későbbiekben nagyobb biztonságot lehet elérni.
Meghatalmazás értelme
A meghatalmazó megadja a meghatalmazottnak a jogot, hogy meghatározott hatóság vagy szervezet előtt eljárjon. A meghatalmazás lehet teljes körű, amely minden vonatkozó ügyet lefed, vagy korlátozott, amely csak bizonyos, meghatározott ügyekre terjed ki. Az érvényességi idejét is meg kell határozni, amely legfeljebb öt év lehet, ha általános meghatalmazásról van szó. [BPLegal]
Meghatalmazás minimum tartalma
A meghatalmazásnak, hogy felhasználható legyen, a következő tartalmi elemekkel kell bírnia:
- “a meghatalmazó és meghatalmazott személy adatai,
- utalás arra, hogy meghatalmazás milyen nyilatkozatok megtételére, milyen ügyre szól,
- ki a meghatalmazás címzettje (a meghatalmazott ki előtt, hol láthatja el a képviseletet).” [Érthetőjog]
A meghatalmazás típusai
Két fő típusa van a meghatalmazásnak:
- Egyedi: Meghatározott ügyre vonatkozik, például egy konkrét szerződés aláírására. Példa: Egy autó vásárlása során a vevő meghatalmazhat valakit, hogy a szerződést aláírja.
- Általános: Szélesebb körű jogosultságot biztosít, lehetővé téve a meghatalmazottnak, hogy általánosságban képviselje a meghatalmazót. Példa: Egy üzletember meghatalmazhat egy ügyvédet, hogy az összes jogi ügyét kezelje, amíg ő külföldön tartózkodik.
Mik a meghatalmazással gyakorolható feladatkörök?
A “Feladatkör” alatt azt kell érteni, hogy a meghatalmazó milyen jogköröket ad át a meghatalmazottnak. Érdemes meghatározni milyen területekre feladatokra adunk meghatalmazást. Ezzel szűrve a lehetőségét a visszaélésnek. Magyarázatot fűzűnk hozzá és megmutatjuk, hogyan szokott kinézni a meghatalmazásokon a feladatkör korlátozás:
“Meghatalmazó feljogosítja meghatalmazottat, hogy (___) előtt a (___) kapcsolatos ügyekben teljeskörűen / nem teljeskörűen eljárjon. Kizárólag az alábbi meghatározott ügyekre kiterjedően járhat el: (_____).” [MOHU]
Feladatkör
Meghatalmazó feljogosítja meghatalmazottat: Ez a rész jelzi, hogy a nyilatkozatot tevő fél (meghatalmazó) jogot ad egy másik személynek vagy szervezetnek (meghatalmazottnak), hogy az ő nevében eljárjon.
- ,,(Hatóság, szerv vagy társaság) előtt a (meghatározott ügykörben) kapcsolatos ügyekben teljeskörűen / nem teljeskörűen”:
- Itt konkrétan ki kell tölteni, hogy milyen hatóság vagy szervezet előtt járhat el a meghatalmazott (pl. bíróság, hivatal, stb.).
- A ,,teljeskörűen” opció választásával a meghatalmazott minden, az adott ügykörbe tartozó ügyben eljárhat.
- A ,,nem teljeskörűen” opció esetén a meghatalmazás csak bizonyos, konkrétan meghatározott ügyekre vonatkozik.
- ,,Kizárólag az alábbi meghatározott ügyekre kiterjedően eljárjon”: Ez a rész lehetőséget ad arra, hogy pontosan meghatározzák, mely ügyekben járhat el a meghatalmazott. Itt felsorolásra kerülnek azok az ügyek, amelyekre a a képviselet vonatkozik.
- ,,(Hatóság, szerv vagy társaság) előtt a (meghatározott ügykörben) kapcsolatos ügyekben teljeskörűen / nem teljeskörűen”:
Az érvényességi ideje
Az érvényességi ideje: (Dátum vagy érvényesség időtartam helye): Ide kell beírni, hogy meddig érvényes a meghatalmazás. Az érvényességi idő lejárta után a meghatalmazott már nem járhat el a meghatalmazó nevében.
Fontos, hogy az általános meghatalmazás legfeljebb a kiállítástól számított 5 évig érvényes: Ez a rész azt tisztázza, hogy ha a meghatalmazás általános jellegű (tehát nem csak egy konkrét ügyre vagy ügyekre vonatkozik), akkor az legfeljebb öt évig érvényes a kiállítás dátumától számítva a Ptk. rendelkezései szerint. Ezt követően törvény erejénél fogva megszűnik a hatálya a meghatalmazásnak. Amennyiben a felek szeretnék meghosszabbítani, úgy új meghatalmazást ettől függetlenül készíthetnek.
Meddig érvényes?
Egy másik lehetőség arra, hogy gondoskodjunk a jogaink biztonságáról, hogy időhatározót helyezünk el a meghatalmazásba. Ez az időhatározó egyfajta korlátként jelenik meg a meghatalmazott számára. Így lehet egy konkrét dátum (pl: folyó év 3. hó 15. vagy keltezéstől számított 2 hét). Ezen felül alkalmazhatjuk az egyszeri alkalmat, mint egyedülálló, eljárást lezáró döntést, amelyet követően már nem használhatjuk fel egy másik hatósági eljárásban. A következőek szerint határozhatunk tehát a meghatalmazásban:
A jelen meghatalmazás:
- egyszeri alkalomra szól,
- visszavonásig érvényes,
- határozott időre szól, és (______)-ig érvényes,
- a fent meghatározott ügy(ek) elintézésééig érvényes,
- határozatlan időre szól (5 éves korlát). [MVM]
A meghatalmazást tudnia kell a meghatalmazottnak bármely ügyintézési alkalommal igazolnia és bemutatnia. Ez egyszeri alkalmak esetén általában nem okoz problémát abban az esetben, ha határozatlan időre szól vagy elhúzódó eljárás során lenne szükséges az igazolás, úgy gyakran problémába ütközhetnek. A kellemetlenségek elkerülése érdekében tehát érdemes mindig kéznél tartani, hogy az ügyintézést ne hátráltassa egy ,,egyszerű adminisztratív akadály”. [MKKZRT]
Ügyintézés időseknek meghatalmazással
A következő példa is bizonyítja, hogy lehet a meghatalmazást megfelelően is használni a bizalomra alapozva. Ebben az esetben egy idősek otthonában élő idős hölgyet kisegített egy ott dolgozó azzal, hogy meghatalmazással minden hónapban felvette a nyugdíját és azt elszámolással megfelelő papírozással, elszámolással mindig átadta forintra pontosan. Nem szabad tehát elhidegülni a meghatalmazástól, hiszen láthatjuk, mennyire hatékony tud lenni, főleg egy már idősebb, korlátozottabb személy esetében.
Egy feltehetően idősek otthonában dolgozó személy munkaköréből kifolyólag a munkája során egy idős hölgy nyugdíjának felvételére kapott meghatalmazást. Az idős hölgy egy másik településen lévő kórházba került, így az unokái közvetítettek közöttük. Ő felvette a nyugdíjat, majd átadta az egyik unokának, amiről átvételi elismervényt is aláírtak. Az unokák ezután intézték a szükséges kiadásokat, mint például az ápolási osztály díjainak kifizetését. [Reddit]
Az eset egy másik problémát is felvet, amely azonban már egyszerű jogi kérdést eredményezett. Amikor a következő hónap nyugdíja megérkezett, előre megbeszélték, hogy újra találkoznak az átadás miatt. A postán felvette a pénzt, és kért egy új meghatalmazás nyomtatványt is, hogy a jövőben az unokák intézhessék a dolgokat, mivel ő már nem volt felelős ezért.
Azonban amikor találkozott az egyik unokával, meglepetten értesült arról, hogy az idős hölgy előző nap elhunyt. Ez váratlanul érte, és hirtelen nem tudta, mi lenne a helyes lépés. Csak később jött rá, hogy talán nem kellett volna felvennie a nyugdíjat. Tisztában volt vele, hogy a nyugdíj a hónap végéig jár, függetlenül attól, hogy melyik napon halt meg a jogosult.
Felmerült benne a kérdés, hogy lehet-e problémája abból, hogy a halála után egy nappal vette fel a nyugdíjat, mint meghatalmazott. Tanácstalan volt, hogy vissza kellene-e fizetniük a pénzt, vagy hagyhatják így a dolgot. Az átadásról ismét aláírtak egy átvételi elismervényt, így az átláthatóság megmaradt.
A folyósított nyugdíj a hónapban történő elhalálozás esetén még járt. Azonban ezt követően, az ügy intézésének gyorsaságától függően a továbbra is kiutalt nyugdíjat már vissza kell fizetnie a családtagoknak.
A meghatalmazás fontos jogi eszköz, amely lehetővé teszi, hogy valaki más eljárjon a nevünkben különféle ügyekben. A típusai, tartalmi és formai követelményei jelentősen eltérhetnek attól függően, hogy milyen ügyekben és milyen körülmények között kívánjuk használni. Megfelelően elkészített meghatalmazással biztosíthatjuk, hogy ügyeink gördülékenyen és hatékonyan intéződjenek, még akkor is, ha személyesen nem tudunk jelen lenni.
Segít a Szerzi
A meghatalmazás készítésnek egyszerű módját már a Szerzi segítségével elvégezheti. A dokumentum igényeire szabható, könnyen és gyorsan elkészíthető. A Szerzi rendszerében regisztrációt követően a meghatalmazás okosnyilatkozat ingyenesen igénybe vehető. A Szerzi szerződésgenerátora az összes fent említett tényezőre figyel helyettünk. Nincs más teendőnk, mint megválaszolni a kérdéseket, és a rendszer elkészíti számunkra a teljes, célnak megfelelő dokumentumot.
Amennyiben további segítségre volna szüksége akár a meghatalmazással kapcsolatban vagy bármely más jogi témában, forduljon bizalommal a Szerzi platformon regisztrált ügyvédek egyikéhez online jogi tanácsadás keretében, akik készséggel állnak rendelkezésére.