A garázsbérlet szerződés meghatározza a garázs használatának feltételeit, illetve a bérlő és a bérbeadó közötti jogokat és kötelezettségeket. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, hogy hogyan kell egy garázsbérleti szerződést megkötni, melyek azok a fontos pontok, amelyeket figyelembe kell venni a szerződés megkötése során, valamint azt is, hogyan lehet megelőzni a kellemetlen jogvitákat és problémákat a bérleti időszak alatt. Ha Ön is garázst bérel vagy tervezi a bérlést, akkor érdemes lehet áttanulmányoznia ezt a cikket, hogy felkészülten érkezhessen a bérleti szerződés aláírására.
Bérleti szerződés
Bérleti szerződés alapján a bérbeadó meghatározott dolog időleges használatának átengedésére, a bérlő a dolog átvételére és bérleti díj fizetésére köteles.
Ez esetben a bérbeadó a garázs időleges használatát engedi át a bérlőnek meghatározott díj ellenében.
A bérleti díjat havonta előre kell fizetni, a fizetés határidejét a felek egyező akarattal megállapíthatják a szerződésben.
Garázsbérlet buktatói
- Az egyik fontos dolog, amire figyelnünk kell egy garázsbérleti szerződésnél, az az ár. A garázs felszereltségéhez, méretéhez és a rezsi költségéhez mérten alkudjuk ki a bérleti díjat.
- Fontos, hogy tisztában legyünk a bérlet időtartamával. Vegyük figyelembe az egyéni preferenciákat és azok szerint kössük határozott vagy határozatlan időre a szerződést. Ez a szerződés felmondása tekintetében fontos részlet, hiszen más feltételek alapján lehet megszüntetni a két szerződést.
- Mindig ellenőrizzük a garázs állapotát és dokumentáljuk még a szerződés megkötését megelőzően, hiszen ez az esetleges károkért fellépő felelősség megállapítása alól mentesíthet. Győződjünk meg továbbá arról is, hogy az esetleges sérülések vagy károk esetén ki fizeti majd a javítási költségeket.
- Figyeljünk oda a szerződésben foglalt egyéb kitételekre és korlátozásokra.
- Ha bármilyen kérdésünk vagy fenntartásunk van a szerződéssel kapcsolatban, ne habozzunk egyeztetni róla a bérbeadóval. Jobb előre tisztázni az esetleges félreértéseket, és biztosnak lenni abban, hogy mindkét fél számára világosak és elfogadhatóak a feltételek, mint utólag viselni egy félreértés következményeit.
- Nyilatkoztassuk a bérbeadót arról, hogy szavatol azért, hogy harmadik személynek nincs a bérelt dologra vonatkozóan olyan joga, amely a bérlőt a használatban korlátozza vagy megakadályozza.
- A bérlő a dolgot rendeltetésének és a szerződésnek megfelelően használhatja. Ennek részleteit a bérbeadónak érdemes pontosan körülírnia. Tájékoztassuk továbbá a bérlőt arról, hogy a bérbeadó szükségtelen háborítás nélkül jogosult ellenőrizni a használatot.
- Amennyiben a bérlő a bérbeadó felhívása ellenére folytatja a nem rendeltetésszerű vagy a szerződésnek egyébként nem megfelelő használatot, a bérbeadó felmondhatja a szerződést.
- Érdemes továbbá rendelkezni a szerződésben a garázs esetleges átalakításáról, illetve annak következményeiről.
- A dolog fenntartásával járó kisebb költségeket a bérlő, a többi költséget és a dologgal kapcsolatos terheket a bérbeadó viseli. Ettől természetesen a felek egyező akarattal a szerződésben eltérhetnek.
- A bérlő köteles a bérbeadót értesíteni, ha a dolgot károsodás veszélye fenyegeti vagy a bérbeadót terhelő munkálatok elvégzésének szükségessége merül fel.
- Érdemes továbbá a felmondás részleteit is tisztázni, a jogviták elkerülése érdekében.
Segít a Szerzi
Mindig érdemes körültekintően eljárnunk a bérleti szerződésekkel kapcsolatban, főleg abban az esetben, ha magas értékkel bír annak tárgya. Érdemes ilyenkor szerződéssel biztosítani az érdekeinket, kifejezetten, ha lakóingatlan vagy garázs bérléséről van szó.
Amennyiben további kérdése merül fel a bérlettel vagy bármely jogszabályi rendelkezéssel kapcsolatban, forduljon bizalommal a Szerzi platformon regisztrált ügyvédekhez, akik online jogi tanácsadás keretében állnak rendelkezésére.