Manapság sokan választják az albérletet saját lakás vásárlása helyett, mivel rugalmasabb és megfizethetőbb. Éppen ezért a lakásbérlést vagy kiadást tervezőknek nem árt tisztában lenni a jogaikkal és a kötelezettségeikkel. Ebben a cikkünkben megvizsgáljuk a bérbeadó és a bérlő legfontosabb jogait és kötelezettségeit abban a reményben, hogy cikkünk segíthet eligazodni ebben a bonyolult témában.
A szabályozás
A lakásbérletre vonatkozó szabályokat a Polgári Törvénykönyv (Ptk.), valamint a lakások és helyiségek bérletéről szóló 1993-as LXXVIII. törvény (lakástörvény) tartalmazza. Azonban ezektől a szabályoktól el is lehet térni, ha a bérlő és a bérbeadó megállapodnak egymással, illetve azt nem tiltja a törvény.
A bérlő jogai
Használati jog
A lakás bérlőjének használati joga van a lakásra, amit kizárólag rendeltetésszerűen és a szerződésnek megfelelően használhat. A bérlő lakáshasználati jogát harmadik fél nem korlátozhatja vagy akadályozhatja.
Birtoklási jog
A bérlő megszerzi a birtoklási jogot a bérleti szerződés aláírásával. Fontos, hogy ezt a jogot akár a tulajdonossal szemben is gyakorolhatja. Erre példa lehet, ha a bérlő vitatja a bérleti szerződés bérbeadó általi felmondását és nem költözik ki a lakásból a megadott időpontig. Ebben az esetben birtokvédelmet kérhet a területileg illetékes jegyzőtől, amely azt eredményezi, hogy a bérlő addig a lakásban maradhat, amíg nincs jogerős bírósági döntés a kiköltözéséről.
Felmondási jog
Mind a bérlőnek, mind a bérbeadónak felmondási joga van. A felmondás feltételei attól függően változhatnak, hogy határozott vagy határozatlan idejű szerződést kötöttek a felek.
Egyéb jogok
A bérlő a lakás egy részét albérletbe adhatja, amennyiben abba a bérbeadó beleegyezik.
Bérlői kötelezettségek
Lakbérfizetés
A bérlő köteles lakbért fizetni a szerződésben meghatározott összegben és időpontban. Amennyiben a szerződés nem tartalmaz fizetési határidőt, akkor havonta előre egy összegben, legkésőbb a hónap 15. napjáig kell megfizetni a lakbért. A szerződésben rögzíteni kell az egyéb, bérleti díjon felül fizetendő díjakat, mint például a rezsi fizetésének módját és határidejét, összegét.
Állagmegóvás
A szerződés megszűnésekor a bérlőnek a lakást és a berendezéseket rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban kell visszaadni. Abban is megállapodhatnak a felek, hogy a bérbeadó teszi ismét használatra alkalmassá a lakást, és ennek költségét a bérlő fizeti.
Bérbeadó jogai
Átadás
A bérbeadónak a lakást annak komfortfokozatának megfelelő berendezésekkel együtt, üzemképes állapotban kell a bérlőnek átadni. Ebben a felek úgy is megállapodhatnak, hogy a bérlő látja el a komfortfokozatnak megfelelő berendezésekkel a lakást, azonban ilyen helyzetben a költségek megtérítését és annak feltételeit is tisztázni kell a szerződésben.
Ellenőrzés
A szerződésben foglalt kötelezettségek teljesítését és a lakás rendeltetésszerű használatát legalább évente egyszer vagy szerződés szerint évente több alkalommal ellenőrzi a bérbeadó a bérlő szükségtelen háborítása nélkül. A bérlőnek kell biztosítani az arra alkalmas időben a bérbeadó lakásba történő bejutását.
Hibajavítás, kártérítés
Ha a lakásban vagy annak berendezéseiben, továbbá az épületben a bérlő magatartása miatt kár keletkezik, akkor a bérbeadó a bérlőtől a hiba kijavítását vagy a kár megtérítését követelheti.
Kaució
A bérbeadó kauciót kérhet a bérlőtől, amely általában 1-3 havi bérleti díjnak megfelelő pénzösszeg. A kaució egy egyfajta biztosíték, amely arra szolgál, hogyha a bérlő nem teljesíti a szerződésből fakadó kötelezettségeit, vagy kárt okoz a lakásban, akkor a bérbeadó a kaucióból fedezheti a felmerülő kiadásokat.
A bérbeadó kötelezettségei
A bérbeadó köteles gondoskodni
- az épület karbantartásáról.
- az épület központi berendezéseinek állandó üzemképes állapotáról.
- a közös használatra szolgáló helyiségek állagában, továbbá e helyiségek berendezéseiben keletkezett hibák megszüntetéséről.
Felújítás, karbantartás
A javítási költségek fedezésére a két fél megállapodása az irányadó. Megállapodás hiányában a karbantartással és felújítással kapcsolatos költségek a bérlőt, a pótlással és cserével kapcsolatos költségek a bérbeadót terhelik.
Amennyiben a bérlő a bérbeadó helyett azonnali beavatkozást igénylő munkát végez, az igazolt költség megtérítését kérheti. Ez kerülhet kifizetésre is, vagy levonásra a lakbérből.
Esetleges felújítási munka megkezdéséről és várható időtartamáról a bérlőket előzetesen értesíteni szükséges. Amennyiben a munkák zavarják a lakás használatát, a bérlő felmondhatja a bérleti szerződést.
Szerzi segítség
A megfelelő lakás megtalálása mindig kihívás, de amennyiben megvan a kiszemelt ingatlan, válassza a Szerzi platform lakásbérleti szerződés okosdokumentumát, amely segítségével kedvező áron, pár perc ráfordítással generálhat személyre szabott és hiteles szerződést.
Amennyiben bármilyen további kérdése merült volna fel az albérlet kapcsán, akkor a Szerzi platform regisztrált, ügyvédi kamaránál ellenőrzött ügyvédei készséggel állnak rendelkezésére online jogi tanácsadás keretében.