Autóbaleset bármikor bármelyikünkkel megtörténhet, még akkor is, ha mi vétlenül bár, de a KRESZ-t betartva közlekedtünk. Éppen ezért jó döntés lehet a következő 1 percet rászánva előre felkészülni, hogy a nagy megrázkódtatás és ijedelem mellett is urai maradhassunk a helyzetnek. Ha gyors segítségre van szükségünk, a következőkben minden lényeges információt megtalálhatunk.
Az autó és a helyszín biztosítása:
- Azonnal álljunk meg, és húzódjunk le az út jobb oldalára.
- Biztosítsuk a helyszínt:
- kapcsoljuk be a vészvillogót,
- vegyünk fel láthatósági mellényt,
- és helyezzük el az elakadásjelző háromszöget (az autótól kb. 100 méterre).
- Állítsuk le a motort, és bizonyosodjunk meg róla, hogy tűzre utaló jeleket nem látunk rajta.
Sérülések és segélyhívás
A helyszín biztosítása mellett a másik legfontosabb lépés az, hogy ellenőrizzük, a helyszínen tartózkodó személyek között van-e, aki sérülést szenvedett. Amennyiben igen, azonnal hívjunk segítséget a 112-es számon. A diszpécsernek a következő információkat kell megadnunk:
- a baleset pontos helyszínét,
- a sérültek számát, korát, nemét,
- a sérülés jellegét,
- a baleset legfontosabb körülményeit és
- az esetleges veszélyforrásokat.
Rendőrség
Fontos kiemelni, hogy személyi sérülés esetén kötelező hívni a rendőrséget, de természetesen akkor is értesíthetjük őket, ha senki nem sérült meg, hiszen szükség lehet a közreműködésükre, akkor is, ha
- jelentős anyagi kár következett be,
- egyik fél sem vállalja a felelősséget vagy
- közfeladatot ellátó jármű is érintett a balesetben.
Biztosítás
Ha a rendőrséget nem értesítettük a balesetről, fontos, hogy a baleseti bejelentő nyomtatvány (kék-sárga) mindenképpen töltsük ki, ugyanis a későbbiekben a károk rendezése ez alapján fog megtörténni. A kitöltéskor legyünk körültekintőek, minden lényeges információt jól láthatóan rögzítsünk rajta. Fontos, hogy a személyes adatokat minden esetben vessük össze a másik fél okmányaival is, így számos kellemetlenségtől megkímélhetjük magunkat.