A váláshoz szorosan kapcsolódik az a kérdés, hogy miképp alakuljon a közös vagyon sorsa. Ki mit kap belőle, milyen részét, valamint egyáltalán meg tudnak-e egyezni a felek? Ebben a cikkünkben kifejtjük, illetve megvizsgáljuk a vagyonközösség megszűnését és kitérünk a vagyonmegosztás kérdéseire is. Reméljük, hogy következő írásunk segítséget nyújthat a kérdésben kevéssé jártas olvasóknak is.
Mikor szűnhet meg vagyonközösség?
Megszűnik a házassági vagyonközösség abban az esetben, ha:
- az életközösség megszűnik,
- a bíróság a szerződést megszűnteti,
- a felek közösen megszűntetik,
- valamint az egyik fél felmondja azt.
Hogyan történhet a közös vagyon megosztása?
- A házasság és életközösség megszűntetésére vonatkozó vagyonmegosztás szerződéssel vagy megállapodással lehetséges, amelynek egy alapvető feltétele a megfelelő formalitás. Ilyenkor az ügyvéd által ellenjegyzett, teljes bizonyító erejű magánokirat vagy a közokirati forma kerülhet szóba.
- Történhet a vagyonmegosztás bírósági úton is, melynek hivatalos megnevezése a házassági vagyonjogi per.
Vagyonmegosztás szerződéssel
A házassági vagyonjogi szerződés megköthető az életközösség létrejöttét megelőzően, annak kezdetekor, illetve azt követően is. Ennek a dokumentumnak a célja, hogy rendezzék a vagyonelemek hovatartozását a felek. Erre szükség lehet a biztosítás kedvéért, vagy azért, hogy megelőzzék a jogi bonyodalmakat még azelőtt, hogy a vagyonmegosztás peres eljárássá alakulna.
Felek lehetnek egy szerződés kötésekor:
- a házasulandók,
- a házastársak.
A szerződés érvényességi feltétele:
Ahhoz, hogy a szerződésünk érvényes legyen, a házassági vagyonjogi szerződést
- közokiratba,
- vagy ügyvéd által ellenjegyzett teljes bizonyító erejű magánokiratba kell foglalni.
Hatályossági feltételek:
A dokumentum hatályossági feltétele, hogy a szerződést a Magyar Országos Közjegyzői Kamarának nyilvántartásába kell vennie.
A házassági vagyonközösség az életközösség létesítésével jön létre. Ennek a pontos időpontja a polgári házasságkötés, amely általában a hatályának is kezdete. Nagyon fontos, hogy a házasulandó felek között a szerződés hatálybalépésének időpontja a házasság megkötésének időpontja.
Vagyonjogi szerződés tartalma
A szerződés tartalmát a felek közös és saját érdekeiknek megfelelően alakíthatják, vannak azonban olyan elemek és megoldások, amelyeket gyakran tartalmaz egy vagyonjogi szerződés. Fontos ismertetője, hogy a szerződés a jövőbeni vagyonszaporulatra vonatkozik. Ettől megkülönböztetjük az állapotrögzítő szerződéseket, amelyek csupán nyilvántartják, hogy felek vagyonába mi foglaltatik bele. Erre példa lehet, hogyha a feleségnek van egy saját porcelán gyűjteménye vagy egy értékes tányérkészlete.
A szerződésben rendelkezhetnek
A felek a szerződésben rendelkezhetnek a következőek alapján:
- a jövőben megszerzendő vagyonszaporulatokról,
- meghatározott vagyonelemekre eltérő vagyonjogi rendelkezéseket köthetnek ki (céges vagyon),
- rendelkezést közös lakás használatára,
- eltérő szabályokat alkalmazhatnak kezelésre, rendelkezésre vagy használatra.
A fentiek alapján kijelenthető, hogy a vagyonjogi szerződés elkészítése egy komoly szakértelmet igénylő feladat, mely sok buktatóval rendelkezik. Mindig érdemes igénybe venni jogi segítséget, mivel a tapasztalattal rendelkező szakemberek segíthetnek elhárítani az esetleges hibákat.
Szerzi segítség
Hogyha esetleg kérdése merült fel a téma kapcsán, illetve bármely jogszabályi rendelkezéssel problémája akad, forduljon bizalommal a Szerzi platformon regisztrált ügyvédekhez, akik online jogi tanácsadás keretében szívesen állnak rendelkezésére.