A Szerzi blog és hírek cookie-kat használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsuk az oldalon. További részletek az Adatvédelmi Irányelvekben.
Elfogadás
Szerzi hírek és blog
  • Írások
  • Jogi egypercesek
  • Szerzi jogi platform
    • Dokumentumok
    • Jogi tanácsadás
    • Áraink
    • Regisztráció
  • Segítség
    • Kapcsolatfelvétel
    • Fizetési tájékoztató
    • Adatvédelmi Irányelvek
    • Általános Szerződési Feltételek
Olvasás: Társasági jog és fizetésképtelenségi eljárások – Jogi kategória magyarázata
Megosztás
Online jogi tanácsadás
Szerzi hírek és blogSzerzi hírek és blog
Betűméret módosításaAa
  • Írások
  • Jogi egypercesek
  • Szerzi jogi platform
  • Segítség
Keresés
  • Írások
  • Jogi egypercesek
  • Szerzi jogi platform
    • Dokumentumok
    • Jogi tanácsadás
    • Áraink
    • Regisztráció
  • Segítség
    • Kapcsolatfelvétel
    • Fizetési tájékoztató
    • Adatvédelmi Irányelvek
    • Általános Szerződési Feltételek
Kövessen minket
Szerzői jog @ 2023 Szerzi UG (haftungsbeschränkt)
Szerzi hírek és blog > Jogi kategóriák > Társasági jog > Társasági jog és fizetésképtelenségi eljárások – Jogi kategória magyarázata
Társasági jog

Társasági jog és fizetésképtelenségi eljárások – Jogi kategória magyarázata

Vincze Kata
írta: Vincze Kata
Megjelenítve 2025-07-13
11 perc olvasási idő
Megosztás

A társasági jog a gazdasági társaságok alapítását, működését, szervezetét és megszűnését szabályozza. Ez a jogterület biztosítja, hogy a vállalkozások átlátható és jogszerű módon jöjjenek létre, működjenek, illetve szűnjenek meg. A társasági jogi szabályok célja, hogy elősegítsék a gazdasági élet stabilitását, védjék a tulajdonosok, a hitelezők és más érintettek jogait, valamint előmozdítsák a gazdasági forgalom biztonságát. E jogterület nélkül elképzelhetetlen lenne a piacgazdaság működése, hiszen a társaságok jogi kereteinek meghatározása nélkülözhetetlen a bizalom és a jogbiztonság megteremtéséhez.

Tartalom
Gazdasági társaságokAlapításukMűködésükMegszűnésükJogutóddalJogutód nélkülFizetésképtelenségi eljárásokJogi segítség a Szerzi-n!

A társasági jog a vállalkozások működését egészen azok alapításától végigkíséri. A fizetésképtelenségi eljárások pedig szintén fontos szerepet kaphatnak a vállalkozások működésében – legtöbbször azok megszűnésekor -, így e két jogterület szorosan kapcsolódik egymáshoz. A jogrendszerben ezek a kategóriák egymást kiegészítve biztosítják, hogy a gazdasági szereplők jogai és kötelezettségei egyensúlyban maradjanak, és a vállalkozások működése átlátható, kiszámítható legyen. Cikkünk célja, hogy közérthető módon bemutassa e két terület alapvető fogalmait, segítve ezzel az eligazodást a jogi szabályozás útvesztőjében.

Gazdasági társaságok

Magyarországon a Polgári törvénykönyv az, ami tartalmazza a gazdasági társaságokra vonatkozó szabályokat. Ezen kívül persze más kiegészítő joszabályok is vannak, de a cikk alapjául a Ptk. rendelkezései szolgálnak.

A Ptk. formakényszere miatt nem lehet bármilyen gazdasági társaságot alapítani, ezért taxatíve felsorolja az alapítható társaságokat. Ezek:

  1. Közkereseti társaság: Olyan vállalkozási forma, ahol a tagok korlátlanul és egyetemlegesen felelnek a társaság tartozásaiért, vagyis saját vagyonukkal is helyt kell állniuk, ha a társaság vagyona nem elegendő. A tagok közösen irányítják a céget, és döntéseiket közösen hozzák meg.
  2. Betéti társaság: Olyan gazdasági társaság melyben legalább egy tag korlátlan felelősséggel (beltag) és legalább egy tag csak a vagyoni hozzájárulásáig felel (kültag) a társaság kötelezettségeiért. A beltag aktívan részt vesz a társaság működtetésében, míg a kültag inkább befektető szerepet tölt be. [drujvary.hu]
  3. Korlátolt felelősségű társaság: Népszerű forma, amelynél a tag kötelezettsége a társasággal szemben törzsbetétének szolgáltatására és a társasági szerződésben megállapított egyéb vagyoni értékű szolgáltatásra terjed ki. Ezen felül a társaság kötelezettségeiért – főszabályként – a tag nem köteles helytállni.
  4. Részvénytársaságok: Tőkeegyesítő társaság, amely előre meghatározott számú és névértékű részvényből álló alaptőkével működik. A részvényesek felelőssége korlátozott, csak a részvények értékéig tart. Két fajtája van: zártkörű (zrt.) és nyilvánosan működő (nyrt.) részvénytársaság.
Zrt. Szempontok Nyrt.
Nem kerülhetnek nyilvános forgalomba, tőzsdén nem elérhetők.
Forgalomban való megjelenésük
Részvényeik egészben vagy részben tőzsdére bevezethetők, bárki megvásárolhatja őket nyilvános eljárásban.
Szűk, jól körülhatárolt, személyesebb, gyakran családi vagy kisebb cégek.
Tulajdonosi kör
Széles, folyamatosan változó, akár több ezer részvényes.
Zártkörűen alapítható, az alapítók köre előre meghatározott, alaptőke minimum 5 millió forint.
Alapítás
Nyilvános működés csak később, átalakulással lehetséges, alaptőke minimum 20 millió forint.
Jogi tanácsadás
Igényeljen Online jogi tanácsadást
Kipróbálom

Alapításuk

Gazdasági társaságot üzletszerű, közös gazdasági tevékenység folytatására lehet alapítani. A társaság alapításához vagyoni hozzájárulás szükséges, amely lehet pénz vagy más vagyon (például ingatlan), ezek a szabályok gazdasági társaságonként eltérőek. [lexikon.uni-nke.hu]

A társaság megalapításához létesítő okirat szükséges, amelyet minden alapítónak alá kell írnia, és azt közjegyzői okiratba vagy ügyvéd, illetve valamelyik alapító kamarai jogtanácsosa által ellenjegyzett magánokiratba kell foglalni.

A létesítő okirat hozza létre a jogi személyt, ezért szükséges megemlíteni abban minden fontos alapvető részletet, például a tagok jogosultságait, kötelezettségeit, döntéshozatalra vonatkozó szabályokat és a vagyonra, pénzügyekre vonatkozókat is. [grossoffice.hu]

A létesítő okirat többféle lehet. Főszabály szerint a gazdasági társaságok létesítő okirata a társasági szerződés. Ez alól kivételek a részvénytársaságok és az egyszemélyes kft.-k. Alapító okiratban kell létrehozni az egyszemélyes kft.-ket, valamint alapszabálynak nevezzük az rt.-t létesítő okiratot.

Az alapítást a cégbíróságnál kell bejelenteni, és mivel a bejegyzés konstitutív hatályú, ezért a társaság a cégjegyzékbe való bejegyzéssel jön létre.

Működésük

A gazdasági társaságok működésének egyik alapvető elve, hogy a társaság nyeresége a tagokat vagyoni hozzájárulásuk arányában illeti meg, és a veszteséget is ilyen arányban kell viselniük. Ez biztosítja, hogy a tagok érdekeltek legyenek a társaság eredményes működésében, ugyanakkor vállalják a közös üzleti tevékenység kockázatát is. [veszpremikamara.hu]

A gazdasági társaságok önálló jogalanyok, saját cégnévvel rendelkeznek, szerződéseket köthetnek, jogokat szerezhetnek és kötelezettségeket vállalhatnak. Minden társasági formában működik egy legfőbb döntéshozó szerv – például taggyűlés vagy közgyűlés –, amely a társaság alapvető üzleti és személyi kérdéseiben dönt. Ide tartozik többek között az éves beszámoló elfogadása, a nyereség felosztása, a vezető tisztségviselők megválasztása vagy a társaság átalakulásáról szóló döntés is. [egyenivallalkozok.hu]

A társaság ügyvezetését a vezető tisztségviselő látja el, aki megbízási jogviszonyban vagy munkaviszonyban állhat a társasággal. A vezető tisztségviselő feladatait önállóan, a gazdasági társaság érdekeinek elsődlegessége alapján végzi, és munkájában a jogszabályoknak, a létesítő okiratnak, valamint a legfőbb szerv határozatainak van alávetve. Fontos, hogy a vezető tisztségviselőt a társaság tagjai nem utasíthatják, és hatáskörét a legfőbb szerv sem vonhatja el. [njt.hu]

Bizonyos esetekben – például ha a társaság teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalóinak száma éves átlagban meghaladja a kétszáz főt, és az üzemi tanács nem mondott le a felügyelőbizottságban való részvételről – kötelező felügyelőbizottságot létrehozni. A felügyelőbizottság a társaság működésének ellenőrzését látja el, különös tekintettel a munkavállalói érdekekre.

A társaság legfőbb szerve által választott állandó könyvvizsgáló feladata, hogy a társaság beszámolóját szabályszerűen ellenőrizze, és független könyvvizsgálói jelentésben foglaljon állást arról, hogy az megfelel-e a jogszabályoknak, valamint megbízható és valós képet ad-e a társaság vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetéről, illetve működésének gazdasági eredményeiről.

Ezek a szabályok biztosítják, hogy a gazdasági társaságok működése átlátható, jogszerű és a tagok, valamint a munkavállalók érdekeit is védő keretek között történjen. [jgypk.hu, eta.bibl.u-szeged.hu]

Megszűnésük

A gazdasági társaságok megszűnésének két fő esete van: jogutóddal és jogutód nélkül történő megszűnés. Röviden a következőket érdemes tudni ezekről.

Jogutóddal

Ezekben az esetekben a társaság átalakul valamilyen más társasági formává, illetve egyesülés vagy szétválás útján folytatja – új jogalanyra szállva – a tevékenységét. [jogpontok.hu]

Jogutód nélkül

Ilyenkor a társaság végleg megszűnik, azonban ennek számos módja van.

  1. A társasági szerződésben meghatározott időtartam eltelt, vagy más megszűnési feltétel megvalósult: Például egy cég arra jön létre, hogy egy adott beruházást (pl. egy irodaház felépítését) valósítson meg. Amint a beruházás befejeződik, a társaság megszűnik, mert a szerződésben ez volt a megszűnési feltétel.
  2. A társaság arra jogosult szerve vagy a tagok/alapítók minősített többséggel kimondják a megszűnést: Egy családi vállalkozásként működő kft. tagjai úgy döntenek, hogy nem kívánják tovább folytatni a tevékenységet, ezért a taggyűlés legalább háromnegyedes szótöbbséggel megszavazza a társaság megszűnését és elindítják a végelszámolási eljárást, amely keretében végelszámoló a cég vagyoni helyzetét felméri, követeléseit behajtja, tartozásait kiegyenlíti, jogait érvényesíti és kötelezettségeit teljesíti, vagyoni eszközeit pedig szükség esetén értékesíti. A hitelezők kielégítése után fennmaradó vagyont a cég tagjai között pénzben vagy természetben felosztja és a cég működését megszünteti.
  3. A nyilvántartó bíróság megszünteti a társaságot: Ha egy társaság hosszabb ideig nem működik, nem teljesíti jogszabályi kötelezettségeit (például nem ad le beszámolót), a cégbíróság törvényességi felügyeleti eljárásban megszüntetheti, és elrendelheti a kényszertörlést vagy felszámolást. A felszámolási eljárás célja, hogy a fizetésképtelen adós jogutód nélküli megszüntetése során a hitelezők a törvényben meghatározott módon kielégítést nyerjenek. [eta.bibl.u-szeged.hu]
  4. Jogszabály így rendelkezik: Például, ha egy adott tevékenység végzését jogszabály tiltja, és emiatt a társaság nem folytathatja tovább működését, akkor jogutód nélkül megszűnik.

Fontos megjegyezni, hogy ezek az általános módozatok, amelyeken kívül egyéb más megszűnési módok vonatkozhatnak egyes gazdasági társaságok szerint.

Fizetésképtelenségi eljárások

A fizetésképtelenségi eljárások akkor kerülnek előtérbe, amikor egy vállalkozás már nem képes teljesíteni pénzügyi kötelezettségeit. Ezek az eljárások a jogrendszer azon eszközei, amelyek lehetőséget adnak a bajba jutott cégeknek a reorganizációra, vagy – ha ez már nem lehetséges – a jogszerű megszűnésre és a hitelezők kielégítésére. A fizetésképtelenségi jog célja kettős: egyrészt védelmet nyújt a hitelezőknek, másrészt esélyt ad a vállalkozásoknak a talpra állásra vagy a rendezett megszűnésre.

A fizetésképtelenségi eljárások a társasági jogban a gazdasági társaságok működésének és megszűnésének speciális eseteihez kapcsolódnak. Ezek az eljárások akkor lépnek életbe, amikor a társaság már nem képes teljesíteni a pénzügyi kötelezettségeit, vagyis fizetésképtelenné válik. Magyarországon a fizetésképtelenségi eljárásokat az 1991. évi XLIX. törvény szabályozza, és két fő típust különböztet meg: a csődeljárást és a felszámolási eljárást.

A csődeljárás célja a bajba jutott, de még életképes vállalkozás megmentése. Ezt az adós cég vezetése kezdeményezheti a bíróságnál. Az eljárás során a vállalkozás fizetési haladékot (moratóriumot) kap, vagyis átmenetileg nem kell tartozásait fizetnie. Ez idő alatt a cég egyezséget próbál kötni hitelezőivel, például részletfizetésről vagy tartozáselengedésről. Ha sikerül megállapodni, a vállalkozás folytathatja működését, tehát a csődeljárás célja a reorganizáció, nem a megszüntetés.

A felszámolási eljárás ezzel szemben általában a hitelezők vagy a bíróság kezdeményezésére indul, amikor a vállalkozás már tartósan fizetésképtelen. Ilyenkor a bíróság felszámolót jelöl ki, aki a cég vagyonát értékesíti, és a befolyt összegből a hitelezőket – törvényben meghatározott sorrendben – kielégíti. A felszámolási eljárás végén a vállalkozás jogutód nélkül megszűnik. [hmlegal.hu, birosag.hu]

Jogi segítség a Szerzi-n!

A Szerzi forradalmasítja a jogi tanácsadást: ezen a platformon keresztül gyorsan, kényelmesen és teljesen online veheti igénybe jogi segítséget, akár chat, akár videóhívás formájában. A tanácsadást kizárólag a Magyar Ügyvédi Kamaránál regisztrált ügyvédek végzik, így a minőség és a szakértelem garantált. Otthonról, sorban állás és hosszú várakozás nélkül, akár perceken belül elintézhető, így a jogi ügyintézés végre igazodik a modern életvitelhez.

A Szerzi nemcsak gyors és kényelmes jogi tanácsadásra kínál lehetőséget, hanem személyre szabott szerződéseket is készít, amely jogszabályokhoz aktualizált. A szerződésgenerátor segítségével percek alatt elkészítheti a testre szabott dokumentumokat legyen szó adásvételi szerződésről vagy végrendeletről.

Jogi tanácsadás
Igényeljen Online jogi tanácsadást
Kipróbálom

CÍMKÉK:fizetésképtelenségi eljárásokonline jogi tanácsadástársasági jog
Ossza Meg A Cikket
Facebook Hivatkozás másolása Nyomtatás
Előző Cikk Ügyvédkereső - ügyvédek Ügyvédkereső – hogy megfelelő ügyvédet találjon
Következő Cikk Online vásárlás -fogyasztóvédelem A fogyasztóvédelem és fogyasztói jogok átfogó áttekintése
FacebookTetszik
XKövetés
Legnépszerűbb írásaink
Online vásárlás -fogyasztóvédelem
Fogyasztóvédelem
A fogyasztóvédelem és fogyasztói jogok átfogó áttekintése
2025-07-13
Társasági jog és fizetésképtelenségi eljárások - Jogi kategória magyarázata
Társasági jog
Társasági jog és fizetésképtelenségi eljárások – Jogi kategória magyarázata
2025-07-13
Ügyvédkereső - ügyvédek
ÜgyvédkeresőÜgyvédek
Ügyvédkereső – hogy megfelelő ügyvédet találjon
2025-07-11
A munkaviszony megszüntetése történhet a munkaszerződés közös megegyezéssel, felmondással vagy azonnali hatályú felmondással történő megszüntetésével. A munkavállaló és a munkáltató jogait és kötelezettségeit a felmondás szabályai részletesen meghatározzák.
Uncategorized
Munkaviszony megszüntetésének lehetséges esetei
2025-07-06
A társadalombiztosítási jog szabályai meghatározzák, kik, milyen feltételekkel és milyen ellátásokra szerezhetnek jogosultságot a társadalombiztosítás keretében. Társadalombiztosítási jog magyarázata
Uncategorized
Társadalombiztosítási és szociális jog – jogi kategória magyarázata
2025-07-06

Talán még tetszene

oroszlánkölyök, bizományi szerződés
Szerződések

Mi a bizományi szerződés?

3 perc olvasási idő
Madarak az ágon - meghatalmazás
Meghatalmazás

Érdekellentét a meghatalmazás esetében

3 perc olvasási idő
Koala család - tartási szerződés
Jogi egyperces

Tartási szerződés röviden

2 perc olvasási idő
Méhecske mézt vételez - adásvételi szerződés minta
Adásvételi szerződés

Adásvételi szerződés minta – így kerülheti el a buktatókat

9 perc olvasási idő
Szerzi hírek és blog
Szerzői jog @ 2024 Szerzi UG (haftungsbeschränkt)
A Szerzit az Enliven Systems Kft. üzemelteti (Szolgáltató)
A Szerzi szerzői jogi tulajdonosa a német bejegyzésű Szerzi UG (haftungsbeschränkt). A Szerzi rendszer/weboldal/honlap használatával Ön és a Szolgáltató elfogadja az Általános Szerződési Feltételekben és az Adatvédelmi és Adatbiztonsági Szabályzatban foglaltakat és magára kötelező érvényűnek tekinti.
Enliven Systems Korlátolt Felelősségű Társaság
Közösségi adószám – HU25962295
Cégjegyzékszám – 01-09-430941
Európai egyedi azonosító – HUOCCCSZ.01-09-430941
D&B D-U-N-S – 366670954
LEI azonosító – 9845004CD193AC4B6338
E-mail cím – hello@szerzi.hu

Fedezze fel a Szerzit

  • Regisztráció
  • Funkciók
  • Áraink
  • Ügyvédeknek

Rólunk

  • Szerziről
  • Ügyvédközvetítés
  • Vitarendezés
  • Blog
  • Impresszum

A Szerzi nem minősül jogi szolgáltatásnak vagy közvetített jogi szolgáltatásnak. A Szerzi nem tud felelősséget vállalni semmilyen a Szerzi szolgáltatásaiból fakadó kárért. Javasoljuk, hogy generálható dokumentumokkal kapcsolatban is keresse Szerzin a képzett és ellenőrzött Ügyvédeket jogi tanácsadás céljából.

Segítség

  • Adatvédelmi irányelvek
  • Segítség
  • Fizetési Tájékoztató
  • Visszatérítés
  • Gyakran Ismételt Kérdések
  • Általános Szerződési Feltételek

Szerzi a jogi platform

Jogi tanácsadásra van szüksége vagy intelligens dokumentumszerkesztőre?
Kipróbálom

A Szerzi nem minősül jogi szolgáltatásnak vagy közvetített jogi szolgáltatásnak. A Szerzi nem tud felelősséget vállalni semmilyen a Szerzi szolgáltatásaiból fakadó kárért. Javasoljuk, hogy generálható dokumentumokkal kapcsolatban is keresse Szerzin a képzett és ellenőrzött Ügyvédeket jogi tanácsadás céljából.

Köszöntjük újra!

Lépjen be a fiókjába!

Username or Email Address
Password

Elfelejtette a jelszavát?