Az utóbbi időszak gazdasági eseményei sokunkat nehéz anyagi helyzet elé állíthattak, hiszen az egyre növekvő kiadások fedezése komoly kihívást jelent. Amikor a bevételeik nem tűnnek elegendőnek a szükséges költségeik megfizetésére, felmerülhet az a kellemetlen szituáció, hogy rokonaink, vagy akár közelebbi barátaink pénzt kérnek tőlünk kölcsön. Egy ilyen kérés a legnagyobb jóindulat mellett is komoly megfontolást igényel, hiszen a segíteni vágyás mellett természetesen a saját anyagi biztonságunk megőrzése is fontos szempont.
Amennyiben a kölcsönadás mellett döntünk, érdemes alaposan megfontolni a biztonságunkat leginkább garantáló jogi lehetőségeket, amelyek mellett nem kell aggódnunk a kölcsönadott összeg visszakapása iránt. Ebben a cikkünkben a kölcsönszerződés legfontosabb tudnivalóit gyűjtöttük össze és néhány hasznos gyakorlati tanáccsal is kiegészítettük.
Mi a kölcsönszerződés?
A kölcsönszerződés legfontosabb szabályait a Polgári Törvénykönyv tartalmazza, amely a következőképpen határozza meg e szerződés fogalmát:
,,Kölcsönszerződés alapján a hitelező meghatározott pénzösszeg fizetésére, az adós a pénzösszeg szerződés szerinti későbbi időpontban a hitelezőnek történő visszafizetésére és kamat fizetésére köteles.”
PTK
Ha ezt a kissé körülményes definíciót egyszerűbbé szeretnénk tenni, az alábbi 3 pontban foglalhatjuk össze:
- A kölcsönszerződés két fél között jön létre, akiket hitelezőnek és adósnak nevezünk.
- A hitelező személynek az a kötelessége, hogy egy bizonyos összeget átadjon az adósnak, aki természetesen köteles visszafizetni azt.
- A felek abban is megállapodhatnak, hogy az adós az összegen felül kamatot is fizet a hitelező részére. Ez természetesen nem kötelező, úgy is megköthető a szerződés, hogy az adósnak nem kell kamatot is fizetnie, ebben az esetben a megállapodást szívességi kölcsönnek nevezzük. [1,2,3,4,5,6,7,8,9]
Mi lehet a kölcsönszerződés tárgya?
A köznyelvben szinte minden olyan esetet kölcsönnek nevezünk, amikor az egyik fél ideiglenesen egy másik fél rendelkezésére bocsát valamit, ami az övé. A jog nyelvében azonban ez két különálló fogalmat jelent, a polgári jog eltérően rendelkezik a két esetről:
- Egyrészt lehetőségünk van arra, hogy haszonkölcsön szerződést kössünk: erre akkor kerül sor, ha a kölcsön tárgyát valamilyen dolog képezi. Ez lehet például egy fűnyíró vagy személygépjármű. [10,11,12,13,14,15]
- Amennyiben a kölcsön azzal a céllal jön létre, hogy egy bizonyos összeg időlegesen gazdát cseréljen, a kölcsönszerződés lesz a megfelelő formája a felek közötti megállapodásnak. [16,17,18]
A kölcsönszerződés tárgya nem csak pénz lehet, hanem a Ptk. szerint más helyettesíthető dolog is. Ebben az esetben az adósnak ugyanolyan fajtájú, minőségű és mennyiségű dolgot kell visszaszolgáltatnia a hitelezőnek a határidő lejártakor.
Hogyan köthetünk kölcsönszerződést?
Sok esetben találkozhatunk olyan jogi megállapodásokkal, amelyek esetében nem mindegy, hogy milyen formában kötjük meg őket, sőt, a jogszabály csak a szigorú alaki követelmények megtartásával kötött szerződést tekinti érvényesnek. A kölcsönszerződés esetében nem érvényesül formakényszer: [20,21,22,23,24]
,,Még csak írásba sem szükséges foglalni az ügyletet, a bíróságok a szóbeli megállapodást vagy egy e-mailezést, chatezést is elfogadnak.”
[19]
E nagyfokú rugalmasság ellenére akkor járunk el a legbiztonságosabban, ha írásba foglaljuk a megállapodást, mivel a legfontosabb információk, a felek jogai és kötelezettségei ekkor könnyedén bizonyíthatók egy esetleges félreértés esetén. [25,26,27,28,29,30]
Milyen tartalmi elemek szerepeljenek a szerződésben?
Ahogy fentebb is írtuk, a kölcsönszerződés esetében meglehetősen rugalmas szabályozásról beszélhetünk: nem érvényesül szigorú formakényszer, valamint a Polgári Törvénykönyv is inkább irányadó jellegű rendelkezéseket tartalmaz erre a megállapodásra nézve. Ennek ellenére, vannak olyan tartalmi elemek, amelyeket mindenképpen érdemes szerepeltetni benne: [31,32,33,34]
- A szerződést kötő felek személyes adatai: a felek pontos beazonosításához a nevüket, születési adataikat, anyjuk nevét, lakóhelyüket, valamint adó- és személyi számukat érdemes rögzítenünk.
- A kölcsön pontosan meghatározott összege: ez az információ, vagyis a szerződés tárgya az egyik legjelentősebb tartalmi elem, amely rögzítése nélkül valószínűleg nem lesz életképes a szerződésünk. Nagyon fontos, hogy olyan formában határozzuk meg az összeget, amely egyértelmű és nem lehet alapja eltérő értelmezésnek.
- A fizetés helye és módja: rendelkezzünk arról is, hogy az adósnak hol és milyen formában kell teljesítenie a kötelezettségét. Ezt megtehetjük akár egy cím, vagy bankszámlaszám rögzítésével is.
- A fizetés határideje: ne felejtsük el rögzíteni azokat a feltételeket sem, amelyek a kölcsönadott összeg visszafizetésének esedékességét határozzák meg. A határidőt megjelölhetjük egy konkrét naptári nap megjelölésével, vagy valamilyen feltétel beállásától is függővé tehetjük.
- Kamat: a kölcsönösszeg után nem feltétlenül szükséges kamatot követelnie a hitelezőnek, ez a felek saját megállapodásán alapuló kérdés. Amennyiben mégis igényt tart rá a hitelező, érdemes rögzíteni a kamat összegét, illetve a számítás módját. Fontos megjegyeznünk, hogy a kamat összege bármekkora lehet, azonban a szerződés semmisségét eredményezheti, ha az adós helyzetével visszaélve, vagy irreálisan magas összegben állapodnak meg.
- Egyéb feltételek: ezen felül bármilyen egyéb kikötés, megjegyzés, feltétel szerepelhet benne, a felek igényeinek és szándékainak megfelelően. [35,36,37,38]
Miért fontos kölcsönszerződést kötni?
A magánszemélyek közötti kölcsönök az esetek túlnyomó többségében családi, baráti, vagy adott esetben kollegiális viszonyokban jelennek meg. Ilyen személyes ügyekben sokan sértőnek, vagy bizalmatlanságnak tartják, ha ragaszkodunk a ,,papírozáshoz”, azonban a következőkben összegyűjtöttük 5 érvet, ami ilyenkor a segítségünkre lehet:
- Biztonság. Ha szerződésbe foglaljuk a tranzakció legfontosabb pontjait, az mind a két fél számára biztonságot jelent. A hitelező pontosan tudja, hogy mikor és milyen feltételek mellett fogja visszakapni a kölcsönt, és az adós is tisztában van ezáltal a kötelezettségeivel.
- Tiszta feltételek. A szerződéskötés és az írásbeli megállapodás azért is előnyös, mert kizárja a kommunikációs problémák felmerülésének kockázatát. Minden lényeges információ szerepel a dokumentumban, így az válik irányadóvá a felek esetleg hiányos emlékei helyett.
- Jogi védelem. Talán ez nem is szorul különösebb magyarázatra, de egy későbbi vita esetén akkor tudhatjuk magunkat a legnagyobb biztonságban, ha a jogszabályoknak megfelelő tartalmú megállapodással rendelkezünk.
- Pénzügyi tudatosság. Ha szerződést kötünk a kölcsönről azért is előnyös döntés, mert ezáltal mind a két félnek szükségszerűen át kell gondolnia anyagi helyzetüket, illetve meg is kell tervezniük a visszafizetés lépéseit, így tudatosan állhatnak egymás megsegítéséhez. [39,40,41]
- Konfliktuskezelés. A szerződéskötés a kapcsolatunk minőségének megőrzésében is segítségünkre lehet. Ha egyszer közösen leülünk, alaposan átbeszéljük a kölcsön lényeges pontjait és aláírjuk a szerződést, elejét vehetjük annak, hogy a későbbiekben ez dominálja az érintkezéseinket. [42,43]
Hogyan járjunk el helyesen hitelezőként?
Ha hitelezőként veszünk részt a pénzkölcsönben, nagyon fontos, hogy jogszerűen és felelősségteljesen járjunk el. A következőkben összegyűjtöttük azt az 5 pontot, amelyek segítenek abban, hogy a lehető legmagabiztosabban kezeljük a kölcsönszerződésünk sorsát.
- Szándék. Mielőtt hozzálátunk a szerződés elkészítéséhez, a legfontosabb lépés az, hogy mérlegeljük, milyen szándékaink vannak a kölcsönnel kapcsolatban. Segíteni szeretnénk? Vagy esetleg üzleti szempontok vezérelnek? Ezek a döntések fontosak lehetnek a későbbiekben, például a kamat összegének meghatározásánál.
- Felkészültség. Győződjünk meg arról is, hogy a körülményeink megfelelőek a kölcsön nyújtásához, vagyis rendelkezésünkre áll-e a megfelelő összeg. A fizetés módját is érdemes megfontolni, olyan platformot választva, amely nyomon követhető és biztonságos.
- Alaposság és előrelátás. Annak ellenére, hogy feltehetően olyan személynek segítünk, akivel közeli kapcsolatban állunk, nem tehetünk könnyelmű kijelentéseket. Mindig készüljünk fel a döntéseink következményeire és a jogszabályok betartására is.
- A Szerzi kölcsönszerződés generátorának igénybevétele. Az interneten található szerződésminták kitöltése nemcsak idejétmúlt, hanem kockázatos gyakorlat is. A Szerzi platformon elérhető pénzkölcsön generátor rendkívül gyors és kényelmes megoldás, amely átláthatóan és mindig a hatályos jogszabályoknak megfelelően készíti el az egyénre szabott megállapodásunkat, így felelősségteljes döntést hozunk, ha egy ilyen okosdokumentum generálásával szerződünk.
- Az adós teljesítőképességének mérlegelése. Fontos kiemelnünk, hogy a szerződéskötés mellett is akkor vagyunk a legnagyobb biztonságban, ha olyan adósnak nyújtunk kölcsönt, akitől joggal várhatjuk annak visszafizetését. Éppen ezért mindig törekedjünk a jövedelmi és vagyoni helyzetüket, esetleges jövőbeli kilátásaikat objektíven értékelni. [44,45,46]
A családi és baráti kölcsönök, szívességek világa meglehetősen ingoványos terület, amelyet csak tovább bonyolíthat, ha a jogi kérdések rendezésében is bizonytalanok vagyunk. Ha úgy érezzük, hogy megbízható válaszokra, vagy segítségre van szükségünk, érdemes a Szerzi platformon elérhető online jogi tanácsadás szolgáltatást igénybe vennünk.
Források:
[1] http://projektjeink.birosag.hu/sites/default/files/allomanyok/ptk_e_learning/ptk9/lecke20_lap1.html
[2] https://gmtlegal.hu/cikkek/a-kolcsonszerzodes-sajatos-vonasai-i.php?kid=4&did=284
[4] https://kozjegyzotkeresek.hu/blog/kolcsonszerzodes
[5] https://expresszkolcson.hu/2022/12/mi-a-kulonbseg-hitel-es-kolcson-kozott/
[6] https://ellenorzesek.hu/tudastar/Kolcson-es-kamat-kulon-es-megis-egyutt
[7] https://jogaszvilag.hu/szakma/mennyi-a-kamat-ha-maganszemely-ad-vagy-kap-kolcson/
[9] https://www.drsziklai.hu/aktualitasok/kamatra-adott-kolcson-igy-kellene-adoznia-utana
[10] https://uzletem.hu/jogadokonyveles/mit-kell-tudni-a-haszonkolcson-szerzodesrol
[11]http://projektjeink.birosag.hu/sites/default/files/allomanyok/ptk_e_learning/ptk9/lecke15_lap1.html
[12] https://szakcikkadatbazis.hu/doc/6081222
[13] https://bplegal.hu/jogi-kisokos/visszterhes-szerzodes/
[14] https://kocsisszabougyved.hu/mit-kell-tudni-a-haszonkolcson-szerzodesrol/
[16] https://gmtlegal.hu/cikkek/a-kolcsonszerzodes-ervenytelensegenek-jogkovetkezmenyei.php?kid=3&did=254
[17] http://www.ingatlanjog.hu/jogszabalyok/156
[18] https://notar.hu/kozjegyzoi-eljarasok/kolcsonszerzodes-tartozaselismeres/
[19] https://bplegal.hu/kolcsonadasi-szerzodes/
[20] https://biztosdontes.hu/barati-kolcson
[21] http://www.framekonyveles.hu/images/upload/doc/kolcsonszerz.pdf
[22] https://officina.hu/belfoeld/90-kolcsonszerzodes-minta-2017-penz-kolcsonadasi-szerzodes-2017
[23] https://gmtlegal.hu/cikkek/a-kolcsonszerzodes-sajatos-vonasai-ii.php?kid=4&did=285
[24] https://www.borsonline.hu/pr-cikkek/2023/04/penzkolcson-szerzodes-szivesseg-vagy-kamat-x
[25] https://pecsiugyvediiroda.hu/kamatmentes-kolcson/
[26] https://www.portfolio.hu/premium/20150211/barati-kolcsonok-210012
[27] https://piacesprofit.hu/cikkek/kkv_cegblog/mire-ugyeljunk-ha-szivessegbol-adunk-kolcsont.html
[28] https://lexikon.uni-nke.hu/szocikk/kolcsonszerzodes/
[29] https://www.facebook.com/1481968858688045/photos/a.1495387544012843/2348984091986513/?type=3
[30] https://drujvary.hu/hogyan-kothetunk-szerzodest-irasban-szoban-rautalo-magatartassal/
[31] https://kozjegyzotkeresek.hu/blog/hogyan-adjunk-kolcsont-ismerosoknek
[32] https://kozjegyzotkeresek.hu/blog/barat-vagy-ados-hogyan-adjunk-kolcsont-ismerosoknek
[33] https://miko.hu/content/hu/hitel_es_kolcsonszerzodes
[34] https://das.hu/jogi-esetek-es-hirek/hogyan-adjunk-kolcsont-ha-vissza-szeretnenk-kapni/
[35] https://instacash.hu/kolcsonszerzodesnel-mire-figyeljunk/
[36] https://www.ugyveddrvajta.hu/kolcsonszerzodes
[37] https://ugyvedmacska.blog.hu/2017/05/03/igy_adj_kolcson
[38] https://karpataljalap.net/2022/08/01/hogyan-adjunk-kolcson
[41] https://femina.hu/otthon/nem-adjak-meg-a-tartozast/
[42] https://www.jogiforum.hu/forum/20/28030
[44] https://kiszamolo.hu/penzugyek-a-csaladon-belul-2/