Amikor egy szerettünket elveszítjük, az érzelmi fájdalmak mellett sajnos gyakran jogi és pénzügyi nehézségekkel is meg kell birkóznunk. A halálesetet követő adminisztratív teendők egyik legjelentősebbike a hagyaték sorsának és az örökösök személyének meghatározása, ami a hagyatéki eljárás keretében történik.
A hagyatéki eljárás fogalma
A hagyatéki eljárás egy olyan jogi folyamat, amely során az örökhagyó vagyona jogerősen szétosztásra kerül az örökösök között.
Mikor indul?
A hagyatéki eljárás a közjegyző előtt zajlik. A megkezdése akkor lehetséges, ha a közjegyző hivatalos tudomást szerez a halál tényéről, jellemzően a halottvizsgálati bizonyítvány, holtnak nyilvánító, vagy a halál tényét megállapító végzés formájában. Ezen kívül az eljárás olyan személy bejelentése alapján is megindulhat, akinek az eljárás megindításához jogi érdeke fűződik.
Miért kell lefolytatni, mire irányul?
A hagyatéki eljárás során megállapításra kerül
- az örökhagyó vagyona.
- az örökhagyó tartozásainak összege.
- az örökösök személye és a hagyatékból való részesedésük aránya.
Ki folytatja le az eljárást?
A hagyatéki eljárás egy polgári nemperes eljárás, amelyet a közjegyző folytat le. Az a közjegyző fog eljárni, akinek a székhelyén az örökhagyó utolsó ismert belföldi lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye található. Ezen adatok hiányában a hagyatéki vagyon fekvésének helye határozza meg az illetékességet.