Amikor egy munkahelyre kerülünk, a munkavállaló és a munkáltató egymással munkaviszonyt létesít, azaz munkaszerződést kötnek egymással, ezzel jogokat és kötelezettségeket szerezve. Cikkünkben feltárjuk, hogy munkavállalóként mik azok a jogok és kötelességek, amelyek a munkajog alapján ránk vonatkoznak.
Mi a munkaviszony?
A munkaviszony kifejezéssel már biztosan mindannyian találkoztunk, illetve elképzelésünk is van a jelentéséről, de érdemes tisztázni azt.
A munkaviszony olyan munkavégzésre irányuló jogviszony, amely a munkavállaló és a munkaadó közötti munkaszerződéssel jön létre. Munkaviszony a Munka Törvénykönyve hatálya alá tartozó munkáltatóval, így különösen gazdasági társasággal, egyesülettel, alapítvánnyal stb. létesíthető, tehát elsősorban a magánszférára jellemző munkavégzésre irányuló jogviszony.
A felek kötelezettségei a munkajog alapján
A munkaviszony során elmondható, hogy a jogok és kötelességek egymás párjai: tehát ami az egyik fél joga, az a másik felet terhelő kötelezettség lesz és fordítva. Például a munkavállaló munkabérre jogosult, addig a munkáltató pedig köteles azt megfizetni. Ellenben a munkavállalónak egyben munkavégzési kötelezettsége van ami feltételezi a munkabért, így a munkáltató pedig jogosult a munkavégzésre utasítani. Mind munkavállalóként, mind munkáltatóként érdemes a jogainkkal és a kötelezettségeinkkel egyaránt tisztában lennünk, hiszen ezzel a tudással számos félreértés és konfliktus megelőzhető.
A munkáltató tájékoztatási kötelezettsége
A munkavállaló a munkaszerződés megkötése után köteles tájékoztatni a munkavállalót az alábbiakról:
- a munkáltatói jogkör gyakorlójáról,
- munkahely,
- napi munkaidő, munkaidő-beosztás,
- a munkakörbe tartozó feladatokról,
- a munkabérről való elszámolás módjáról, a munkabérfizetés gyakoriságáról, a kifizetés napjáról,
- a munkaviszony megszüntetéséhez kötődő szabályok,
- stb.
A munkáltató kötelezettségei
A munkáltatónak alapvetően két fő kötelezettsége van: a foglalkoztatás és a munkabérfizetés.
A foglalkoztatási kötelezettség szerint a munkaadónak biztosítania kell a személyi és tárgyi feltételeket, valamint a folyamatos munkavégzés feltételeit. A személyi feltételek közé tartozik például, hogy minden munkakörben megfelelő végzettséggel rendelkező munkavállaló dolgozzon, míg tárgyi feltételnek a munkavégzési hely meghatározása, megfelelő munkaeszközök biztosítása számít.
Köteles továbbá a munkavégzéshez szükséges tájékoztatás és irányítás teljesítésére, utasítások adására, s azok végrehajtásának ellenőrzésére, a rendfenntartásra és az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételeinek biztosítására.
A munkabérfizetési kötelezettség a munkáltató alapvető kötelessége, ennek elmaradása akár azonnali hatályú felmondási ok lehet a munkavállaló részéről.
A munkáltató egyéb kötelezettségei közé a következők tartozhatnak:
- együttműködési,
- tájékoztatási,
- titoktartási,
- adatvédelmi,
- adatszolgáltatási kötelezettség,
- rendeltetésszerű joggyakorlás kötelezettsége,
- egyenlő bánásmód követelményeinek betartása.
A munkavállaló kötelezettségei
A munkavállaló munkaviszonyból fakadó fő kötelessége a munkavégzés. A munkavégzési kötelezettség az alábbiakból épül fel:
- Megjelenés: az előírt helyen és időben munkára képes állapotban való megjelenés.
- Munkavégzés: a munkaidőt a meghatározott feladatok elvégzésére kell fordítani.
- Rendelkezésre állás: készen kell állni a munkáltató által adott vagy kért feladatok elvégzésére.
- Gondos, előírásszerű munkavégzés: a munka elvégzése az elvárható szakértelemmel és gondossággal.
- Személyes munkavégzés: a munka nem végeztethető el más személlyel, csak a munkáltató dönthet a helyettesítésről.
- Előkészítő és befejező munkák elvégzése: egyes munkavégzés előtti és utáni teendők elvégzése, az erre fordított idő beleszámít a munkaidőbe.
- Továbbképzés: a szükséges ismeretek elsajátításához a munkáltató kötelezheti a munkavállalót, hogy az általa meghatározott képzésen részt vegyen.
Mind munkaadóként, mind munkavállalóként kiemelten fontos tisztában lennünk a két fél jogaival és kötelezettségeivel. Amennyiben kérdése merülne fel a Szerzi platformon regisztrált ügyvédek online jogi tanácsadást nyújtanak Önnek – akár otthona kényelméből.