A meghatalmazás általában bizalmat igényel, hiszen arra kérünk valakit, hogy minket képviseljen. Mi történik azonban, ha érdekellentét merül fel a képviselőnkben? Cikkünkben tisztázzuk a meghatalmazást, valamint az érdekellentét eshetőségeire is figyelmet szentelünk.
Mi is az a meghatalmazás?
A meghatalmazás lényegében olyan jogintézmény, amely lehetővé teszi egy személy számára, hogy más személyt felhatalmazzon arra, hogy a saját nevében cselekedjen. Ez a jogi eszköz széles körben alkalmazott a mindennapi életben, üzleti kapcsolatokban és jogi ügyekben egyaránt. Fontos szerepet tölt be a jogrendszerben, mivel lehetővé teszi az emberek számára, hogy hatékonyan képviseljék érdekeiket és döntéseket hozzanak mások nevében.
Alapvetően tehát a meghatalmazás a képviselet egyik formája, amely az ügyleti képviseleti jogot megteremtő egyoldalú, címzett jognyilatkozat. A jognyilatkozatot a meghatalmazó (képviselt) teszi, amely alapján a meghatalmazott (tehát a képviselő) lesz jogosult eleget tenni az abban foglalt jogosultságnak.
Jogosultságot teremt arra, hogy a képviselő más személy nevében eljárjon és jognyilatkozatot tegyen. Megjegyzendő, hogy ez egyben kötelezettséget még nem teremt ezen cselekményekre.
Meghatalmazás típusai
Alapvetően két típusát különböztetjük meg, az
- eseti és
- általános meghatalmazást.
Érdekellentét
Az érdekellentét akkor merül fel, amikor a jogi képviselőnek olyan érdeke vagy érdekeltsége lehet, amely ellentétes a képviselt fél érdekeivel. Erre példa lehet, ha az ügyvédnek saját ügyfelével ellentétes érdeke van, vagy akár akkor is, ha az ügyvédnek van más kliense is, akiknek érdekei összeütközhetnek. Ennek ellenére a képviselő a képviselet során a meghatalmazó legjobb érdekeit kell figyelembe vennie.
Meghatalmazóként a legfontosabb, amit tehetünk, hogy a kérdéses vagy bizonytalan körülményeket közöljük, hogy se mi, se a jogi képviselő ne kerüljön kellemetlen helyzetbe. Járjuk körbe az esetleges konfliktushoz vezető tényezőket.
Amennyiben a képviselő és a képviselt között érdekellentét van, a képviselő által tett jognyilatkozatot a képviselt megtámadhatja.
Törvény vélelmezi az érdekellentétet egy jogi eljárásban, ha a képviselő az ellenérdekű fél vagy annak képviselője.
Abban az esetben, ha elmulasztottuk körültekintően eljárni, a képviselt már nem támadhatja meg a jognyilatkozatot, ha a képviseleti jog alapításakor az érdekellentétről tudott.
Szerzi segítség
Egy meghatalmazásnak számos elemet kell tartalmaznia. Szerencsére a Szerzi szerződésgenerátora az összes fontos tényezőre figyel helyettünk. Nincs más teendőnk, mint megválaszolni a kérdéseket, és a rendszer elkészíti számunkra a teljes, célnak megfelelő dokumentumot. A Szerzi rendszerében regisztrációt követően a meghatalmazás okosnyilatkozat ingyenesen igénybe vehető.
Amennyiben további segítségre lenne szüksége a meghatalmazásával kapcsolatban vagy egyéb jogi kérdése merülne fel, forduljon bizalommal a Szerzi platformon regisztrált ügyvédek egyikéhez online jogi tanácsadás keretében, akik készséggel állnak rendelkezésére.