A családtámogatások rendszere folyamatosan tovább bővül, és számos kedvező lehetőséget tartogat a fiatal házaspárok és kisgyerekes családok számára. Ezen belül is különösen nagy segítséget jelentenek az olyan lakhatási támogatások, mint például a CSOK Plusz. Az alábbiakban néhány lényeges tudnivalót és információt gyűjtöttünk össze erről a családtámogatási eszközről. Ezzel is segítve a családokat otthonteremtési céljaik elérésében.
Mi a CSOK Plusz?
A hazai családtámogatási rendszer egy újabb elemmel bővült, amely jelentős segítséget nyújthat a fiatal házaspárok és a gyermekes családok számára a lakásvásárlásban. Ez a konstrukció egy rendkívül kedvező kamatozású hitel, melynek célja a családalapítást ösztönözni és az otthonteremtést megkönnyíteni.
A CSOK Plusz lényege legkönnyebben az alábbi két pontban foglalható össze:
- Az állami kamattámogatásnak köszönhetően a hitel fix kamata legfeljebb 3%, ami messze elmarad a piaci átlagtól.
- A második és harmadik gyermek születésekor (vagy örökbefogadásakor) az állam 10-10 millió forintot elenged a hitel fennmaradó összegéből.
Fontos kiemelni, hogy a hitel igénylésekor alaposan mérlegelni kell a család jövedelmi és vagyoni helyzetét, és csak felelős döntéshozatalt követően szabad elköteleződni.
Mire használható fel a CSOK Plusz?
A lakásvásárlás vagy építkezés jelentős kihívást jelenthet a családok számára. A rugalmas otthonteremtési program célja a családok anyagi terheinek enyhítése, négy főbb területre fókuszálva:
- Új otthon építése: Akár lakásról, akár családi házról van szó, a program támogatja az építkezést, segítve a családok álomotthonának megvalósítását.
- Meglévő lakás bővítése: A növekvő család igényeinek kielégítése érdekében a program támogatja a meglévő lakás bővítését is.
- Lakásvásárlás: A program keretében lakásvásárlásra is igényelhető támogatás, ami megkönnyíti a beköltözést egy új otthonba.
- Lakásvásárlással egybekötött bővítés: Amennyiben a vásárolt lakás nem felel meg teljes mértékben a család igényeinek, a program támogatja a vásárlással egybekötött bővítést is.
Fontos megjegyeznünk, hogy első közös lakás esetén maximum 80 millió, minden más esetben maximum 150 millió forint értékű ingatlanra vehetjük igénybe.
Mekkora hitel igényelhető?
A családi otthonteremtési program keretében nyújtott támogatás összege a vállalt gyermekek számától függően alakul:
- 15 millió forintot igényelhetnek azok a párok, akiknek még nincs gyermeke és egyet vállalnak.
- 30 millió forintot igényelhetnek a két gyermeket vállaló gyermektelen, illetve az egy gyermeket vállaló egy gyermekes párok.
- 50 millió forintot azok a párok igényelhetnek, akik gyermektelenek és három gyermeket vállalnak, egygyermekesek és két gyermeket vállalnak, vagy egy gyermeket vállalnak, és többgyermekesek.
Ki jogosult a CSOK Plusz igénylésére?
A hitel igényléséhez a következő feltételeknek kell megfelelni:
- A hitelt kizárólag házastársak igényelhetik.
- A házaspárnak vállalnia kell, hogy a hitel futamideje alatt legalább egy gyermeket fognak vállalni.
- A házaspár női tagjának 41 év alattinak kell lennie a hitel igénylésekor. Kivételt képeznek azok a nők, akik 2025. december 31-ig betöltik a 41. életévüket, de igazoltan a várandóságnak már legalább a 12. hétében vannak.
- A hiteligénylők nem lehetnek büntetett előéletűek.
- A felek közül legalább egynek rendelkeznie kell 2 éve tartó folyamatos társadalombiztosítási jogviszonnyal.
Hogyan igényelhető?
A CSOK Plusz igénylése bármelyik hazai bankfiókban kezdeményezhető az adásvételi szerződés megkötésétől számított 180 napon belül.
Szerzi segítség
A családtámogatások hazai rendszere meglehetősen összetett és sokrétű, így nem csoda, ha elveszettnek érezzük magunkat a lehetőségek böngészése közben. A Szerzi platformon a hitelfelvétel és az ingatlanvásárlás területén nagy jártassággal rendelkező ügyvédeknek tehetik fel kérdéseiket, ha az online jogi tanácsadás szolgáltatást választják.