Az ajándékozás egy nagylelkű emberi gesztus, mely hozzájárul ünnepek és meghatározó élethelyzetek jelentőségéhez is. Az élet kellemetlen fordulataira gondolva azonban érdemes bebiztosítani magunkat az ajándékozási szerződés segítségével. Cikkünkben kitérünk az ajándékozási szerződés fontosságára, illetve arra, hogy mit tehetünk az ajándék visszakövetelése esetén.
Az ajándékozási szerződés tudnivalói
Az ajándékozási szerződés alapja az akarategység, azaz a szerződést már önmagában a felek egybehangzó és kölcsönös jognyilatkozata létrehozza. Kétoldalú jogügylet révén az ajándékozó szándékán felül a megajándékozott részéről az elfogadás is szükséges feltétel a szerződés létrejöttéhez.
Lényege, hogy az ajándékozó saját vagyona terhére juttatja vagyoni előnyhöz a megajándékozottat. A szerződés az ajándékozót a dolog tulajdonjogának ingyenes átruházására, a megajándékozottat a dolog átvételére kötelezi.
Az ajándék tárgya lehet ingatlan vagy ingó dolog.
Miért foglaljuk írásba?
Az ajándékozási szerződés írásba foglalása bizonyítja a szerződés létrejöttét, hiszen a szerződés írásba foglalása esetén a felek nyilatkozatai bizonyíthatók. Továbbá, az írásba foglalt szerződés védi mindkét felet, hiszen egyértelművé teszi a szerződés tartalmát, így a későbbi viták esetén is könnyebben bizonyítható.
Különös fontossága van az írásba foglalt szerződésnek ingatlan ajándékozásakor, ugyanis ebben az esetben az írásba foglalást érvényességi feltételként határozza meg a Polgári Törvénykönyv.
Az ajándék visszakövetelése
Az ajándékozónak bizonyos feltételek mellett van lehetősége az ajándék visszakövetelésére.
A Ptk. a következő esetkörökről szól:
- Létfenntartás érdekében.
- Súlyos jogsértés
- Feltevés meghiúsulása
Bizonyos korlátokkal, azonban mégis védené a megajándékozottat, így a jogszabály megfogalmaz néhány kivételt a visszakövetelésének korlátjaként, melyek a következőek:
- az ajándék szokásos mértékű,
- két tényezőt vesz figyelembe a gyakorlat:
- a társadalmi közfelfogást és
- a felek vagyoni helyzetét.
- két tényezőt vesz figyelembe a gyakorlat:
- az ajándék vagy a helyébe lépett érték a jogsértés elkövetése időpontjában már nincs meg,
- ha az ajándékozó a sérelmet megbocsátott
Megbocsátásnak, illetve a visszakövetelésről való lemondásnak számít, ha az ajándékozó az ajándékot megfelelő ok nélkül hosszabb időn át nem követeli vissza.
Konklúzió
Az ajándékozási szerződés kapcsán rengeteg probléma merül fel a gyakorlatban, főleg a visszakövetelés esetében. Éppen ezért körültekintően kell eljárnunk, főleg, ha az ajándékozás tárgya nagyobb vagyoni értéket képvisel. Ilyenkor érdemes írásbeli ajándékozási szerződés formát érdemes választani, melynek legegyszerűbb módja a Szerzi ajándékozási szerződés okosdokumentuma, mivel kezelése egyszerű és pillanatok alatt személyre szabható.
Amennyiben további kérdése merülne fel, vagy bármely jogszabályi rendelkezéssel problémája akadna, forduljon bizalommal a Szerzi platformon regisztrált ügyvédekhez, akik online jogi tanácsadás keretében állnak rendelkezésére.